|
Our Media/Results from Massachusetts Indoor Division Championships
Our ResultsTeam Scores
2015 Results - Massachusetts Indoor Division ChampionshipsPublished by RunnerSpace.com/HighSchool on Feb 9th 2015, 4:30pm
Website:Click here The MIAA Division V Meet Has Been Moved To Tuesday, 2/17
Licensed to MSTCA - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
MIAA Div I Indoor Track & Field Championships - 2/11/2015
Reggie Lewis Track & Athletic Center
Results
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
Qualifying Standard, 7.84/7.6
Meet: * 7.02 1999 Monique Tubbs, Boston Latin HS
Meet Qualifying: 7.77
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Brianna Duncan 11 Cambridge 7.20q 2
2 Sydney Fisher 12 Cambridge 7.28q 1
3 Chelsea Owusu 12 Wachusett 7.29q 3
4 Leyshla Gonzalez 12 Lowell 7.39q 3
5 Calene Lazare 10 Newton South 7.40q 2 7.395
6 Jada Lofgren-Anderson 12 New Bedford 7.40q 4 7.400
7 Hannah Ameen 12 Andover 7.42q 4
8 Wileshka Samuel 11 Methuen 7.45q 1
9 Shalayna Burris 12 Springfield 7.50 4
10 Jessica Kroushl 09 Franklin 7.53 4
11 Carine Exume 11 Malden 7.56 1
12 Elizabeth Walkes 11 Newton South 7.57 3
13 Patricia Douglas 10 Brookline 7.59 2 7.582
14 Alina Strileckis 11 Lincoln-Sudb 7.59 4 7.585
15 Reana Allen 11 Brockton 7.62 3
16 Kaila Hatcher 12 Newton North 7.64 1 7.636
17 Samantha Cannarozzi 10 Acton-Boxbor 7.64 4 7.638
18 Kyla Cullors 09 Brockton 7.65 1
19 Velhemina Akosa 11 Leominster 7.66 3
20 Grace Stanton 12 Haverhill 7.67 2
21 Mary Okyere 12 Leominster 7.69 2
22 Angela DeNucci 10 Newton North 7.73 3 7.722
23 Miranda Lawrence 10 Andover 7.73 3 7.729
24 Amalika Lucien 12 Malden 7.73 4 7.730
25 Charlotte Manning 11 Weymouth 7.74 2 7.732
26 Alexandra Cox 11 Lexington 7.74 2 7.735
27 Olivia Rothenberg 11 Framingham 7.74 4 7.736
28 Victoria Steffon 09 Wachusett 7.75 2
29 Rupali Shenoy 11 Westford Aca 7.76 1 7.756
30 Renhie Harvey 12 Springfield 7.76 1 7.758
31 Audrey Adam 10 Andover 7.93 3
Girls 55 Meter Dash
=======================================================================
Qualifying Standard, 7.84/7.6
Meet: * 7.02 1999 Monique Tubbs, Boston Latin HS
Meet Qualifying: 7.77
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Brianna Duncan 11 Cambridge 7.06 10
2 Sydney Fisher 12 Cambridge 7.19 8
3 Jada Lofgren-Anderson 12 New Bedford 7.34 6
4 Calene Lazare 10 Newton South 7.35 5 7.342
5 Chelsea Owusu 12 Wachusett 7.35 4 7.347
6 Leyshla Gonzalez 12 Lowell 7.35 3 7.348
7 Hannah Ameen 12 Andover 7.47 2
8 Wileshka Samuel 11 Methuen 7.48 1
Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
Qualifying Standard, 44.94/44.7
Meet: * 39.69 2014 Domonique Hall, Shrewsbury HS
Meet-yards: 35.00 1982 Maxine Underwood, Brookline (=38.28 m)
Meet Qualifying: 43.75
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Chelsea Owusu 12 Wachusett 40.82 4 10
2 Sydney Fisher 12 Cambridge 41.17 4 8
3 Wileshka Samuel 11 Methuen 41.20 4 6
4 Jessica Maki 12 Taunton 41.76 3 5
5 Melissa Solomon 11 Lexington 41.96 3 4
6 Carine Exume 11 Malden 42.14 4 3
7 Rhyana Freeman 12 Brookline 42.29 3 2
8 Kerrin Thomas 12 Haverhill 42.44 3 1
9 Jessica Foley 11 Lexington 42.72 1
10 Cynthia Aroke 11 Peabody 42.81 2
11 Elizabeth Gulino 12 Attleboro 43.21 4
12 Alexa Popp 12 Westford Aca 43.28 2
13 Milly O'Brien 09 Lincoln-Sudb 43.66 2
14 Kristen Hohenstein 10 Chelmsford 43.79 1
15 Rachel Vining 12 Westford Aca 44.61 1
Girls 600 Meter Run
==========================================================================
Qualifying Standard, 1:47.24
Meet: * 1:34.15 2013 Kendal Knous, Franklin HS
Meet-yards: 1:23.10 1982 Darla Parisi, Beverly HS (=1:30.88 m)
Meet Qualifying: 1:44.24
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Maya Halprin-Adams 12 Cambridge 1:35.59 4 10
2 Lucy Lang 12 Lexington 1:35.83 4 8
3 Katherine Malone 11 Lincoln-Sudb 1:36.79 4 6
4 Alexa McGuire 12 Lowell 1:37.49 4 5
5 Emileigh Glode 12 Acton-Boxbor 1:39.90 3 4
6 Kristen DeVellis 11 Framingham 1:40.00 4 3
7 Sophie Antonioli 11 Acton-Boxbor 1:40.86 3 2
8 Alana Vincent 11 Taunton 1:40.89 3 1
9 Audrey Keohane 12 Wachusett 1:41.28 2
10 Isabella Reilly 12 Newton North 1:41.39 4
11 Marie Nevils 10 Lincoln-Sudb 1:41.94 2
12 Jennifer Ribeiro 10 Framingham 1:42.10 2
13 Mary Corcoran 09 Brookline 1:42.15 2
14 Meghan Doherty 10 Franklin 1:42.41 3
15 Rebecca Pion 11 Lexington 1:42.44 3
16 Emma Larrabee 11 Brookline 1:43.79 2
17 Molly Thomas 12 Haverhill 1:44.61 1
18 Macayla Lachance 12 Peabody 1:45.59 1
19 Laura Hohenstein 11 Chelmsford 1:46.88 1
20 Brianne Moss 11 Shrewsbury 1:48.74 3
-- Peggy Flanagan 10 Acton-Boxbor DQ 2 Lane violation
Girls 1000 Meter Run
=======================================================================
Qualifying Standard, 3:20.24
Meet: * 2:49.88 2011 Andrea Keklak, Lincoln-Sudbury Reg HS
Meet-yards: 2:34.60 1985 Bonnie Yuen, Taunton HS (=2:49.07 m)
Meet Qualifying: 3:14.26
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ariel Keklak 11 Lincoln-Sudb 2:54.25 10
2 Clare Martin 10 Newton South 2:57.28 8
3 Kate Gobi 11 Wachusett 2:58.43 6
4 Kelly Higgins 11 Weymouth 3:00.86 5
5 Brittany Robinson 11 Franklin 3:04.29 4
6 Olivia Manickas-HIll 12 Lexington 3:06.76 3
7 Nicole Kerrigan 11 Lincoln-Sudb 3:08.47 2
8 Grace Leightheiser 10 Lexington 3:09.34 1
9 Emily Koch 11 Newton North 3:11.89
10 Courtney Cabral 12 Durfee 3:14.01
Girls 1 Mile Run
=======================================================================
Qualifying Standard, 5:37.24
Meet: * 4:49.70 1981 Lisa Welch, Peabody Veterans HS
Meet Qualifying: 5:34.75
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kaley Richards 11 Lowell 5:09.85 10
2 Kacie Higgins 11 Weymouth 5:14.12 8
3 Ashley Betts 12 Weymouth 5:15.73 6
4 Sarah Rothmann 12 Andover 5:16.71 5
5 Sydney Clary 12 Lincoln-Sudb 5:18.37 4
6 Sara Mitchell 10 Acton-Boxbor 5:28.49 3
7 Sophie Chong 09 Lexington 5:29.29 2
8 Alexandra Richards 11 Lowell 5:31.11 1
9 Olivia Murray 11 Shrewsbury 5:31.63
10 Lauren Barrett 12 Peabody 5:32.20
11 Emily Christensen 10 Peabody 5:33.26
Girls 2 Mile Run
==========================================================================
Qualifying Standard, 12:15.24
Meet: * 10:19.00 1981 Leslie Welch, Peabody Veterans HS
Meet Qualifying: 12:12.47
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Emily Bryson 12 North Quincy 11:00.75 2 10
2 Kaley Richards 11 Lowell 11:13.28 2 8
3 Rebecca Grusby 11 Newton South 11:20.01 2 6
4 Julia Bryson 12 North Quincy 11:34.65 2 5
5 Lee Al-Atraqchi 11 Acton-Boxbor 11:38.39 2 4
6 Alexandra Wolf 10 Lexington 11:42.40 2 3
7 Sophia Haywood 10 Chelmsford 11:51.27 2 2
8 Elizabeth Concannon 10 Lincoln-Sudb 11:54.34 1 1
9 Caroline Wacome 10 Andover 12:00.47 2
10 Jamie Falla 09 Wachusett 12:01.27 1
11 Charlotte Furman 09 Lincoln-Sudb 12:01.55 1
12 Anna Ward 12 Acton-Boxbor 12:05.61 1
13 Paige Lawler 11 Lexington 12:07.47 2
14 Jillian Lemieux 11 Haverhill 12:08.61 1
15 Jessica Garrigan 12 Franklin 12:18.93 1
16 Kate Lawson 12 Lincoln-Sudb 12:21.19 1
17 Allison Taylor 11 Chelmsford 12:29.56 1
18 Brook Blackshaw 12 Acton-Boxbor 12:33.30 2
19 Ceci Barnes 10 Lincoln-Sudb 12:38.63 1
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
Qualifying Standard, 9.64/9.4
Meet: * 8.05 2013 Vanessa Clerveaux, Brockton HS
Meet Qualifying: 9.67
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Hannah Chapman 12 Andover 8.87q 2
2 Melissa Hurwitz 12 Newton North 8.89q 1
3 Ashley Wilson 10 Framingham 8.97q 3
4 Lizzie Kobelski 11 Andover 8.99q 3
5 Abby Taussig 12 Acton-Boxbor 9.26q 1
6 Catherine Manning 12 Weymouth 9.27q 3
7 Quincy Harding 11 Attleboro 9.28q 2
8 Alexia Perides 11 Newton North 9.29q 3
9 Michelle Jaquint 12 Chelmsford 9.33 2
10 Emileigh Glode 12 Acton-Boxbor 9.35 1
11 Jillian Purtell 11 Taunton 9.50 1 9.495
12 Beth Neal 11 Franklin 9.50 1 9.496
13 Olivia Soutter 11 Andover 9.53 3
14 Michaela Sliney 11 Haverhill 9.63 3
15 Wissal Choqri 12 Weymouth 9.66 2
16 Sammy Shea 10 Andover 9.72 1
17 Kathryn McGovern 12 Framingham 9.78 2
18 Alissa Innamorati 12 Wachusett 11.20 2
Girls 55 Meter Hurdles
=======================================================================
Qualifying Standard, 9.64/9.4
Meet: * 8.05 2013 Vanessa Clerveaux, Brockton HS
Meet Qualifying: 9.67
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Melissa Hurwitz 12 Newton North 8.78 10
2 Lizzie Kobelski 11 Andover 8.92 8
3 Ashley Wilson 10 Framingham 8.95 6
4 Abby Taussig 12 Acton-Boxbor 9.12 5
5 Quincy Harding 11 Attleboro 9.14 4
6 Alexia Perides 11 Newton North 9.18 3
7 Catherine Manning 12 Weymouth 9.22 2
8 Hannah Chapman 12 Andover 9.25 1
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Qualifying Standard, 1:57.24
Meet: * 1:43.57 2010 Boston Latin HS, Bostong Latin HS
A Williams, E Rice, T Reid, M Brooks
Meet Qualifying: 1:56.67
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Cambridge Rindge & Latin 1:44.59 7 10
1) Brianna Duncan 11 2) Sydney Fisher 12
3) Maya Halprin-Adams 12 4) Esmeralda Asprilla 11
2 Wachusett 1:46.46 7 8
1) Maddy Rotti 10 2) Victoria Steffon 09
3) Mariessa Ricciardi 12 4) Chelsea Owusu 12
3 Springfield Central 1:46.99 6 6
1) Shalayna Burris 12 2) Renhie Harvey 12
3) Tasia Jordan 11 4) Damahya Phipps 09
4 Newton North 1:47.24 7 5
1) Adrianna Batista 12 2) Angela DeNucci 10
3) Cristina Galvagno 11 4) Kaila Hatcher 12
5 Brookline 1:47.37 4 4
1) Eve Crawford 09 2) Patricia Douglas 10
3) Anya Gorodentsev 12 4) Rhyana Freeman 12
6 Andover 1:47.38 7 3
1) Hannah Ameen 12 2) Michelle Gencorelli 12
3) Miranda Lawrence 10 4) Audrey Adam 10
7 Newton South 1:47.75 6 2
1) Elizabeth Walkes 11 2) Allison Arruda 10
3) Charlotte Manley 09 4) Calene Lazare 10
8 Framingham 1:48.09 5 1
1) Kristen DeVellis 11 2) Zoie Carter 09
3) Ashley Wilson 10 4) Olivia Rothenberg 11
9 Lexington 1:48.56 6
1) Alexandra Cox 11 2) Nina Benites 10
3) Jessica Foley 11 4) Melissa Solomon 11
10 Taunton 1:48.86 5
1) Leishnaly Rosado 11 2) Samantha Tichelaar 09
3) Jessica Maki 12 4) Mariah O'Gara 11
11 Weymouth 1:49.15 4
1) Molly Bean 11 2) Emma Sullivan 11
3) Charlotte Manning 11 4) Kerri Long 12
12 Westford Academy 1:49.55 5
1) Rachel Vining 12 2) Alexa Popp 12
3) Nicole Fondots 11 4) Amy Kelley 12
13 Acton-Boxborough 1:49.78 6
1) Samantha Cannarozzi 10 2) Katya Kradinova 12
3) Abby Taussig 12 4) Lily Blackshaw 12
14 Brockton 1:50.07 5
1) Kyla Cullors 09 2) Tiana Brooks 11
3) Reana Allen 11 4) Adiva Jack 10
15 Malden 1:50.47 3
1) Amalika Lucien 12 2) Taymise Sanders 10
3) Marie Sylvain 11 4) Carine Exume 11
16 Haverhill 1:50.90 3
1) Audrey Therriault 10 2) Kerin Thomas 12
3) Molly Thomas 12 4) Grace Stanton 12
17 Lincoln-Sudbury 1:50.97 3
1) Alina Strileckis 11 2) Clara Bisson 11
3) Peri Segel 12 4) Hannah Chen 10
18 Leominster 1:52.53 2
1) Mary Okyere 12 2) Velhemina Akosa 11
3) Afua Faibille 11 4) Jemina Shepherd 12
19 Everett 1:54.93 2
1) Djenny Lorjuste 11 2) Chrystal Duchaine 12
3) Ashley Hernandez 11 4) Sabrina Moreta 10
20 North Quincy 1:55.72 1
1) Cora Cluett 09 2) Isabelle Flaherty 10
3) Mandy Hazelton 10 4) Mia Healy 10
21 Peabody 1:56.04 3
1) Sam Cummings 11 2) Ali Demeo 10
3) Kirsten Bradley 10 4) Dayna Vadala 10
22 Franklin 1:56.18 4
1) Erin Hanley 12 2) Jessica Kroushl 09
3) Madison Price 12 4) Sabrina Roche 11
23 Attleboro 1:56.88 1
1) Quincy Harding 11 2) Olivia Kass 11
3) Victoria Pike 10 4) Elizabeth Gulino 12
24 Methuen 1:58.01 2
1) Eladia Cespedes 12 2) Jacqueline Mothon 09
3) Jazmin Encarnarcion 11 4) Jurnie Raschke 10
25 Chelmsford 1:59.28 1
1) Michelle Chernaik 12 2) Kayla Loycano 12
3) Elizabeth Bombard 12 4) Allison Young 12
-- Lowell DQ 4 1st exch. out or zon
1) Darlene Em 10 2) Nicole Capra 09
3) Patricia Chieh 10 4) Adarema Opara 12
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Qualifying Standard, 4:34.84
Meet: * 3:57.71 2011 Newton North HS, Newton North HS
S Bennett, M Bellerose, C Forbes, M Gillis
Meet-yards: 3:54.50 1982 Brookline HS (=3:53.4 m)
Meet Qualifying: 4:36.44
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Lexington 4:01.69 4 10
1) Alexandra Cox 11 2) Jessica Foley 11
3) Melissa Solomon 11 4) Lucy Lang 12
2 Acton-Boxborough 4:05.80 4 8
1) Suzanne Cotter 10 2) Lindsey Sweet 12
3) Sophie Antonioli 11 4) Emileigh Glode 12
3 Lincoln-Sudbury 4:06.43 4 6
1) Morgane Butler 12 2) Katherine Malone 11
3) Marie Nevils 10 4) Milly O'Brien 09
4 Lowell 4:08.09 4 5
1) Sophia Vergados 10 2) Leyshla Gonzalez 12
3) Alicia Polak 11 4) Alexa McGuire 12
5 Wachusett 4:10.48 4 4
1) Allie Olson 11 2) Olivia Burnes 11
3) Audrey Keohane 12 4) Kate Gobi 11
6 Franklin 4:10.69 3 3
1) Erin Hanley 12 2) Jessica Kroushl 09
3) Elaina Rebello 12 4) Meghan Doherty 10
7 Newton North 4:10.86 3 2
1) Lauren Moriarty 11 2) Carissa Stots 11
3) Cristina Galvagno 11 4) Kaila Hatcher 12
8 Brookline 4:13.98 3 1
1) Rhyana Freeman 12 2) Anya Gorodentsev 12
3) Mary Corcoran 09 4) Emma Larrabee 11
9 Weymouth 4:14.06 3
1) Kerri Long 12 2) Katie Doran 10
3) Kira Goodwin 12 4) Ciara Duggan 10
10 Peabody 4:15.46 2
1) Cynthia Aroke 11 2) Amanda Andrews 10
3) Sophie Anderle 10 4) Macayla Lachance 12
11 Andover 4:17.35 3
1) Amanda Devine 11 2) Julia Torres 12
3) Delianna Marmolejos 10 4) Erin Logee 11
12 Methuen 4:19.08 3
1) Eladia Cespedes 12 2) Jazmin Encarnarcion 11
3) Wileshka Samuel 11 4) Jacqueline Mothon 09
13 Chelmsford 4:21.02 4
1) Kristen Hohenstein 10 2) Ellie Paolucci 11
3) Laura Hohenstein 11 4) Caitlin Sanborn 10
14 Springfield Central 4:21.08 2
1) Renhie Harvey 12 2) Charlene Jackson 09
3) Arianna Miranda 09 4) Shalayna Burris 12
15 New Bedford 4:22.95 2
1) Jada Lofgren-Anderson 12 2) Chinyere Newsome 10
3) Dayva Briand 12 4) Laura Vieira 12
16 Shrewsbury 4:25.86 2
1) Rebecca Paddock 11 2) Erin Duffy 09
3) Julia Lazarek 11 4) Brianne Moss 11
17 Malden 4:27.19 1
1) Rachel Eaglin 09 2) Alexandria Russo 09
3) Gillian Willcox 11 4) Chrislande Joseph 12
18 Newton South 4:28.66 1
1) Maya Nelson-Roundtree 09 2) Caroline Delheim 12
3) Alana Bojar 10 4) Rachel Boisclair 12
19 Westford Academy 4:30.97 2
1) Rachel Vining 12 2) Alexa Popp 12
3) Nicole Fondots 11 4) Amy Kelley 12
20 Haverhill 4:35.46 1
1) Katie Lynch 10 2) Michaela Sliney 11
3) Audrey Therriault 10 4) Elizabeth Duchemin 11
21 North Quincy 4:38.25 1
1) Maggie McGoldrick 09 2) Elizabeth DiMattio 09
3) Julia Klincewicz 09 4) Devin Hiltunen 09
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
Qualifying Standard, 10:30.24
Meet: * 9:16.43 2009 Licoln-Sudbury Reg HS, Lincoln-Sudbury Reg
C Arthur, J Griffin, E Hylton, A Keklak
Meet Qualifying: 10:26.17
School Finals Points
=======================================================================
1 Andover 9:41.36 10
1) Sarah Rothmann 12 2) Colleen Mullins 11
3) Grace O'Hara 09 4) Catherine Donovan 12
2 Weymouth 9:46.28 8
1) Ashley Betts 12 2) Kacie Higgins 11
3) Kelly Higgins 11 4) Colleen McLaughlin 12
3 Newton South 9:46.62 6
1) Rebecca Grusby 11 2) Emily Bulcynski 09
3) Matia Whiting 12 4) Clare Martin 10
4 Lincoln-Sudbury 9:51.09 5
1) Morgane Butler 12 2) Alexa Babick 10
3) Ariel Keklak 11 4) Dana Murphy 10
5 Lexington 9:53.26 4
1) Olivia Manickas-HIll 12 2) Rebecca Pion 11
3) Alexandra Wolf 10 4) Lucy Lang 12
6 Franklin 10:02.78 3
1) Brittany Robinson 11 2) Ella Gutkowski 09
3) Nicole Clermont 09 4) Katherine Hartnett 09
7 Newton North 10:05.79 2
1) Cat Teasdale 11 2) Cat DeGroot 09
3) Einat Gavish 09 4) Natalie Solari 09
8 Acton-Boxborough 10:07.59 1
1) Adrienn Mielke 11 2) Margaret Flaum 09
3) Cece Orcutt 10 4) Joy Jiang 12
9 Wachusett 10:07.96
1) Rachael Farley 10 2) Emma Saart 10
3) Sarah Matys 11 4) Ryan Blake 11
10 Methuen 10:13.08
1) Catrina Crowe 11 2) Azia Kalil 11
3) Jordan Hanson 12 4) Kristen Killkelley 12
11 Haverhill 10:30.26
1) Emily Freeman 11 2) Abigail Stephens 10
3) Kelly O'Brien 10 4) Amy Hunt 10
12 Lowell 10:31.35
1) Hannah Laughlin 11 2) Kathryn Nicholas 11
3) Melanie Fitzgerald 11 4) Jazlyn Gilkes 09
13 Peabody 10:37.89
1) Molly Tansey 10 2) Emily Christensen 10
3) Lauren Barrett 12 4) Alyssa Shashaty 10
Girls High Jump
=======================================================================
Opening height 4' 7"; then 4'08"; then up by 2"
Meet: * 5-07 2010 Moira Cronin, Andover HS
Meet Qualifying: 4-08.00
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kristin Kimble 12 Lincoln-Sudb 5-04.00 10
2 Liana Reilly 10 Newton North 5-02.00 8
3 Drea Grieco 12 Andover 5-00.00 6
4 Courtney Daggett 12 Attleboro J5-00.00 5
5 Jayme Banks 10 Lexington J5-00.00 4
6 Annie Greene 11 Newton North J5-00.00 3
7 Ashley Daggett 12 Attleboro 4-10.00 2
8 Eve Crawford 09 Brookline J4-10.00 0.50
8 Casey McCarroll 11 Andover J4-10.00 0.50
10 Grace Maniscalco 10 Chelmsford J4-10.00
11 Eladia Cespedes 12 Methuen J4-10.00
12 Michaela Sliney 11 Haverhill J4-10.00
13 Jess Hiltz 11 Newton North J4-10.00
13 Isabelle Flaherty 10 North Quincy J4-10.00
13 Olivia Burnes 11 Wachusett J4-10.00
13 Laura Vieira 12 New Bedford J4-10.00
17 Sara Remy 10 Brockton 4-08.00
17 Patricia Douglas 10 Brookline 4-08.00
17 Allie Olson 11 Wachusett 4-08.00
17 Jordan Landry 11 Wachusett 4-08.00
21 Camille Mullaney 12 North Quincy J4-08.00
21 Charlotte Manley 09 Newton South J4-08.00
21 Samantha Cannarozzi 10 Acton-Boxbor J4-08.00
21 Beth Neal 11 Franklin J4-08.00
21 Lauren Farnan 11 Franklin J4-08.00
-- Sydney Lang 10 Wachusett NH
-- Anna Rychlik 10 Acton-Boxbor NH
-- Lindsey Chin 10 Lexington NH
-- Kendra Moore 10 Andover NH
Girls Long Jump
=======================================================================
Qualifying Standard, 15'3"
Meet: * 19-09 2013 Carla Forbes, Newton North HS
Meet Qualifying: 15-03.00
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Brianna Duncan 11 Cambridge 18-08.00 10
2 Cristina Galvagno 11 Newton North 17-03.75 8
3 Melissa Hurwitz 12 Newton North 16-10.75 6
4 Anya Gorodentsev 12 Brookline 16-09.50 5
5 Lizzie Kobelski 11 Andover 16-09.00 4
6 Jillian Purtell 11 Taunton 16-05.00 3
7 Miranda Lawrence 10 Andover 16-03.50 2
8 Cathryn Pryor 12 Lexington 16-01.00 1
9 Mariah O'Gara 11 Taunton 15-10.00
10 Abby Taussig 12 Acton-Boxbor 15-09.25
11 Adrianna Batista 12 Newton North 15-09.00
12 Alexa McGuire 12 Lowell 15-08.75
13 Lisa Chan 12 New Bedford 15-08.50
14 Beth Neal 11 Franklin 15-04.50
15 Michelle Jaquint 12 Chelmsford 15-01.50
16 Kerri Long 12 Weymouth 14-11.00
17 Grace Stanton 12 Haverhill 14-10.25
18 Sarah Goodrich 10 Lincoln-Sudb 14-08.50
19 Quincy Harding 11 Attleboro 14-07.00
-- Charlotte Manning 11 Weymouth FOUL
-- Hannah Chapman 12 Andover FOUL
Girls Shot Put
=======================================================================
Qualifying Standard, 30'5"
Meet: * 42-00 1985 Lisa Stack, Woburn HS
Meet Qualifying: 30-05.00
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jakiya Taylor 12 Lexington 38-00.75 10
2 Roxann Wint 11 Newton North 37-01.75 8
3 Tiffanie Chhun 12 Lowell 35-04.00 6
4 Tori Whitham 12 Newton North 34-01.50 5
5 Emma Trudeau 09 Wachusett 33-10.75 4
6 Ariannah Gervais 10 Lincoln-Sudb 33-04.00 3
7 Naraly Matos 10 Lawrence 32-04.50 2
8 Bianca Baez 12 Lawrence 31-08.50 1
9 D'Vine Davis 10 Springfield 31-03.00
10 Anna Church 11 Peabody 30-10.75
11 Cara Welsh 12 Shrewsbury 30-07.75
12 Hayley Ferbert 11 Weymouth 30-07.00
13 Abigaille Leblanc 12 Malden 30-06.50
14 Kat Pence 12 Peabody 30-04.50
15 Amelia Hirtle 12 Wachusett 30-03.50
16 Sabrina Stacks 11 Newton South 29-09.25
17 Rebecca Anderson 11 Lexington 29-08.00
18 Elaina Karageorgis 12 Shrewsbury 29-06.25
19 Brianna MacDonald 11 Peabody 29-01.50
20 Sarah Lucien 11 Framingham 28-06.25
21 Kailyn Quinn 12 Weymouth 27-06.50
Boys 55 Meter Dash
===================================================================
Qualifying Standard, 6.94/6.7
Meet: * 6.41 2007 Darius Walker, Lexington HS
Meet Qualifying: 6.82
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Jeremy Thaller 12 Acton-Boxbor 6.57q 4
2 Cody Trudel 12 Westford Aca 6.60q 1
3 Jonathan Derolus 12 Brockton 6.61q 3
4 Philip Batler 11 Newton South 6.65q 4
5 Demoy Holding 10 North Quincy 6.67q 2
6 Jacob Toledo 12 Lawrence 6.70q 2
7 Matt Jarrell 12 St.John's-Shrews 6.72q 3 6.718
8 Grandhi Deris 12 Everett 6.72q 2 6.720
8 Seanross McClinchy 10 Newton North 6.72q 1 6.720
10 Dan Liubovich 12 Shrewsbury 6.73 2 6.727
10 Oskar Djusberg 11 B.C. High 6.73 4 6.727
12 Grace Dos Santos 11 Brockton 6.73 3 6.730
13 Noah Shute 10 Lexington 6.76 1 6.754
14 Noah Shuster 12 Newton South 6.76 1 6.757
15 Damion Theodule 11 Taunton 6.79 4
16 Sean Roselle 12 Andover 6.82 4
17 Nicolau Coury 12 Lowell 6.83 3
18 Phil Bynum 11 Peabody 6.84 1 6.837
19 Michael Hunter 12 Lexington 6.84 3 6.839
20 Doug Santos 11 Peabody 6.86 4 6.852
21 Peter Murphy 11 Acton-Boxbor 6.86 2 6.856
22 Mike Abasciano 12 Shrewsbury 6.87 2 6.863
23 Mike Mejias 12 St. John's Prep 6.87 1 6.866
24 Kevin Chen 12 Andover 6.88 3
25 Jonathan Pharel 11 Everett 6.98 3
26 Jalil Marinez 09 Everett 7.15 2
Boys 55 Meter Dash
=======================================================================
Qualifying Standard, 6.94/6.7
Meet: * 6.41 2007 Darius Walker, Lexington HS
Meet Qualifying: 6.82
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Jonathan Derolus 12 Brockton 6.49 10
2 Jeremy Thaller 12 Acton-Boxbor 6.53 8
3 Cody Trudel 12 Westford Aca 6.62 6
4 Demoy Holding 10 North Quincy 6.65 5
5 Philip Batler 11 Newton South 6.66 4
6 Grandhi Deris 12 Everett 6.68 3
7 Jacob Toledo 12 Lawrence 6.70 2
8 Matt Jarrell 12 St.John's-Shrews 6.73 1
9 Seanross McClinchy 10 Newton North 6.74
Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
Qualifying Standard, 37.94/37.7
Meet: * 34.92 2003 Hafiz Greigre, Attleboro HS
Meet-yards: 30.70 1986 Karim Saunders, Camb. R&L (=33.57 m)
Meet Qualifying: 37.23
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Philip Batler 11 Newton South 36.11 2 10
2 Ben Porter 12 Newton North 36.12 3 8
3 Adrian Radel 12 Weymouth 36.19 3 6
4 David Cusack 11 Wachusett 36.37 2 5
5 Brian Cherenfant 11 Taunton 36.59 2 4
6 George Papoulis 11 Haverhill 36.60 2 3
7 Brian Murray 11 Westford Aca 36.63 1 2 36.625
8 Jeremy Travaglini 10 Andover 36.63 3 1 36.628
9 Kelvin Infante 11 Lawrence 36.96 1
10 Jeremy Thaller 12 Acton-Boxbor 37.19 3
11 Mark Quereux 10 Xaverian 37.69 1
-- Kingdolphe Julien 12 Malden DQ 3 Lane violation
Boys 600 Meter Run
==========================================================================
Qualifying Standard, 1:28.24/1:28.0
Meet: * 1:20.05 2014 Joe Luongo, Saint John's Prep
Meet-yards: 1:11.2h 1984 Mike Greene, BC High (=1:17.86 m)
Meet Qualifying: 1:28.20
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Joe Luongo 12 St. John's Prep 1:20.34 3 10
2 Justin Marcantonio 12 B.C. High 1:24.79 3 8
3 Nicholas Virkler 11 Lincoln-Sudb 1:25.06 3 6
4 Alex Couture 12 St.John's-Shrews 1:25.94 3 5
5 Dominic Yared 12 Lexington 1:26.16 2 4
6 James Route 11 Wachusett 1:26.18 2 3
7 Cameron Simes 12 Haverhill 1:26.44 3 2
8 Caleb Pulliam 12 Chelmsford 1:26.51 3 1
9 Colin Grip 10 Acton-Boxbor 1:26.63 2
10 Nick Ackley 12 Lincoln-Sudb 1:27.53 2
11 AJ Mastrocola 12 B.C. High 1:28.61 1
12 Ryan DonofrioRalls 12 Acton-Boxbor 1:29.38 1
13 Logan Molnar 11 Westford Aca 1:29.98 1
14 Brendan Retallic 10 Framingham 1:33.37 1
Boys 1000 Meter Run
==========================================================================
Qualifying Standard, 2:44.74
Meet: * 2:27.24 2007 Mark Amirault, Xaverian Brothers HS
Meet-yards: 2:13.00 1982 Robert Sheehan, Camb. R&L (=2:25.45 m)
Meet Qualifying: 2:43.14
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 John St. Hilaire 12 Methuen 2:31.50 2 10
2 Edward Quezada 12 Lawrence 2:35.29 2 8
3 Benjamin Martell 12 Lexington 2:35.49 2 6
4 Devon Fitzpatrick 12 Lincoln-Sudb 2:35.65 2 5
5 Alex Haji 12 Shrewsbury 2:37.17 2 4
6 Jackson Ennis 11 St.John's-Shrews 2:37.53 2 3
7 Josh Raposa 12 St. John's Prep 2:38.04 2 2
8 Jared Molnar 11 Westford Aca 2:39.85 2 1
9 Alex Henry 12 Xaverian 2:42.21 1
10 Gabe Kline 12 Acton-Boxbor 2:42.52 1
11 David Ellis 11 Westford Aca 2:43.54 1
12 Victor Svedloff 11 Newton North 2:45.30 1
13 Sam Martin 11 Weymouth 2:46.47 1
14 Christian White 12 Haverhill 2:47.16 2
15 Jonathan Valenzuela 11 Lowell 2:48.56 1
Boys 1 Mile Run
=======================================================================
Qualifying Standard, 4:40.24
Meet: * 4:13.56 2006 Mark Amirault, Xaverian Brothers HS
Meet Qualifying: 4:35.17
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Esu Alemseged 11 Cambridge 4:22.32 10
2 Zachary Manickas-Hill 11 Lexington 4:24.72 8
3 Daniel Aschale 11 Cambridge 4:24.90 6
4 Anthony Rodriguez 10 Lowell 4:28.95 5
5 Chris Polanco 10 Lowell 4:29.88 4
6 Riley Dowd 12 Peabody 4:29.91 3
7 Colm Feeney 11 B.C. High 4:33.09 2
8 Kevin Murphy 12 Chelmsford 4:34.29 1
9 Ben Kovacs 10 St.John's-Shrews 4:39.60
Boys 2 Mile Run
=======================================================================
Qualifying Standard, 10:05.24
Meet: * 9:13.00 1981 Mike Flynn, Woburn HS
Meet Qualifying: 10:04.12
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Benjamin Jacobson 12 Lexington 9:29.68 10
2 Marcelo Rocha 10 Peabody 9:30.09 8
3 Emmanuel D'Agostino 12 Brookline 9:30.17 6
4 Peter Monahan 11 St.John's-Shrews 9:33.84 5
5 Larry Carney 12 Lowell 9:38.04 4
6 Sam Stubbs 11 Cambridge 9:46.02 3
7 Christopher Gendron 11 Lowell 9:51.32 2
8 Karthik Ravichandran 11 Westford Aca 9:59.21 1
9 Thomas Abraham 11 Lowell 10:00.43
10 Cameron Pavao 12 Methuen 10:01.35
11 Grant Hauver 11 Wachusett 10:16.29
12 David Seybert 10 Attleboro 10:27.21
13 Brian Wilson 11 Chelmsford 10:29.17
Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
Qualifying Standard, 8.44/8.2
Meet: * 7.47 2001 Luis Moreira, Somverville HS
Meet Qualifying: 8.36
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Henry Grover 12 Acton-Boxbor 7.72q 2
2 Sean Caveney 12 Andover 7.74q 2
3 Aaron Williams 12 Brockton 7.79q 3
4 Christian Cedullo 12 Peabody 7.85q 3
5 Ralph Dupervil 12 Everett 7.89q 3
6 Sebastian Silveira 12 Andover 7.90q 1
7 Aidan Reilly 12 St. John's Prep 7.94q 1 7.936
8 John Sullivan 12 St. John's Prep 7.94q 1 7.938
9 Ethan Melia 12 Shrewsbury 8.07 2
10 Henry McDonald 12 Weymouth 8.14 1
11 Eddy Fong 11 Brockton 8.17 2
12 Jamal Presley 11 Springfield 8.19 3
13 Quinten Clark 12 Lexington 8.25 3
14 CJ Williams 11 Xaverian 8.29 1
15 Christian Clark 12 Shrewsbury 8.31 3
16 Cameron Clancy 12 Chelmsford 8.33 2 8.325
17 Fabian Tineo 11 Lawrence 8.33 2 8.330
18 Austin Burton 10 Newton South 8.40 3
19 Justin Mantrana 10 Andover 8.46 2
20 Connor Donovan 12 Methuen 8.47 1
21 Pat Tuohy 12 Peabody 8.57 1
22 Marcus Barros 11 New Bedford 8.75 3
Boys 55 Meter Hurdles
=======================================================================
Qualifying Standard, 8.44/8.2
Meet: * 7.47 2001 Luis Moreira, Somverville HS
Meet Qualifying: 8.36
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Sebastian Silveira 12 Andover 7.56 10
2 Sean Caveney 12 Andover 7.71 8
3 Christian Cedullo 12 Peabody 7.76 6
4 Aaron Williams 12 Brockton 7.81 5
5 Ralph Dupervil 12 Everett 7.85 4
6 Henry Grover 12 Acton-Boxbor 7.91 3
7 John Sullivan 12 St. John's Prep 8.01 2
8 Aidan Reilly 12 St. John's Prep 8.07 1
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Qualifying Standard, 1:39.24
Meet: * 1:30.02 2010 Andover High School, Andover HS
C McConnell, M Vetere, K Stevens, C O'Neill
Meet Qualifying: 1:36.84
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Andover 1:31.34 7 10
1) Sean Caveney 12 2) Sebastian Silveira 12
3) Hamza Naveed 12 4) Raymond Gorzela 11
2 Wachusett 1:32.62 6 8
1) Drew DiPilla 12 2) Nathan Smith 11
3) Benjamin Amaral 12 4) David Cusack 11
3 Brockton 1:32.91 6 6
1) Jonathan Derolus 12 2) Grace Dos Santos 11
3) Aaron Williams 12 4) Jehovangi Pierre 12
4 Newton South 1:32.91 7 5
1) Philip Batler 11 2) Ben Cooper 12
3) Jake Epstein 11 4) Noah Shuster 12
5 Acton-Boxborough 1:32.95 7 4
1) Jeremy Thaller 12 2) Peter Murphy 11
3) Matthew Antes 10 4) Will Collins 10
6 Weymouth 1:33.13 5 3
1) Henry McDonald 12 2) Adrian Radel 12
3) Teddy Victor 11 4) Sam Martin 11
7 Newton North 1:33.52 7 2
1) Seanross McClinchy 10 2) Jared Prior 11
3) Max Hernandez 11 4) Ben Porter 12
8 Boston College High 1:33.87 5 1
1) Oskar Djusberg 11 2) Conor Cady 10
3) Joe Peroni 11 4) Justin Marcantonio 12
9 Lexington 1:33.88 6
1) Toby Foelix 11 2) Woojin Kang 12
3) Sayin Shute 12 4) Michael Hunter 12
10 Lawrence 1:33.97 6
1) Kelvin Infante 11 2) Marquis Rios 11
3) Elvis Peralta 12 4) Jacob Toledo 12
11 Lowell 1:34.22 4
1) Sean Keene 11 2) Egan Ojunga 12
3) Lucky Sesay 12 4) Michael Akon 09
12 Shrewsbury 1:34.53 4
1) Ethan Melia 12 2) Erik King 11
3) Alexander Chin 12 4) Dan Liubovich 12
13 Franklin 1:34.72 4
1) Nate Zaccardi 12 2) Logan Mitchell 12
3) Michael Bullen 11 4) Luke Gordon 11
14 Chelmsford 1:34.94 2
1) Connor Brown 12 2) Ryan Fahey 12
3) Nick Phillipon 12 4) Cameron Clancy 12
15 Westford Academy 1:35.22 5
1) Cody Trudel 12 2) Qadir Barnard-Pratt 12
3) Brian Murray 11 4) Kevin Pawlak 12
16 Peabody 1:35.26 5
1) Christian Cedullo 12 2) Doug Santos 11
3) Rocco Cimino 12 4) Hunter Josselyn 11
17 Brookline 1:35.48 3
1) Jinsu Kim 11 2) Chris Hopkins 12
3) Noah Kortkamp 11 4) Andrew Chabon 10
18 Framingham 1:35.96 1
1) David Welch 12 2) Cameron Klein 11
3) Vinicius Tavares 12 4) Nick Benoit 11
19 Malden 1:36.02 3
1) Mirkens Paul 11 2) Haroun Ahmed 12
3) Jodens Didie 12 4) Kingdolphe Julien 12
20 Springfield Central 1:36.13 1
1) Jamal Presley 11 2) Esteban Cruz 11
3) Marquis Pellerin 11 4) Donald Adams 12
21 Cambridge Rindge & Latin 1:36.13 2
1) Taquaine Mason 09 2) Christopher Shimizu 12
3) Johnny Rosario 10 4) Sohaib shah 11
22 Everett 1:36.43 3
1) Grandhi Deris 12 2) Leandro Soto 10
3) Jonathan Pharel 11 4) Ralph Dupervil 12
23 St. John's H.S. Shrewsbury 1:36.61 1
1) Derek Lefebvre 11 2) Tim Smith 10
3) Rob Rosseau 12 4) Liam McNeil 12
24 Haverhill 1:36.80 3
1) Andrew Ingersol 12 2) Mason Ocasio 10
3) Matthew Milne 09 4) Dozie Onwuka 12
25 St. John's Prep- Danvers 1:37.76 4
1) Andrew Coutu 09 2) Aidan Reilly 12
3) Alex Miller 11 4) John Sullivan 12
-- Worcester Technical DNF 2
1) George Biney 11 2) Jovaughn Brown 12
3) Barrington McLeod 12 4) Edward Boamah 12
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Qualifying Standard, 3:44.84
Meet: * 3:24.67 2007 Lexington High School, Lexington HS
D Walker, A Lach, B Longo, M Paschal
Meet Qualifying: 3:42.00
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Andover 3:27.93 4 10
1) Jeremy Travaglini 10 2) Raymond Gorzela 11
3) Hamza Naveed 12 4) Andrew Lucia 10
2 Lawrence 3:30.54 4 8
1) Kelvin Infante 11 2) Fabian Tineo 11
3) Julio Berroa 12 4) Edward Quezada 12
3 St. John's Prep- Danvers 3:30.56 3 6
1) Mike Mejias 12 2) Evan MacMullin 12
3) Josh Raposa 12 4) Joe Luongo 12
4 Worcester Technical 3:30.73 3 5
1) Barrington McLeod 12 2) Edward Boamah 12
3) Doewreh Bloh 12 4) Immanuel Hardy 12
5 Lexington 3:31.78 3 4
1) Michael Hunter 12 2) Toby Foelix 11
3) Zaeem Adamjee 11 4) Robert MacKenzie 11
6 Shrewsbury 3:32.77 2 3
1) Ethan Melia 12 2) Erik King 11
3) Kyle Trocki 12 4) Jacob Steinberg 12
7 Wachusett 3:32.87 4 2
1) Drew DiPilla 12 2) James Route 11
3) Grant Hauver 11 4) David Cusack 11
8 Methuen 3:33.45 4 1
1) Kendrick Denose 11 2) Eric Rosario 11
3) Connor Donovan 12 4) Devin Allen 12
9 Newton North 3:34.56 4
1) Owen Grafe 12 2) Max Hernandez 11
3) Jared Prior 11 4) Ben Porter 12
10 Acton-Boxborough 3:35.03 3
1) Will Collins 10 2) Ryan DonofrioRalls 12
3) Mandela Franciscono 11 4) Colin Grip 10
11 Boston College High 3:37.04 4
1) Pat Juffre 12 2) Leo Catinella 12
3) AJ Mastrocola 12 4) Justin Marcantonio 12
12 Lowell 3:37.19 1
1) Sean Keene 11 2) Egan Ojunga 12
3) Lucky Sesay 12 4) Michael Akon 09
13 Chelmsford 3:39.00 1
1) John Olsen 12 2) Walker Horton 11
3) Mike Russo 12 4) Caleb Pulliam 12
14 Taunton 3:39.04 2
1) David Boslee 12 2) Torin Mizuno 11
3) Matthew Holt 11 4) Brian Cherenfant 11
15 Peabody 3:40.85 2
1) Christian Cedullo 12 2) Rocco Cimino 12
3) Joshua Fiore 12 4) Hunter Josselyn 11
16 Newton South 3:41.75 1
1) Jake Epstein 11 2) Daniel Rosenzweig-Ziff 11
3) Pete Wise 10 4) Nelson Merino 11
17 Weymouth 3:42.05 3
1) Ross Fitzgibbon 11 2) Nathan McKay 11
3) Evan Wilson 12 4) Jonathan Bruynell 12
18 Haverhill 3:42.11 3
1) Devin Faucher 12 2) Christian White 12
3) George Papoulis 11 4) Cameron Simes 12
19 Franklin 3:42.22 1
1) William Dorion 12 2) Brian Sun 11
3) Dominic Giardini 11 4) Paul Kroushl 10
20 Cambridge Rindge & Latin 3:42.96 2
1) Samuel Fulweiler 12 2) Sohaib shah 11
3) Christopher Shimizu 12 4) Ian Woodhouse 12
21 Brockton 3:43.10 2
1) Anderson DePina 12 2) Jackson Andre 12
3) Julian Polynice 11 4) Shalamah Cyprien 11
22 Framingham 3:43.98 1
1) David Welch 12 2) Chris Barone 11
3) Nick Benoit 11 4) Nick Bernardi 09
23 St. John's H.S. Shrewsbury 3:45.46 2
1) Matt Jarrell 12 2) Alex Schroeder 12
3) Jackson Ennis 11 4) Alex Couture 12
24 Westford Academy 3:47.97 1
1) Qadir Barnard-Pratt 12 2) David Ellis 11
3) Brian Murray 11 4) John Nephew 12
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
Qualifying Standard, 8:32.24
Meet: * 8:00.62 2013 Lowell High School, Lowell HS
N McCarthy, A Whitney, M Kalenoski, P Coppinger
Meet Qualifying: 8:29.47
School Finals Points
=======================================================================
1 Methuen 8:08.13 10
1) Fernando Damota 10 2) Devin Allen 12
3) John St. Hilaire 12 4) Matt Marchand 12
2 Cambridge Rindge & Latin 8:09.73 8
1) Ian Woodhouse 12 2) Esu Alemseged 11
3) Will MacArthur 11 4) Daniel Aschale 11
3 Lexington 8:12.20 6
1) Zachary Manickas-Hill 11 2) Benjamin Martell 12
3) Benjamin Jacobson 12 4) Dominic Yared 12
4 Peabody 8:12.72 5
1) Ben Manoogian 12 2) Connor Wolff 12
3) Jason Karakaedos 12 4) Michael Ricci 12
5 Lowell 8:13.00 4
1) Chris Polanco 10 2) Anthony Rodriguez 10
3) Larry Carney 12 4) Daniel McDermott 12
6 Framingham 8:16.86 3
1) Chris Barone 11 2) Mike McDonald 11
3) Paul Halberstadt 11 4) Nick Bernardi 09
7 St. John's H.S. Shrewsbury 8:17.70 2
1) Alex Schroeder 12 2) Harry Maloy 11
3) Peter Monahan 11 4) Alex Couture 12
8 Haverhill 8:17.74 1
1) Devin Faucher 12 2) Christian White 12
3) Cameron Simes 12 4) Chris Siliatis 12
9 Brookline 8:17.75
1) Zachary Leonard 11 2) Quinn Gangadharan 09
3) Evan Baker 11 4) Ori Blank 10
10 Boston College High 8:19.21
1) Leo Catinella 12 2) Brian Djerf 12
3) Colin Chandler 12 4) Colm Feeney 11
11 Andover 8:21.30
1) Robert Pineault 11 2) Geoffrey Warne 11
3) Devin Connell 09 4) Demetrios Kostakis 12
12 Lincoln-Sudbury 8:27.29
1) Nick Ackley 12 2) Matt Reading 11
3) Devon Fitzpatrick 12 4) Nicholas Virkler 11
13 Brockton 8:46.06
1) Stephen McCall 12 2) Christopher McCaffrey 10
3) Matthew Kerrigan 11 4) Filipe Gomes 12
Boys High Jump
=======================================================================
Opening height 5'09"; then 5'10"; then up by 2"
Meet: * 6-11 2009 Corey Thomas, Boston College HS
Meet Qualifying: 5-10.00
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Qadir Barnard-Pratt 12 Westford Aca 6-04.00 10
2 Rashad Williams 12 B.C. High J6-04.00 8
3 Quinten Clark 12 Lexington 6-00.00 6
4 Michael Doherty 12 Xaverian J6-00.00 5
5 Jonathan Elie 12 Cambridge J6-00.00 4
6 Andrew Ingersoll 12 Haverhill J6-00.00 3
7 Grandhi Deris 12 Everett J6-00.00 2
8 Andrew Byrne 11 B.C. High 5-10.00 1
9 Eric Wicks 11 St.John's-Shrews J5-10.00
10 Shyheim Cullen 12 Lowell J5-10.00
10 Matt Flynn 11 St. John's Prep J5-10.00
10 Luke Gordon 11 Franklin J5-10.00
-- Peter Perez 12 Xaverian NH
-- C.J. Hernandez 12 Lynn English NH
-- Noah Kortkamp 11 Brookline NH
-- Thomas O'Donoghue 11 Lexington NH
-- Julian Polynice 11 Brockton NH
-- Kofi Boateng 12 Lowell NH
-- Thomas Phillips 12 Lincoln-Sudb NH
Boys Long Jump
=======================================================================
Qualifying Standard, 19' 6"
Meet: * 22-07.50 2004 John Encarnacion, Peabody HS
Meet Qualifying: 19-06.00
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jared Prior 11 Newton North 21-09.75 10
2 Kevin Pawlak 12 Westford Aca 21-02.00 8
3 Hunter Fluegel 12 New Bedford 20-11.50 6
4 Henry McDonald 12 Weymouth 20-10.00 5
5 Adrian Radel 12 Weymouth 20-07.75 4
6 Cody Trudel 12 Westford Aca 20-07.25 3 20'01" second best
7 Henry Grover 12 Acton-Boxbor J20-07.25 2 19'03" second best
8 Quinten Clark 12 Lexington 20-05.00 1
9 Nolin Heydt 12 New Bedford 20-02.00
10 Mike Abasciano 12 Shrewsbury 19-11.00
10 Justin Means 12 Franklin 19-11.00
10 Sam Roth 12 Lincoln-Sudb 19-11.00
13 Esteban Cruz 11 Springfield 19-05.00
14 Jamal Presley 11 Springfield 19-03.00
15 Isaiah Bowden 10 Newton North 19-02.00
16 Julio Berroa 12 Lawrence 18-11.00
17 Mark Quereux 10 Xaverian 18-09.00
-- Seanross McClinchy 10 Newton North ND
-- Mike Petrosino 12 Peabody ND
Boys Shot Put
=======================================================================
Qualifying standard 42' 11"
Meet: * 61-03.75 1972 Ray Auger, Leominster HS
Meet Qualifying: 42-11.00
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Matt Dutton 12 Acton-Boxbor 53-10.25 10
2 Tom Chiapinni 12 St. John's Prep 51-09.50 8
3 Marcus Vieira 12 Peabody 50-08.25 6
4 Anthony Christo 12 Peabody 48-02.75 5
5 Mark Ortiz 12 Malden 47-10.50 4
6 Abraham Kann 12 Haverhill 47-09.50 3
7 Elmer Acuna 11 Newton North 47-08.00 2
8 Patrick Collins 11 Attleboro 46-06.00 1
9 Timothy Budgell 12 Worcester Tech 46-05.00
10 Nathaniel Klein 10 Newton North 46-01.00
11 Marc Umumbu 11 Framingham 46-00.50
12 Ariel Ayala 11 Peabody 45-10.00
13 Mike Munroe 11 North Quincy 45-08.50
14 Nicolau Coury 12 Lowell 45-07.00
15 Jon Spinale 12 Peabody 44-08.50
16 Austin Maskell 12 Weymouth 44-00.25
17 Allen Liang 11 Malden 44-00.00
18 Kevin Joyce 11 Newton North 43-10.00
19 Forrest Gyurcsik 12 Westford Aca 43-07.50
20 Junior Delacruz 12 Lawrence 43-05.00
21 Mauro Teixiera 11 Cambridge 43-04.50
22 Jacob Hardy 11 Attleboro 42-04.50
23 Ethan Yau 12 B.C. High 41-09.00
24 Peter Dankert 11 St. John's Prep 41-00.00
25 Dobbin Bookman 10 Newton North 40-07.50
26 Kyle Whittaker 12 Methuen 40-07.00
27 Dan Feldman 12 Xaverian 40-02.00
28 Kevin Doherty 11 St. John's Prep 40-01.50
29 Joe Rosano 12 Chelmsford 39-10.50
Women - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Newton North 60 2) Cambridge Rindge & Latin 56
3) Lexington 50 4) Lincoln-Sudbury 47
5) Andover 41.50 6) Lowell 38
7) Wachusett 36 8) Weymouth 29
9) Newton South 27 9) Acton-Boxborough 27
11) North Quincy 15 12) Brookline 12.50
13) Attleboro 11 14) Framingham 10
14) Franklin 10 16) Taunton 9
17) Methuen 7 18) New Bedford 6
18) Springfield Central 6 20) Lawrence 3
20) Malden 3 22) Chelmsford 2
23) Haverhill 1
Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Lexington 45 2) Andover 39
3) Peabody 33 4) Cambridge Rindge & Latin 31
4) Westford Academy 31 6) St. John's Prep- Danvers 29
7) Acton-Boxborough 27 8) Newton North 22
9) Brockton 21 9) Methuen 21
11) Boston College High 20 12) Lowell 19
12) Newton South 19 14) Lawrence 18
14) Weymouth 18 14) Wachusett 18
17) St. John's H.S. Shrewsbury 16 18) Haverhill 12
19) Lincoln-Sudbury 11 20) Everett 9
21) Shrewsbury 7 22) Brookline 6
22) New Bedford 6 24) Worcester Technical 5
24) Xaverian Brothers 5 24) North Quincy 5
27) Taunton 4 27) Malden 4
29) Framingham 3 30) Chelmsford 2
31) Attleboro 1
Licensed to Reggie Lewis Track and Athletic Center - Site License
HY-TEK's Meet Manager 2/12/2015 08:26 PM
MIAA Div 2 Indoor Track & Field Championships
Division II - 2/12/2015
Reggie Lewis Track & Athletic Center
Results
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
Meet: * 7.16 2/14/2014 Amanda Henson, Barnstable
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Ally Isley 11 Wellesley 7.42q 1
2 Agnes Bangura 10 Lynn Classic 7.50q 2
3 Kenedy Barnwell 12 Boston Latin 7.60q 6
4 Mariama Kamara 11 Chelsea 7.61q 4
5 Lauren Waters 11 Mansfield 7.63q 3
6 Rachelle Parker 09 Wellesley 7.66q 3
7 Desiree Martin 12 Salem 7.67q 6
8 Tatiana Jarostchuk 11 Wellesley 7.68q 5
9 Christina Paul 12 Brighton 7.69 2
10 Maddy Howland 10 Natick 7.75 2
11 Erika Maher 12 Masconomet 7.77 1
12 Avery Leydon 09 Woburn 7.78 3 7.772
13 Brianna deGrasse 10 Marshfield 7.78 4 7.779
14 Taryn Carley 12 Silver Lake 7.79 3
15 Asia Dixon 12 Braintree 7.80 3
16 Jada Perkins 12 Brighton 7.81 2
17 Amy Gately 12 Marshfield 7.82 3 7.811
18 Elizabeth Mastrio 12 Minnechaug 7.82 4 7.817
19 Jahphiah Gilliard 09 West Roxbury 7.82 2 7.820
20 Elizabeth Horgan 10 Arlington 7.83 5 7.827
20 Alyssa Doust 09 Marshfield 7.83 6 7.827
22 Emma Oldow 09 Mansfield 7.83 3 7.830
23 Margaret Bannon 10 Wellesley 7.84 6 7.834
24 Kaitlyn Martin 12 Agawam 7.84 4 7.837
25 Jordan Assad 11 Minnechaug 7.86 5 7.852
26 Sydney Ahern 11 Woburn 7.86 4 7.855
27 Shy Civil 10 Waltham 7.87 1
28 Kylie Danier 10 Waltham 7.89 6 7.881
29 Youdine Felix 09 Somerville 7.89 5 7.884
30 Minerva Veeser-Bobea 11 Arlington 7.91 6
31 Taylor Crane 10 North Andove 7.92 1
32 Noemi Guevara 11 Waltham 7.93 1 7.922
33 Isabela Cunio 09 Marshfield 7.93 2 7.923
34 Olivia Giles 09 Algonquin 7.93 5 7.924
35 Jenna Murry 12 Braintree 7.94 4
36 Jessica Hem 10 Needham 7.96 1
37 Trixie Bernard 10 Waltham 7.99 4 7.982
38 Rachel Hogan 10 King Philip 7.99 5 7.984
39 Haley Cole 11 Needham 7.99 2 7.988
40 Andrea Hatzis 11 Boston Latin 7.99 6 7.990
41 Kiany Roman 12 Westfield 8.02 6
42 Olivia Horn 10 Mansfield 8.06 5
43 Shana Butler 12 Central Cath 8.11 1
Girls 55 Meter Dash
=======================================================================
Meet: * 7.16 2/14/2014 Amanda Henson, Barnstable
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Ally Isley 11 Wellesley 7.37 10
2 Agnes Bangura 10 Lynn Classic 7.38 8
3 Lauren Waters 11 Mansfield 7.56 6
4 Rachelle Parker 09 Wellesley 7.57 5
5 Desiree Martin 12 Salem 7.58 4
6 Mariama Kamara 11 Chelsea 7.62 3
7 Kenedy Barnwell 12 Boston Latin 7.64 2
8 Tatiana Jarostchuk 11 Wellesley 7.67 1
Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
Meet: * 39.41 2/19/2012 Rebecca Robinson, Arlington HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Jenny Sexton 12 Waltham 41.18 4 10
2 Lindsay Goulet 12 Mansfield 41.47 4 8
3 Christa Wagner 11 King Philip 41.51 4 6
4 Jayci Andrews 12 Plymouth Sou 41.58 4 5
5 Jahphiah Gilliard 09 West Roxbury 42.32 2 4
6 Serena Hooker 12 Algonquin 42.76 3 3
7 Erin Leonard 11 Braintree 43.04 4 2
8 Jillian Devlin 12 Chicopee Com 43.12 3 1
9 Mariel Boggia 11 Natick 43.25 2
10 Lauren Drohosky 12 Masconomet 43.32 3
11 Jennifer Gaudet 12 Lynn Classic 43.33 1
12 Ashley Arroyo 11 Silver Lake 43.34 3
13 Anna Wargo 12 Lynn Classic 43.74 1
14 Insa Mannstadt 10 Arlington 44.05 2
15 Kaitlyn Shreeve 11 Algonquin 44.21 1
16 Katherine Cabral 11 Chelsea 44.33 3
Girls 600 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 1:35.54 2/16/2001 Melissa Sherman, Dennis-Yarmouth HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Mikaila Amerantes 12 Mansfield 1:35.79 2 10
2 Gianna Bender 12 King Philip 1:36.50 2 8
3 Rachel Stier 11 Mansfield 1:38.31 2 6
4 Marina MacKinnon 10 Marshfield 1:41.92 1 5
5 Deven Sportelli 11 North Andove 1:42.10 1 4
6 Taylor DePalo 12 Central Cath 1:42.22 2 3
7 Mary Lavery 12 North Andove 1:42.80 2 2
8 Erica Layne 10 King Philip 1:42.97 1 1
9 Kaycie Burke 12 Woburn 1:45.15 1
10 Olivia Corkery 12 Needham 1:45.46 1
11 Lucy Hamilton 10 King Philip 1:46.40 2
Girls 1000 Meter Run
=======================================================================
Meet: * 2:55.40 2/17/2013 Karina Shepard, Dracut
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Olivia Weir 12 King Philip 2:58.92 10
2 Julia Curtin 09 Beverly 3:01.11 8
3 Meghan Cavalier 12 Billerica 3:04.44 6
4 Molly Desrochers 12 Bridgewater- 3:05.22 5
5 Emily DeBruin 10 Bridgewater- 3:05.57 4
6 Lauren Anderson 12 Woburn 3:09.45 3
7 Lindsey Bjorkman 12 Mansfield 3:10.57 2
8 Kendra Griesman 11 Arlington 3:14.02 1
9 Emma Maxtius 11 Arlington 3:16.69
10 Claire Connors 12 Needham 3:17.10
11 Erin Dwinell 11 Central Cath 3:20.34
-- Catherine Almeida 10 Reading DQ Lane violation
Girls 1 Mile Run
==========================================================================
Meet: * 4:58.61 2/20/2010 Monica Alder, Beverly
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Kaleigh Hughes 12 Needham 5:02.05 2 10
2 Sarah Armstrong 11 Needham 5:05.14 2 8
3 Gina D'Addario 12 Woburn 5:05.46 2 6
4 Abby Walsh 10 Beverly 5:06.67 2 5
5 Julianna Wesley 12 Beverly 5:14.45 2 4
6 Sarah Lagan 12 Natick 5:15.53 2 3
7 Kelsey Walak 10 Natick 5:22.74 2 2
8 Julianna Donovan 11 Needham 5:31.78 1 1
9 Lily Voke 10 North Andove 5:32.02 2
10 Kayla Livingston 10 Billerica 5:32.61 1
11 Danielle Bertaux 11 Beverly 5:33.02 1
12 Madeleine Holden 10 Wellesley 5:33.24 1
13 Maddi Terry 11 Needham 5:33.35 1
14 Morgan Debolt 12 Mansfield 5:37.35 1
15 Andrea Ponte 11 Billerica 5:40.13 1
16 Valerie Collins 11 Wellesley 5:48.27 1
17 Yanni Kelly 12 Woburn 6:02.61 1
18 Molly Retik 10 Needham 6:07.43 1
-- Caroline Sarro 10 Bridgewater- DNF 2
Girls 2 Mile Run
=======================================================================
Meet: * 10:46.40 2/15/1984 Katie Toner, Swampscott HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Margie Cullen 11 Needham 11:02.50 10
2 Abby Fisher 11 Billerica 11:32.90 8
3 Gina D'Addario 12 Woburn 11:38.11 6
4 Lexi Sutyak 10 Beverly 11:45.00 5
5 Daniella Pascucci 11 Needham 11:56.70 4
6 Mia Drury 11 North Andove 12:06.41 3
7 Abby Seaberg 12 King Philip 12:10.61 2
8 Sarah Kiame 10 Boston Latin 12:19.84 1
9 Laura Flagg 10 Woburn 12:31.49
10 Maeve Monahan 12 Beverly 12:49.06
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
Meet: * 8.20 2/16/2012 Jen Esposito Masfield HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Morgan Sanders 11 Westfield 8.70q 1
2 Madelyn Sessler 10 Plymouth Sou 8.90q 3
3 Jayci Andrews 12 Plymouth Sou 8.91q 2
4 Hannah McNeil 11 King Philip 8.92q 3
5 Lauren Drohosky 12 Masconomet 9.06q 4
6 Jessikha Ribeiro 11 Chicopee Com 9.27q 1
7 Erin Toomey 11 Natick 9.28q 1
8 Julianna Devitt 11 Beverly 9.34q 4 9.331
9 Abigail Jones 12 Arlington 9.34 4 9.336
10 devyn astuccio 10 Lynn Classic 9.34 2 9.338
11 Isabelle Winkelman 10 Wellesley 9.36 3
12 Erin Wager 11 Mansfield 9.40 2
13 Sammi Cripps 10 Plymouth Sou 9.41 1
14 Samantha Sherrick 12 Bridgewater- 9.51 4 9.503
15 Christina Thebado 10 Algonquin 9.51 3 9.507
16 Isabel Cole 12 Needham 9.53 1
17 Sydney Cassidy 12 Woburn 9.58 3
18 Shanelle Burbo 12 Doherty 9.59 2
19 Emily Carmichael 10 Central Cath 9.64 3 9.636
20 Sabrina Frahlich 12 North Andove 9.64 2 9.637
21 Kat Turner 10 Woburn 9.65 4
22 Yailen Almonte 11 Salem 9.70 1
23 Elizabeth Gee 11 Natick 9.73 2
24 Anna D'Louha 11 Algonquin 9.76 2
25 Amanda Concetti 11 Waltham 9.81 3
26 Emma White 11 Central Cath 9.84 4
27 Katie Maehl 12 Waltham 9.90 1
Girls 55 Meter Hurdles
=======================================================================
Meet: * 8.20 2/16/2012 Jen Esposito Masfield HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Morgan Sanders 11 Westfield 8.56 10
2 Jayci Andrews 12 Plymouth Sou 8.82 8 8.811
3 Lauren Drohosky 12 Masconomet 8.82 6 8.814
4 Madelyn Sessler 10 Plymouth Sou 8.97 5
5 Hannah McNeil 11 King Philip 8.98 4
6 Julianna Devitt 11 Beverly 9.22 3
7 Erin Toomey 11 Natick 9.26 2 9.252
8 Jessikha Ribeiro 11 Chicopee Com 9.26 1 9.260
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 1:44.26 2/20/2010 Mansfield HS
K.Comer,E.Broyles,J.Esposito, J.Verbic
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Lynn Classical 1:47.30 7 10
1) devyn astuccio 10 2) Agnes Bangura 10
3) Jennifer Gaudet 12 4) Anna Wargo 12
2 Wellesley 1:47.86 7 8
1) Tatiana Jarostchuk 11 2) Rachelle Parker 09
3) Cally Wilde 11 4) Ally Isley 11
3 Arlington 1:48.33 5 6
1) Abigail Jones 12 2) Elizabeth Horgan 10
3) Insa Mannstadt 10 4) Minerva Veeser-Bobea 11
4 Woburn 1:48.97 7 5
1) Sydney Ahern 11 2) Kaitlyn Cronin 11
3) Lea Angelo 11 4) Kelsey Long 09
5 Bridgewater-Raynham 1:49.91 5 4
1) Molly Page 12 2) Sarah Maloney 11
3) Alyssa Tortora 09 4) Nicole Geraghty 11
6 Algonquin 1:49.96 6 3
1) Serena Hooker 12 2) Christina Thebado 10
3) Mary Rousseau 12 4) Kaitlyn Shreeve 11
7 Waltham 1:50.18 6 2
1) Shy Civil 10 2) Amanda Concetti 11
3) Katie Maehl 12 4) Kylie Danier 10
8 Minnechaug 1:50.62 5 1
1) MaCayla Glenn 09 2) Grace Pettengill 09
3) Jordan Assad 11 4) Elizabeth Mastrio 12
9 King Philip 1:50.67 6
1) Alexandra Colgan 10 2) Madison Hopkins 12
3) Rachel Hogan 10 4) Hannah McNeil 11
10 Braintree 1:51.62 4
1) Asia Dixon 12 2) Jenna Murry 12
3) Adriana McDevitt 12 4) Brooke Yuen 12
11 West Roxbury Academy 1:51.77 2
1) Monique McPerson 12 2) Michelle McPherson 11
3) Hirmine Francois 11 4) Jahphiah Gilliard 09
12 Reading 1:52.45 3
1) Abby Allardi 12 2) Sarah Bond 12
3) Sabrina Caruso 10 4) Christina O'Connor 11
13 Boston Latin School 1:52.75 3
1) Kenedy Barnwell 12 2) Andrea Hatzis 11
3) Katelyn Sullivan 11 4) Destinee Wornum 10
14 Silver Lake 1:52.96 6
1) Ashley Arroyo 11 2) Taryn Carley 12
3) Kayla Fahey 11 4) Caroline O'Leary 11
15 Mansfield 1:52.97 7
1) Jackie Dickmann 10 2) Olivia Horn 10
3) Emily Penta 09 4) Lauren Waters 11
16 Marshfield 1:53.01 5
1) Alyssa Doust 09 2) Isabela Cunio 09
3) Amy Gately 12 4) Brianna deGrasse 10
17 Chelsea 1:53.32 4
1) Mariama Kamara 11 2) Martin Simon 09
3) Owliyo Mohamud 10 4) Katherine Cabral 11
18 Somerville 1:53.74 2
1) Katia Mathews 10 2) Youdine Felix 09
3) Melissa Sanon 11 4) Saragrace Magre 12
19 Needham 1:54.01 2
1) Haley Cole 11 2) Jessica Hem 10
3) Lydia Phung 12 4) Miriam Troen-Krasnow 10
20 Central Catholic 1:54.42 1
1) Shana Butler 12 2) Danielle Cicolini 11
3) Madison MacPhee 11 4) Emma Richardson 10
21 Natick 1:54.54 4
1) Mariel Boggia 11 2) Stella Martinelli 11
3) Elizabeth Gee 11 4) Maddy Howland 10
22 Medford 1:54.89 3
1) Ariana Buelto 12 2) Patricia Healion 12
3) Amber Harbison 10 4) Jasmine Dimaculangan 09
23 Beverly 1:55.08 1
1) Aly Barr 09 2) Grace Byrd 10
3) Kendal Davy 12 4) Haylea Northcott 12
24 Westfield 1:55.09 1
1) Kiany Roman 12 2) Gianna (Gigi) Katsounakis 10
3) Morgan Sanders 11 4) Karly Diltz 12
25 Masconomet 1:55.82 3
1) Megan Lemaire 11 2) Lucie Farnham 11
3) Lauren Limone 11 4) Erika Maher 12
-- North Andover DNF 4
1) Taylor Crane 10 2) Chelsey White 11
3) Lauren Sapienza 10 4) Sabrina Frahlich 12
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 4:00.66 2/14/2014 Mansfield, Mansfield
M Oldow, L Goulet, R Stier, M Amerantes
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Mansfield 4:01.52 4 10
1) Mikaila Amerantes 12 2) Lindsay Goulet 12
3) Rachel Stier 11 4) Emma Oldow 09
2 King Philip 4:01.80 4 8
1) Christa Wagner 11 2) Hannah McNeil 11
3) Gianna Bender 12 4) Olivia Weir 12
3 Woburn 4:13.74 4 6
1) Sydney Ahern 11 2) Kaitlyn Cronin 11
3) Kelsey Long 09 4) Gina D'Addario 12
4 Braintree 4:14.80 4 5
1) Brooke Yuen 12 2) Alley O'Rourke 11
3) Erin Leonard 11 4) Lindsay Mahoney 12
5 Bridgewater-Raynham 4:17.04 3 4
1) Nicole Geraghty 11 2) Sarah Maloney 11
3) Molly Page 12 4) Alyssa Tortora 09
6 Wellesley 4:17.65 3 3
1) Liana Tabtiang 11 2) Lindsay Harris 12
3) Ellen Tierney 10 4) Leah Struzenski 11
7 Central Catholic 4:17.81 4 2
1) Taylor DePalo 12 2) Emily Carmichael 10
3) Mara Bergin 11 4) Eleanor Freemont-Smith 09
8 Arlington 4:18.02 3 1
1) Minerva Veeser-Bobea 11 2) Elizabeth Horgan 10
3) Anna Kohlberg 10 4) Insa Mannstadt 10
9 North Andover 4:23.23 4
1) Mikayla Guthrie 12 2) Deven Sportelli 11
3) Taylor Casale 10 4) Mary Lavery 12
10 Doherty 4:25.80 1
1) Sophie Foster 12 2) Diana Celaj 12
3) Caitlin Lynch 11 4) Crystal Zaimi 11
11 Chelsea 4:26.10 2
1) Mariama Kamara 11 2) Martin Simon 09
3) Owliyo Mohamud 10 4) Katherine Cabral 11
12 Billerica 4:27.67 2
1) Kayla Livingston 10 2) Samantha White 11
3) Sydney Hall 09 4) Andrea Ponte 11
13 Westfield 4:28.53 1
1) Kayla Roskey 11 2) Moira McDonald 09
3) Taylor White 11 4) Julia Santangelo 10
14 Beverly 4:29.27 3
1) Kendal Davy 12 2) Haylea Northcott 12
3) Amanda Rosenberger 10 4) Nora Monahan 10
15 Plymouth South 4:31.33 2
1) Renee Melisse 11 2) Marina O'Neill 11
3) Miranda Murphy 09 4) Alyssa Richard 12
16 Needham 4:31.62 3
1) Michaella Callahan 11 2) Isabel Cole 12
3) Mary Beth Rockett 10 4) Nina Schofield 09
17 Masconomet 4:32.59 2
1) Emily Simas 09 2) Katherine McVey 11
3) Regan Pratt 09 4) Abbey Greenslade 12
18 Waltham 4:32.63 1
1) Maggie Vacherweill 10 2) Lindsey Mogan 11
3) MacKenzie Darcy 11 4) Olivia George 11
19 Agawam 4:33.25 1
1) Sarah Carron 10 2) Ali Renaud 11
3) Alli Stuetzel 12 4) Vicky Abramchuk 11
20 Marshfield 4:33.83 2
1) Annie Roht 11 2) Alexandria Stanley 10
3) Cassidy Roycroft 09 4) Marina MacKinnon 10
21 Reading 4:35.08 3
1) Catherine Almeida 10 2) Sarah Bond 12
3) Sabrina Caruso 10 4) Elizabeth Dee 10
22 Somerville 4:35.64 2
1) Katia Mathews 10 2) Jennifer Bermudez 10
3) Catherine Nakato 12 4) Saragrace Magre 12
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
Meet: * 9:38.82 2/17/2013 Dracut, Dracut
K Shepard, B Colfer, K Colfer, K Shepard
School Finals Points
=======================================================================
1 Beverly 9:35.38* 10
1) Abby Walsh 10 2) Julianna Wesley 12
3) Julia Curtin 09 4) Nora Monahan 10
2 Needham 9:46.91 8
1) Kaleigh Hughes 12 2) Olivia Corkery 12
3) Julianna Donovan 11 4) Margie Cullen 11
3 Bridgewater-Raynham 9:47.18 6
1) Molly Desrochers 12 2) Caroline Sarro 10
3) Devin Burns 10 4) Emily DeBruin 10
4 Natick 10:00.19 5
1) Sarah Lagan 12 2) My-Linh DeBonis 12
3) Sheila McQuillen 10 4) Kelsey Walak 10
5 Mansfield 10:07.53 4
1) Lindsey Bjorkman 12 2) Morgan Debolt 12
3) Lauren Duggan 10 4) Emily Sarkisian 12
6 Boston Latin School 10:14.53 3
1) Alannah O'Brien 12 2) Allish O'Brien 09
3) Mia Sheets 09 4) Julia Silverman 11
7 Woburn 10:18.01 2
1) Lauren Anderson 12 2) Katie Murray 12
3) Cayla Barretto 10 4) Kaycie Burke 12
8 Central Catholic 10:26.56 1
1) Erin Dwinell 11 2) Sarah Regan 11
3) Eileen O'Connor 11 4) Kat Kiely 11
9 Wellesley 10:29.88
1) Anne Ulian 10 2) Kylie Griffin 12
3) Valerie Collins 11 4) Madeleine Holden 10
10 North Andover 10:32.44
1) Carli Klimas 11 2) Lily Voke 10
3) Tarja Nelson 12 4) Jenna Swadel 12
Girls High Jump
=======================================================================
Opening Height 4'10" then every 2"
Meet: * 5-10 2/15/1996 Andrea Comeau, Reading HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Catherine Flaherty 11 North Andove 5-04.00 10
2 Abby Allardi 12 Reading 5-00.00 8
3 Michaela McSweeney 10 Bridgewater- J5-00.00 5.50
3 Jessikha Ribeiro 11 Chicopee Com J5-00.00 5.50
5 Grace Bulson 10 Wellesley 4-10.00 1.42
5 Audrey Zero 11 North Andove 4-10.00 1.42
5 Megan McCann 12 North Andove 4-10.00 1.42
5 Katie Maehl 12 Waltham 4-10.00 1.42
5 Samantha Davis 11 Silver Lake 4-10.00 1.42
5 Leigh Gelotte 12 Wellesley 4-10.00 1.42
5 Natalie Coughlin 10 Beverly 4-10.00 1.42
12 Melissa Sanon 11 Somerville J4-10.00
12 Julia Zargaj 10 Central Cath J4-10.00
12 Abigail Jones 12 Arlington J4-10.00
12 Caroline Hitchcock 10 Agawam J4-10.00
12 Caitlin Lynch 11 Doherty J4-10.00
-- Erica Blackett-Thomas 10 Wellesley NH
-- Taylor Merriott 11 Mansfield NH
-- Kaitlyn Cronin 11 Woburn NH
-- Paige Dunleavy 10 Central Cath NH
-- Lauren Drohosky 12 Masconomet NH
-- Emily Mills 11 Central Cath NH
-- Saragrace Magre 12 Somerville NH
-- Catarina Burke 11 Bridgewater- NH
Girls Long Jump
=======================================================================
Top 8 Advance to Finals
Meet: * 18-02.50 2/17/2013 Carrie Abraham, Winchester
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jayci Andrews 12 Plymouth Sou 17-03.00 10
2 Ashley Arroyo 11 Silver Lake 17-00.50 8
3 Abby Allardi 12 Reading 16-09.75 6
4 Ally Isley 11 Wellesley 16-08.25 5
5 Caroline Zwick 12 Natick 16-05.00 4
6 Kerry Harrington 10 Wellesley 16-04.75 3
7 Sydney Cassidy 12 Woburn 16-01.00 2
8 Ellie Hanna 11 Minnechaug 15-11.25 1
9 Taryn Carley 12 Silver Lake 15-11.00
10 Morgan Sanders 11 Westfield 15-08.00
11 Caroline Hitchcock 10 Agawam 15-05.00
12 Amanda Concetti 11 Waltham 15-04.50
13 Jada Perkins 12 Brighton 15-02.75
14 Madelyn Sessler 10 Plymouth Sou 15-02.00
15 Avery Leydon 09 Woburn 15-00.75
16 Madeline Quinn 10 Bridgewater- 15-00.50
17 Olivia Weir 12 King Philip 14-11.75
18 Isabel Cole 12 Needham 14-07.00
18 Jillian Devlin 12 Chicopee Com 14-07.00
20 Kayla Fahey 11 Silver Lake 14-01.00
21 Vicky Abramchuk 11 Agawam 14-00.00
Girls Shot Put
=======================================================================
Top 8 Advance to Finals
Meet: * 44-01.50 2/13/1999 Jill Kornetsky, Burlington HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jenny Lee 12 Woburn 39-11.00 10
2 Gabrielle Etienne 11 Somerville 36-09.75 8 36'09.75 2nb
3 Renee Poirier 12 King Philip J36-09.75 6 36'05 2nb
4 Alexandra Layne 12 North Andove 36-03.75 5
5 Madison O'Gryzek 12 King Philip 33-10.00 4
6 Jill Korkutis 12 Plymouth Sou 32-10.00 3
7 Mya Gaskins 10 Chicopee Com 32-09.00 2
8 Abbie Meadowcroft 12 Salem 32-08.75 1
9 Catherine Gorrie 11 Central Cath 32-05.25
10 Gracie Sparkman 10 Beverly 32-05.00
11 Emily Walsh 11 Braintree 32-02.25
12 Rachel Strout 11 Natick 31-06.75
13 Chikosolu Odunukwe 12 Natick 31-02.00
14 Shelby Fontaine 12 Minnechaug 30-10.25
15 Crysta Pepicelli 12 Mansfield 30-08.25
16 Brianna Young 11 Mansfield 30-04.00
17 Julia Driscoll 12 Reading 29-10.50
18 Devan Malcolm 12 Natick 29-08.25
19 Kaylie Corda 11 Wellesley 29-05.75
20 Victoria Attaya 12 Billerica 29-04.50
21 Sarah Iandoli 12 Mansfield 28-05.00
22 Jenmerli Gonzalez 12 Central Cath 28-02.50
23 Julianna Cacciatore 11 Waltham 27-04.00
Boys 55 Meter Dash
===================================================================
Meet: * 6.45 2/16/2012 PJ Hayes Walpole HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Josh Willis 11 Minnechaug 6.70q 3 6.691
2 Jukka Morales 10 North Andove 6.70q 2 6.698
3 Ben Pierre 11 Somerville 6.71q 4
4 Regan Charie 12 Masconomet 6.80q 1
5 Issac Ibeh 11 Boston Latin 6.81q 2 6.802
6 Marvin Jean 12 Woburn 6.81q 4 6.805
7 Brian Kraft 12 Reading 6.81q 2 6.809
8 Aiden Friend 12 Mansfield 6.82q 4 6.811
8 Corey Moore 11 Medford 6.82q 2 6.811
10 Jordanio Oquendo 12 Westfield 6.85 4 6.843
11 Jonah Ogburn 12 Reading 6.85 3 6.844
12 Joshua Morancie 12 Brighton 6.86 1 6.857
13 Andrew Robillard 12 King Philip 6.86 3 6.859
14 Jordan Howard 11 Medford 6.87 1 6.864
15 Chris Morgan 12 Woburn 6.87 3 6.870
16 Steven Jackson 11 Central Cath 6.88 3 6.871
16 Daniel Murphy 11 Revere 6.88 3 6.871
18 Jason Carleton 12 Agawam 6.90 4
19 Jeffery McConkey 11 Westfield 6.91 4
20 Chance Sliwa 12 Chicopee Com 6.95 2 6.946
20 Helio Viera 12 Greater New 6.95 1 6.946
22 Gavin Monagle 12 Masconomet 6.97 1 6.961
22 Kenny Parnell 12 Marshfield 6.97 2 6.961
24 Trevor Schofield 11 Needham 7.00 2 6.994
25 Myles Olivier 11 Medford 7.00 4 6.998
26 Atish Roselus 12 Greater New 7.03 1
27 Giovanni Guzman 10 Salem 7.15 3
28 Jarred Britto 12 Greater New 7.18 1
Boys 55 Meter Dash
=======================================================================
Meet: * 6.45 2/16/2012 PJ Hayes Walpole HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Josh Willis 11 Minnechaug 6.61 10
2 Jukka Morales 10 North Andove 6.70 8
3 Aiden Friend 12 Mansfield 6.72 6 6.713
4 Regan Charie 12 Masconomet 6.72 5 6.716
5 Ben Pierre 11 Somerville 6.75 4
6 Corey Moore 11 Medford 6.76 3
7 Issac Ibeh 11 Boston Latin 6.80 2
8 Brian Kraft 12 Reading 6.85 1
9 Marvin Jean 12 Woburn 6.86
Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
Meet: * 35.15 2/16/2012 Donovan Henry Catholic Memorial HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Chris Jewett 12 Woburn 35.15* 3 10
2 Lucas Holt 11 Natick 35.70 3 8
3 Aiden Friend 12 Mansfield 36.27 3 6
4 Jack Strollo 12 Needham 36.44 3 5
5 Taran Wigfall 12 Salem 36.56 1 4
6 Felipe Freitas 11 Billerica 36.68 2 3
7 Jordanio Oquendo 12 Westfield 36.69 2 2
8 Dorian Johnson 12 Reading 36.81 3 1
9 Preston Gordon 12 Woburn 36.97 2
10 Lukas Hanson 12 Bridgewater- 37.42 2 37.411
11 Phillips Magre 09 Somerville 37.42 1 37.417
12 Aidan Harte 12 Masconomet 37.55 1
13 Cris Saynet 12 Chelsea 38.03 1
14 Kai Marcos 09 Beverly 38.14 1
Boys 600 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 1:21.06 2/22/2009 Nick Wade, North Attleboro HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Myles Holt 11 Natick 1:23.20 3 10
2 Dan Raphael 12 Masconomet 1:23.34 3 8
3 Jacob Gore 11 Algonquin 1:23.43 3 6
4 Nicholas Santos 11 Minnechaug 1:24.05 3 5
5 Dean Jenssen 12 Mansfield 1:24.22 3 4
6 Bryan Flaherty 12 Beverly 1:24.30 2 3
7 Ryan Prenosil 10 Westfield 1:24.57 2 2
8 Christopher Dalke 12 North Andove 1:25.77 3 1
9 Will Ashenfelter 11 Needham 1:26.59 2
10 Michael Cabral 12 Holyoke 1:26.73 1
11 Derek Howes 12 Needham 1:27.55 1
12 Andrew Allen 12 King Philip 1:28.48 2
13 Quentin Parsons 12 Plymouth Sou 1:29.28 1
14 Zack Benjamin 12 Billerica 1:31.59 1
Boys 1000 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 2:25.94 2/16/2001 Said Ahmed, Boston English HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Peter Garmon 12 Billerica 2:31.14 3 10
2 Matthew D'Anieri 11 Wellesley 2:33.14 3 8
3 Jack Crawford 11 Mansfield 2:34.14 3 6
4 Max Michaud 11 Algonquin 2:36.13 3 5
5 Cheyenne Grabiec 12 Westfield 2:37.82 3 4
6 Matthew Calabro 12 Silver Lake 2:38.52 3 3
7 Pete Hogan 12 King Philip 2:38.94 3 2
8 Paul Fleury 12 Central Cath 2:40.29 3 1
9 Tyler Tardy 12 Holyoke 2:41.70 3
10 Brian McPherson 10 Beverly 2:44.07 2
11 Christian Goodwin 11 Beverly 2:44.64 2
12 Ben Keefe 12 Braintree 2:45.91 2
13 James Curtin 11 Holyoke 2:46.65 2
14 Richard Damiano 12 Revere 2:47.05 1
15 Tim Sturdivent 12 Chicopee Com 2:47.15 2
16 Matt DiMauro 11 Woburn 2:47.59 2
17 Justin Doherty 11 Braintree 2:47.86 2
18 Nick Rivard 12 Mansfield 2:48.31 1
19 Patrick Haverty 11 Woburn 2:48.47 2
20 Anthony Galasso 11 Reading 2:48.57 2
21 Jack Stevenson 09 Holyoke 2:49.39 1
22 Brandon Sullivan 11 King Philip 2:49.65 1
23 Cameron Mullins 10 King Philip 2:50.20 1
24 Cameron Czerpak 12 Agawam 2:50.60 2
25 Patrick Sullivan 11 Algonquin 2:50.83 1
26 Kyle Grable 12 Marshfield 2:51.08 1
27 John Stork 10 Bridgewater- 2:51.15 1
28 Alex Hsia 12 Boston Latin 2:51.21 1
29 Matt Heier 11 Needham 2:51.92 1
30 Harrison Gill 11 Wellesley 2:53.05 1
31 Jack Connolly 11 Boston Latin 2:57.43 1
32 Nolan Lundin 12 Woburn 2:58.79 1
Boys 1 Mile Run
=======================================================================
Meet: * 4:15.49 2/14/2004 Drew Harrington, Oliver Ames HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Peter Garmon 12 Billerica 4:23.48 10
2 Thomas D'Anieri 11 Wellesley 4:25.01 8
3 Matt Dynan 12 Reading 4:25.06 6
4 Mike Duggan 12 Mansfield 4:27.85 5
5 Dan Cosgrove 11 Masconomet 4:29.43 4
6 Zachary Frahlich 12 North Andove 4:33.38 3
7 Christopher Lord 12 North Andove 4:40.09 2
8 Graham King 12 Natick 4:41.79 1
9 Steven Stasaitis 12 Algonquin 4:42.13
10 Joseph Hazelton 12 Arlington 4:42.67
11 Travis Dolcine 11 Somerville 4:42.95
Boys 2 Mile Run
=======================================================================
Meet: * 9:13.59 2/12/2000 Tristan Colangelo, Gloucester HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dan Romano 12 Mansfield 9:34.82 10
2 Jake Affanato 11 Mansfield 9:47.78 8
3 Ben Doiron 12 Westfield 9:52.87 6
4 Bryan Dec 11 Holyoke 9:53.81 5
5 Martin Conrad 12 North Andove 9:54.02 4
6 Patrick Hurley 11 Woburn 9:55.99 3
7 Tyler Bernier 11 Minnechaug 9:57.69 2
8 Drew Khalaj 11 Needham 10:04.58 1
9 Andrew Peterson 11 Arlington 10:07.34
10 Ben LaLiberte 12 Minnechaug 10:09.42
11 Dylan Jones 12 Natick 10:09.46
12 Alex Healey 12 Billerica 10:12.05
13 Cameron Leonard 09 Central Cath 10:12.69
14 Campbell Wood 12 Beverly 10:15.33
Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
Meet: * 7.37 2/19/2011 Greg Boursiqout,Stoughton HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Brandon Thornhill 12 Natick 7.74q 3
2 Jack McInnis 12 Central Cath 7.90q 1
3 Josiah Douglas 12 Chicopee Com 7.96q 2
4 Cameron Aiello 12 Billerica 7.97q 2
5 John Sellew 12 Natick 8.06q 3
6 Dennis Peary 12 Woburn 8.07q 2
7 Daniel Xu 12 Needham 8.12q 2
8 Zachary Kryznski 11 Central Cath 8.15q 1 8.146
9 Herman Kinds 12 Mansfield 8.15 1 8.150
10 Antonio DiGenova 10 Waltham 8.16 3
11 Erick Duffy 10 North Andove 8.22 3
12 Dimitar Zelenkov 12 Woburn 8.25 1
13 Tim Woods 11 Chicopee Com 8.30 2
14 Fabian Gaziano 11 Minnechaug 8.31 3
15 Mike D'Alessio 12 Reading 8.37 1
16 Andrew Shortall 11 Plymouth Sou 8.45 1
17 David Sinatra 10 Revere 8.56 1
18 Nick Defeudis 12 Algonquin 8.57 3
19 Jake Morrill 11 Mansfield 8.64 2
20 Demar Chapman 11 Somerville 8.74 3
21 Atish Roselus 12 Greater New 8.76 2
Boys 55 Meter Hurdles
=======================================================================
Meet: * 7.37 2/19/2011 Greg Boursiqout,Stoughton HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Jack McInnis 12 Central Cath 7.79 10
2 Brandon Thornhill 12 Natick 7.84 8
3 Daniel Xu 12 Needham 7.93 6
4 Josiah Douglas 12 Chicopee Com 7.99 5
5 Dennis Peary 12 Woburn 8.10 4
6 Cameron Aiello 12 Billerica 8.12 3
7 Zachary Kryznski 11 Central Cath 8.15 2
8 John Sellew 12 Natick 8.23 1
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 1:30.94 2/15/2008 Woburn High School
B.Smith,D.Clark,C.Martin,M.Pereria
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Woburn 1:32.28 6 10
1) Chris Morgan 12 2) Preston Gordon 12
3) Nick Maginnis 12 4) Chris Jewett 12
2 Natick 1:32.61 6 8
1) Lucas Holt 11 2) Myles Holt 11
3) Brandon Thornhill 12 4) John Sellew 12
3 Reading 1:33.85 6 6
1) Brian Kraft 12 2) Jack Geiger 09
3) Dorian Johnson 12 4) Kevin Shannon 11
4 North Andover 1:34.22 6 5
1) William Marcotte 12 2) Joseph Staudt 12
3) Bubba Shkliew 12 4) Jukka Morales 10
5 Needham 1:35.03 5 4
1) Alex Raskind 12 2) Trevor Schofield 11
3) Ben Mesnik 11 4) Lucas Jacobs 12
6 Medford 1:35.15 5 3
1) Corey Moore 11 2) Jordan Howard 11
3) Myles Olivier 11 4) Jose Lopes 12
7 Silver Lake 1:35.34 4 2
1) Xavier Dillingham 12 2) William Gallagher 11
3) Mike Hajnasr 12 4) Tyler Keeley 12
8 Braintree 1:35.77 2 1
1) Alonzo Mitchell 12 2) Brendan Smyth 12
3) John Newcomb 12 4) Nick Martin 10
9 King Philip 1:35.95 3
1) Andrew Robillard 12 2) Michael Roby 11
3) Andrew Dunne 12 4) Matthew Fricker 10
10 Westfield 1:36.07 5
1) Ryan Prenosil 10 2) Jeffery McConkey 11
3) Brian Dougenik 12 4) Jordanio Oquendo 12
11 Chicopee Comprehensive 1:36.23 3
1) Josh Riley 10 2) Joey Black 11
3) Josiah Douglas 12 4) Chance Sliwa 12
12 Greater New Bedford Rvt 1:36.90 1
1) Jarred Britto 12 2) Noah Martin 10
3) Mike Stemper 12 4) Donavan Hilton 11
13 Revere 1:37.24 2
1) Daniel Murphy 11 2) Derek Duran 12
3) Pedro Pimenta 12 4) Edi Mujan 10
14 Masconomet 1:37.33 4
1) Jackson Jennings 12 2) Liam McGrath 11
3) Gavin Monagle 12 4) Regan Charie 12
15 Bridgewater-Raynham 1:37.36 3
1) Kyle DiNunno 11 2) Andrew Thorson 11
3) Ryan Pearce 10 4) Lukas Hanson 12
16 Beverly 1:37.39 5
1) Matt Madden 11 2) David Drinkwater 12
3) Kai Marcos 09 4) Bryan Flaherty 12
17 Wellesley 1:38.68 1
1) Benedict Cezair-Thompson 10 2) James Flores 11
3) Ryan Parker 11 4) Peter Stabnick 12
18 Billerica 1:39.01 2
1) Cameron Aiello 12 2) Felipe Freitas 11
3) Zack Benjamin 12 4) Matt Kennedy 12
19 Minnechaug 1:41.94 1
1) Fabian Gaziano 11 2) Josh Willis 11
3) William Simmons 11 4) Adam Bonemery 12
20 Marshfield 1:43.58 3
1) Marshall Patrolia 12 2) Danny Dalton 11
3) Steve Foster 12 4) Kenny Parnell 12
-- Mansfield DNF 4
1) Nick Graham 10 2) Nick Copponi 11
3) Joe Bukuras 11 4) Aiden Friend 12
-- Central Catholic DNF 4
1) Zachary Kryznski 11 2) Steven Jackson 11
3) Juan Cintron 11 4) Jack McInnis 12
-- Algonquin DQ 1 out of zone
1) Cole Maslanka 10 2) Michael McCormack 11
3) Timothy Lellman 11 4) Nick Defeudis 12
-- Somerville DQ 2 out of zone
1) Ben Pierre 11 2) Phillips Magre 09
3) Cidjud Felix 10 4) Odmark Ozit 12
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 3:23.11 2/15/2008 Woburn HS
M.McDonough,D.Tobin,R.Bencheikh,B.Sullivan
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Natick 3:27.29 3 10
1) Lucas Holt 11 2) Myles Holt 11
3) Brandon Thornhill 12 4) Brian Holihan 10
2 Reading 3:28.40 3 8
1) Matt Dynan 12 2) Dorian Johnson 12
3) Eric Webb 10 4) Kevin Shannon 11
3 Needham 3:30.97 3 6
1) Derek Howes 12 2) Michael McShane 10
3) Will Ashenfelter 11 4) Jack Strollo 12
4 Woburn 3:31.42 3 5
1) Chris Morgan 12 2) Dennis Peary 12
3) Patrick Hurley 11 4) Preston Gordon 12
5 North Andover 3:32.98 2 4
1) Erick Duffy 10 2) Jared Hall 12
3) Christopher Dalke 12 4) Jukka Morales 10
6 Mansfield 3:33.11 3 3
1) Devin Maughn 11 2) Jake Alexander 12
3) Kyle Amerantes 10 4) Dean Jenssen 12
7 Masconomet 3:35.82 2 2
1) Aidan Harte 12 2) Dan Cosgrove 11
3) Kevin Gilbert 12 4) Dan Raphael 12
8 Greater New Bedford Rvt 3:37.02 2 1
1) Noah Martin 10 2) Jarred Britto 12
3) Mike Stemper 12 4) Johnathan Vigeant 12
9 Marshfield 3:37.13 2
1) Marshall Patrolia 12 2) Christian Friedel 10
3) Steve Foster 12 4) Kenny Parnell 12
10 Algonquin 3:37.50 3
1) Jacob Gore 11 2) Matthew Burrneister 11
3) Patrick Sullivan 11 4) Max Michaud 11
11 Chicopee Comprehensive 3:38.61 1
1) Tim Woods 11 2) Joey Black 11
3) Jon Rose 12 4) Jarod Authier 12
12 Bridgewater-Raynham 3:40.46 1
1) Kyle DiNunno 11 2) Daniel Rivera 12
3) Andrew Thorson 11 4) Lukas Hanson 12
13 Central Catholic 3:40.95 1
1) Juan Cintron 11 2) Sean Maraghy 12
3) Jack McInnis 12 4) Connor Simpson 12
14 King Philip 3:41.07 2
1) Andrew Allen 12 2) Ethan Dunne 10
3) Pete Hogan 12 4) John Berdos 12
15 Beverly 3:43.01 1
1) Christian Goodwin 11 2) Kevin Flaherty 10
3) Sam Abate 10 4) Brian McPherson 10
16 Silver Lake 3:44.32 1
1) Christopher Burgess 11 2) Matthew Calabro 12
3) Westen Dennett 12 4) Max LaFerrara 10
17 Holyoke 3:44.74 2
1) Frank Hoey 12 2) Tyler Tardy 12
3) Michael Cabral 12 4) Gabe Rodriguez 12
18 Wellesley 3:56.94 1
1) David Segall 12 2) Alexander Luzaitis 10
3) Collin Sullivan 09 4) Harrison Gill 11
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
Meet: * 8:09.16 2/14/2014 Mansfield, Mansfield
M Duggan, J Murphy, C Murphy, A Simons
School Finals Points
=======================================================================
1 Mansfield 8:12.11 10
1) Jack Crawford 11 2) Dan Romano 12
3) Andrew Simons 12 4) Mike Duggan 12
2 Needham 8:21.27 8
1) Steven Flanagan 10 2) Nathan Maynard 12
3) Alex Turner 11 4) Liam Walsh 12
3 Wellesley 8:31.80 6
1) Thomas D'Anieri 11 2) Matthew D'Anieri 11
3) Andrew Wink 12 4) Arjun Laud 11
4 Reading 8:38.92 5
1) Aidan Kolenik 12 2) Eric Seferian 12
3) Christopher Higgins 11 4) Dan Hagan 11
5 North Andover 8:40.98 4
1) Christopher Lord 12 2) Daniel Kenney 10
3) Kevin Donato 12 4) Zachary Frahlich 12
6 Natick 8:54.02 3
1) Graham King 12 2) Conor Eliot 11
3) Owen Chase 09 4) Casey Kuehnapfel 10
Boys High Jump
=======================================================================
Opening Height 5'9" then 5'10" then every 2"
Meet: * 6-10.25 2/15/1981 Gregg Gonsalves, Falmouth HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Owen Jordan 12 North Andove 6-05.00 10
2 Dennis Peary 12 Woburn 6-02.00 8
3 Anthony Christian 11 North Andove J6-02.00 5.50
3 Joao Baptista 12 Somerville J6-02.00 5.50
5 Kevin Gilbert 12 Masconomet J6-02.00 4
6 John Berdos 12 King Philip 6-00.00 3
7 Jose Lopes 12 Medford J6-00.00 2
8 Paul Chong 11 Reading J6-00.00 1
9 Alex Raskind 12 Needham J6-00.00
10 Jake Morrill 11 Mansfield 5-10.00
11 William Gallagher 11 Silver Lake J5-10.00
12 Dermot Adelmann 11 Natick J5-10.00
13 Rickey Webster 11 Doherty 5-09.00
-- Nino Tejada 12 Salem NH
-- Anthony Deprey-Willis 12 Chicopee Com NH
-- Billy Alcime 10 Bridgewater- NH
-- Kevin King 11 Reading NH
-- Alex Bice 12 Natick NH
Boys Long Jump
=======================================================================
Top 8 Advance to Finals
Meet: * 23-04.75 2/17/2013 Alex Niemiec, Chicopee Com
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Chris Jewett 12 Woburn 22-01.00 10
2 Herman Kinds 12 Mansfield 21-06.00 8
3 Taran Wigfall 12 Salem 21-01.00 6
4 Brendan Smyth 12 Braintree 20-09.00 5
5 Xavier Dillingham 12 Silver Lake 20-05.75 4
6 Joshua Morancie 12 Brighton 20-05.00 3
7 Chance Sliwa 12 Chicopee Com 20-01.25 2
8 John Sellew 12 Natick 19-11.00 1
9 Josiah Douglas 12 Chicopee Com 19-10.50
10 Dean Jenssen 12 Mansfield 19-08.75
11 Mike Hajnasr 12 Silver Lake 19-08.50
12 Ryan Connolly 12 Braintree 19-06.00
13 Pat Glennon 11 Needham 19-04.75
14 Daniel Xu 12 Needham 19-03.00
15 Xavier Laguerre 12 North Andove 19-02.00 18'11" 2nd best
16 John Berdos 12 King Philip J19-02.00 18'05" 2nd best
17 Steve Foster 12 Marshfield 18-05.00
18 Odmark Ozit 12 Somerville 17-06.25
Boys Shot Put
=======================================================================
Top 8 Advance to Finals
Meet: * 59-11 2/15/1970 Greg Sullivan, Xaverian Brothers HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Shane Leonard 11 Marshfield 51-07.75 10
2 Noah Joyce 12 Central Cath 48-10.50 8
3 Tavian Vassar 11 Doherty 47-07.00 6
4 Brian Davis 12 North Andove 47-04.50 5
5 Joseph Staudt 12 North Andove 46-08.25 4
6 Steven O'Reilly 12 Masconomet 46-06.75 3
7 Christian Barrett 12 Woburn 46-01.75 2
8 Jackson Braz 12 Plymouth Sou 45-04.50 1
9 Mayse Dias 11 Greater New 45-03.25
10 Mike Greensmith 12 Billerica 43-10.50
11 Isacc Santiago 11 Greater New 43-06.75
12 Zack Marhamo 12 Braintree 43-02.50
13 Freddy Allen 11 Marshfield 43-00.50
14 Mike Reed 12 Agawam 42-08.25
15 Matheus Bragatto 09 Somerville 41-10.25
16 Zach Stocking 11 Marshfield 41-07.25
17 Patrick Dziedzic 12 Central Cath 41-06.50
18 William Perry 12 Wellesley 41-04.00
19 Mirza Liskovica 12 Revere 41-02.50
20 James Kurtz 10 Bridgewater- 40-10.25
21 Devin Talbot 11 Marshfield 39-00.50
-- Michael Carpino 12 Mansfield ND
Women - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) King Philip 49 2) Mansfield 46
3) Needham 41 4) Woburn 40
5) Wellesley 37.85 6) Beverly 36.42
7) Plymouth South 31 8) Bridgewater-Raynham 28.50
9) North Andover 26.85 10) Lynn Classical 18
11) Natick 16 12) Reading 14
12) Billerica 14 14) Waltham 13.42
15) Westfield 10 16) Chicopee Comprehensive 9.50
17) Silver Lake 9.42 18) Arlington 8
18) Somerville 8 20) Braintree 7
21) Masconomet 6 21) Algonquin 6
21) Boston Latin School 6 21) Central Catholic 6
25) Salem 5 25) Marshfield 5
27) West Roxbury Academy 4 28) Chelsea 3
29) Minnechaug 2
Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Mansfield 66 2) North Andover 55.50
3) Woburn 52 4) Natick 50
5) Needham 30 6) Reading 28
7) Billerica 26 7) Masconomet 26
9) Wellesley 22 10) Central Catholic 21
11) Minnechaug 17 12) Westfield 14
13) Algonquin 11 14) Salem 10
14) Marshfield 10 16) Somerville 9.50
17) Silver Lake 9 18) Medford 8
19) Chicopee Comprehensive 7 20) Braintree 6
20) Doherty 6 22) King Philip 5
22) Holyoke 5 24) Brighton 3
24) Beverly 3 26) Boston Latin School 2
27) Plymouth South 1 27) Greater New Bedford RVT 1
Licensed to Reggie Lewis Track and Athletic Center - Site License
HY-TEK's Meet Manager 2/13/2015 08:38 PM
MIAA Track & Field Divisional Championships
Division III - 2/13/2015
Reggie Lewis Track & Athletic Center, Roxbury
Results
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
Meet record: * 7.06 2/15/2014 Jessica Scott, Hopkinton
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Sierra Irvin 12 Hingham 7.28q 2
2 Juleen Lewis 11 O'Bryant 7.31q 1
3 Isabella DiMare 12 Notre Dame (H) 7.35q 3
4 Mia Kamara 12 Sharon 7.44q 2
5 Hana Caster 11 No. Attleboro 7.45q 1
6 Riley Scharland 11 Bish. Feehan 7.47q 3
7 Olivia Cundari 12 Hingham 7.51q 3
8 Sarah Endyke 11 Hingham 7.53q 2
9 Toriel Mcpherson 11 Chicopee 7.56 3
10 Arianna Bruno 12 Bish. Feehan 7.57 2
11 Alex Curtin 12 Winchester 7.58 1
12 Gloria Kabulo 12 Gloucester 7.59 1
13 Jhanel Potts 11 Conc-Carlisle 7.61 2 7.604
14 Sarinnagh Budris 10 Conc-Carlisle 7.61 3 7.608
15 Meaghan Luongo 12 Bish. Feehan 7.62 1 7.613
16 Elizabeth Price 11 Conc-Carlisle 7.62 1 7.616
17 Marley Williams 10 Belmont 7.64 3
18 Cassandra Arsenault 09 Marlborough 7.68 2
19 Coral Perry 10 Dartmouth 7.75 3 7.742
20 Caroline Harkins 09 Hingham 7.75 3 7.748
21 Anne Leahy 10 Bish. Feehan 7.75 2 7.750
22 Julia Partridge 12 W. Springfield 7.80 1
23 Katie Healy 12 Bish. Feehan 8.06 1
Girls 55 Meter Dash
=======================================================================
Meet record: * 7.06 2/15/2014 Jessica Scott, Hopkinton
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Isabella DiMare 12 Notre Dame (H) 7.24 10
2 Sierra Irvin 12 Hingham 7.25 8
3 Juleen Lewis 11 O'Bryant 7.29 6
4 Mia Kamara 12 Sharon 7.43 5
5 Hana Caster 11 No. Attleboro 7.46 4
6 Riley Scharland 11 Bish. Feehan 7.49 3
7 Olivia Cundari 12 Hingham 7.52 2
8 Sarah Endyke 11 Hingham 7.54 1
Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
Meet record: * 38.86 2/15/2014 Sierra Irvin, Hingham
Meet-yards: 34.52 1986 (=37.75 m) Tasha Downing, Boston Tech
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Sierra Irvin 12 Hingham 39.25 5 10
2 Ashley Lewis 11 Latin Acad. 40.13 5 8
3 Isabella DiMare 12 Notre Dame (H) 42.11 5 6
4 Kate Freda 12 Hingham 42.55 4 5
5 Alexandra Santos 10 Whit-Hanson 42.59 4 4
6 Meredith Butler 12 Bish. Feehan 42.59 5 3
7 Hana Caster 11 No. Attleboro 42.79 4 2
8 Valerie Reiling 10 Conc-Carlisle 42.86 5 1
9 Julia Cella 10 Belmont 43.02 4
10 Carey Allard 09 Belmont 43.29 3
11 Michelle Gordon 11 Marlborough 43.79 3
12 Hannah Strohsneider 10 Plymouth No. 43.97 4
13 Valdimira Fernandes 12 Amherst-Pelham 44.05 3
14 Lena Pfeifenberger 11 Winchester 44.13 3
15 Meggie MacAuley 11 Belmont 44.38 1
16 Caitlin Haley 09 Plymouth No. 44.55 1
17 Rachel LaBonte 09 No. Attleboro 44.83 2
18 Jill Noble 11 Dracut 44.96 1
19 Lucie Gildehaus 10 Conc-Carlisle 45.04 2
20 Angela D'Auteuil 09 Dracut 45.75 2
21 Meaghan Kelley 10 Tantasqua 46.11 2
22 Gabby O'Neil 11 Milford 46.37 2
Girls 600 Meter Run
==========================================================================
Meet record: * 1:32.88 2/13/1999 Maura McCusker, Stoneham HS
Meet-yards: 1:24.4h 1988 (=1:32.30 m) Kathleen Stewart, Scituate HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Jacklyn Sullivan 11 Plymouth No. 1:38.24 4 10
2 Katie McNulty 12 Bish. Feehan 1:38.91 4 8
3 Mia Carazza 09 Winchester 1:39.21 4 6
4 Erin Giugno 10 Marlborough 1:40.02 4 5
5 Casey Sibole 10 Marlborough 1:40.47 3 4
6 Leah Hickey 12 Hingham 1:41.12 4 3
7 Hannah Neilon 09 Fitchburg 1:41.13 2 2
8 Tori Lynch 11 Walpole 1:41.22 3 1
9 Basia Osborne 12 Oliver Ames 1:41.70 3
10 Caroline King 09 Gloucester 1:41.83 2
11 Alexandra Bailey 10 Belmont 1:42.19 2
12 Britney Firmin 11 Latin Acad. 1:42.34 3
13 Ariadne Tolay 09 Sharon 1:42.81 2
14 Nicolet Chapman 11 Dracut 1:42.99 3
15 Darragh McLaughlin 12 Oliver Ames 1:43.36 4
16 Jessemmie Rietkerk 11 Amherst-Pelham 1:44.10 3
17 Fiona Jordan 10 Norwood 1:44.63 2
18 Jessica Palmer 11 Milford 1:45.15 1
19 Emma Hunt 12 Walpole 1:45.67 1
20 Lauren Nowak 12 Bish. Feehan 1:47.40 1
21 Lauren Wright 10 Oliver Ames 1:48.19 1
22 Alexandra Stockman 11 Bish. Feehan 1:48.68 1
Girls 1000 Meter Run
==========================================================================
Meet record: * 2:56.90 2/15/2014 Karina Shepard, Dracut
Meet-yards: 2:37.6h 1986 (=2:52.35 m) Pam Connell, Norwell HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Samantha Colletti 11 Whit-Hanson 2:57.50 2 10
2 Elizabeth Hannon 12 Bish. Feehan 2:58.77 2 8
3 Meg Wilson 11 Conc-Carlisle 3:02.86 2 6
4 Elizabeth Baker 12 Notre Dame (H) 3:03.27 2 5
5 Margot Ehrenthal 10 Conc-Carlisle 3:04.73 2 4
6 Alyssa Murphy 11 Walpole 3:05.00 2 3
7 Frances Duncan 11 Amherst-Pelham 3:08.26 2 2
8 Julia Noble 12 Hingham 3:08.95 2 1
9 Rachael Flores 11 Dracut 3:09.47 2
10 Adrienne Santoro 12 Bish. Feehan 3:12.63 1
11 Amelia Rasmussen 10 Belmont 3:13.36 1
12 Lucy Harmon 12 Shepherd Hill 3:13.42 1
13 Dana Lowney 10 Oliver Ames 3:14.21 2
14 Caitlin Rodway 10 Notre Dame (H) 3:15.90 1
15 Molly Hawkins 10 Hopkinton 3:16.01 1
16 Anna Mezzitt 10 Hopkinton 3:16.40 1
17 Emily Hoffman 11 Hopkinton 3:17.23 1
18 Emma DellaVolpe 10 Conc-Carlisle 3:18.01 2
19 Abbie McCarthy 10 Bish. Feehan 3:18.51 1
20 Olivia Bigay 11 Conc-Carlisle 3:19.02 1
21 Charlotte Vogel 10 Bish. Feehan 3:20.21 1
22 Rebecca Rodriquez 10 Bish. Feehan 3:24.91 1
Girls 1 Mile Run
=======================================================================
Meet record: * 4:54.90 1987 Kristen Seabury, Stoneham HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Samantha Colletti 11 Whit-Hanson 5:09.67 10
2 Lauren Hazzard 12 Hopkinton 5:13.61 8
3 Meghan Carmody 11 Bish. Feehan 5:15.35 6
4 Elizabeth Costantino 12 Notre Dame (H) 5:19.13 5
5 Jillian Caiazzi 12 Marlborough 5:20.78 4
6 Juliana Brissette 12 Amherst-Pelham 5:22.47 3
7 Elizabeth Harrington 12 Notre Dame (H) 5:22.85 2
8 Carly Curcuru 10 Gloucester 5:26.39 1
9 Julia Carrier 10 Shepherd Hill 5:30.68
10 Tarvis Hintlian 10 Winchester 5:56.41
Girls 2 Mile Run
==========================================================================
Meet record: * 10:38.46 2/14/2013 Julie McConville, Hingham
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Abigail Long 10 Bish. Feehan 11:06.78 2 10
2 Allie Morris 12 Walpole 11:07.23 2 8
3 Jackie Cutillo 12 Bish. Feehan 11:21.48 2 6
4 Elizabeth Costantino 12 Notre Dame (H) 11:24.46 2 5
5 Juleanna Schultz 12 Shepherd Hill 11:29.11 2 4
6 Sara Amato 12 Bish. Feehan 11:41.68 2 3
7 Christina Jones 09 Gloucester 11:56.22 2 2
8 Shannon McAndrew 12 Chicopee 11:57.18 2 1
9 Emily Desmond 10 Westborough 12:14.31 1
10 Sophie Klimasmith 11 Belmont 12:16.62 1
11 Kerry Driscoll 10 Hopkinton 12:23.63 1
12 Julia Burdulis 10 Hopkinton 12:23.88 1
13 Angela Kaiser 09 No. Attleboro 12:25.41 1
14 Sam Curtin 10 Plymouth No. 12:26.64 1
15 Gabrielle Allen 09 Conc-Carlisle 12:35.81 1
16 Katie Holmberg 12 Oliver Ames 12:50.79 1
17 Ann Roberts 11 No. Attleboro 12:50.99 2
18 Kelsey Tierney 12 Whit-Hanson 12:57.71 2
19 Emma Doherty 09 Dracut 12:59.99 1
20 Jenise Madden 11 Milford 13:03.01 1
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
Meet record: * 8.26 2/21/2010 Deanna Latham, TRITON
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Isabella DiMare 12 Notre Dame (H) 8.66q 1
2 Julia Marshall 12 Notre Dame (H) 8.90q 2
3 Amy Kirk 11 Hingham 8.91q 3
4 Stephanie Dubuc 12 No. Attleboro 9.01q 4
5 Shaylee Johnson 12 Dracut 9.17q 1 9.169
5 Anoush Krafian 09 Belmont 9.17q 1 9.169
7 Claire Rinne 12 Walpole 9.25q 2
8 Gabby Sillari 11 Notre Dame (H) 9.33q 2
9 Danielle Denommee 12 Milford 9.35 4
10 Brigid Loftus 11 Sharon 9.37 4
11 Alison Walsh 12 Hopkinton 9.55 4
12 Samantha Kelts 11 Belmont 9.63 1 9.623
13 Katie Mohr 12 Notre Dame (H) 9.63 3 9.625
14 Rosie Charnley 11 Conc-Carlisle 9.63 2 9.628
15 Madyson Plante 11 Marlborough 9.64 2
16 Melissa Sullivan 11 Westborough 9.66 3
17 Evelyn Monks 11 Hopkinton 9.77 3
18 Rachel Berets 10 Belmont 9.80 4
19 Camryn Boyce 10 Hopkinton 9.85 1
20 Aviya Singer 11 Shepherd Hill 9.98 4
21 Mikayla Guskey 11 Shepherd Hill 9.99 1
22 Kim Konar 10 Marlborough 10.01 1 10.003
23 Caitlin O'Toole 12 Bish. Feehan 10.01 2 10.008
-- Gabby Eldridge 11 Oliver Ames FS 3
-- Nicole Belisle 12 Hopkinton DQ 3 Hands on hurdle
Girls 55 Meter Hurdles
=======================================================================
Meet record: * 8.26 2/21/2010 Deanna Latham, TRITON
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Isabella DiMare 12 Notre Dame (H) 8.57 10
2 Amy Kirk 11 Hingham 8.83 8
3 Julia Marshall 12 Notre Dame (H) 8.84 6
4 Stephanie Dubuc 12 No. Attleboro 8.98 5
5 Anoush Krafian 09 Belmont 9.05 4
6 Claire Rinne 12 Walpole 9.25 3
7 Shaylee Johnson 12 Dracut 9.30 2
8 Gabby Sillari 11 Notre Dame (H) 9.41 1
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Meet record: * 1:45.09 2/15/2014 Hingham, Hingham
O Cundari, S Endyke, K Freda, S Irvin
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Bishop Feehan-Attleboro 1:46.40 6 10
1) Meaghan Luongo 12 2) Arianna Bruno 12
3) Anne Leahy 10 4) Riley Scharland 11
2 Hingham 1:46.41 6 8
1) Olivia Cundari 12 2) Sarah Endyke 11
3) Eve Hewins 10 4) Caroline Harkins 09
3 Belmont 1:48.34 6 6
1) Julia Cella 10 2) Meggie MacAuley 11
3) Carey Allard 09 4) Marley Williams 10
4 Concord-Carlisle Reg. 1:49.00 5 5
1) Jhanel Potts 11 2) Valerie Reiling 10
3) Sarinnagh Budris 10 4) Emma Reichheld 12
5 Dartmouth 1:50.88 5 4
1) Coral Perry 10 2) Julia Whelan 10
3) Victoria LaBree 10 4) Caitlyn Demers 11
6 Sharon 1:52.00 4 3
1) Ally Steinberg 10 2) Mia Kamara 12
3) Morgan Usen 11 4) Jessica DoSouto 12
7 Plymouth North 1:52.93 3 2
1) Kelsey Higgins 12 2) Margaret Hart 09
3) Jadyn Tavekelian 09 4) Delaney Bowen 10
8 Chicopee 1:53.10 2 1
1) Kylie Ratelle 10 2) Toriel Mcpherson 11
3) Cassidy Fournier 12 4) Destiny Williams 12
9 Oliver Ames-N. Easton 1:53.82 4
1) Molly Cunha 12 2) Elizabeth Nuss 09
3) Rachel Flynn 11 4) Olivia Mileika 12
10 West Springfield 1:54.41 1
1) Jessica Weissman 10 2) Natalie Armstrong 09
3) Danielle Trudeau 10 4) Julia Partridge 12
11 Stoughton 1:54.46 2
1) Sara Volmar 11 2) Aliaya Robinson 10
3) Nashadee Guerrier 11 4) Shanel Ford 11
12 Walpole 1:54.58 3
1) Sarah Perkins 11 2) Hiromi Kondo 11
3) Lindsay Cordopatri 10 4) Claire Rinne 12
13 Marlborough 1:55.11 4
1) Cassandra Arsenault 09 2) Hannah Mackay 11
3) Iliana Weeks 11 4) Madyson Plante 11
14 Fitchburg 1:55.12 4
1) Sandy Duong 12 2) Chaiyanne Monteiro Dobson 11
3) Jazmin Howard 11 4) Aisha Mathieu 12
15 Norwood 1:55.24 2
1) Katelyn Dolan 10 2) Nicole Marchant 12
3) Fiona Jordan 10 4) Hafsa McCloud 10
16 Dracut 1:55.64 5
1) Angela D'Auteuil 09 2) Danielle Gangi 12
3) Kelsey Goodwin 12 4) Jill Noble 11
17 Hopkinton 1:55.98 3
1) Sarah Glidden 10 2) Evelyn Monks 11
3) Alison Walsh 12 4) Camryn Boyce 10
18 Tantasqua Reg.-Fiskdale 1:56.00 1
1) Lynnea Talbot 11 2) Isobel Couture 12
3) Meaghan Kelley 10 4) Sharlette Laporte 11
19 Milford 1:56.04 1
1) Rachel LeBlanc 09 2) Elena Dellorusso 10
3) Sydney Pounds 11 4) Gabby O'Neil 11
20 Whitman-Hanson Reg. 1:56.80 3
1) Olivia Reed 10 2) Jordyn Braley 12
3) Alivia Gillis 12 4) Alexandra Santos 10
21 Amherst-Pelham Reg. 1:57.97 6
1) Kanya Brown 12 2) Jessemmie Rietkerk 11
3) Sidilene Da Viega 10 4) Valdimira Fernandes 12
-- North Attleborough DNF 5
1) Akeda Hunter 12 2) Isabelle Renzi 11
3) Rachel LaBonte 09 4) Hana Caster 11
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Meet record: * 4:00.86 2/19/2011 Pembroke HS, PEMBROKE
M Coate, M Ng, M Scanlan, B Stoyle
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Marlborough 4:07.27 3 10
1) Casey Sibole 10 2) Michelle Gordon 11
3) Erin Giugno 10 4) Jillian Caiazzi 12
2 Winchester 4:09.27 3 8
1) Lena Pfeifenberger 11 2) Mia Carazza 09
3) Abby Joseph 10 4) Alex Curtin 12
3 Bishop Feehan-Attleboro 4:09.82 3 6
1) Meredith Butler 12 2) Caroline Toomey 11
3) Kerin Ingegneri 10 4) Katie McNulty 12
4 Hingham 4:13.29 3 5
1) Kate Freda 12 2) Heather Linscott 09
3) Emma Burleigh 10 4) Leah Hickey 12
5 Fitchburg 4:15.70 2 4
1) Micaela Canessa 12 2) Aisha Mathieu 12
3) Thais Feliciano 10 4) Hannah Neilon 09
6 Hopkinton 4:16.55 3 3
1) Emily Mastroianni 10 2) Isabelle Giordano 10
3) Taylor Velazquez 10 4) Lauren Hazzard 12
7 Walpole 4:18.52 2 2
1) Maureen Herlihy 12 2) Tori Lynch 11
3) Emma Hunt 12 4) Kathryn Lawton 12
8 Belmont 4:21.59 2 1
1) Alexandra Bailey 10 2) Lizzie Frick 12
3) Jenna Magno 10 4) Katherine Ognibene 11
9 North Attleborough 4:21.81 2
1) Sarah Leavitt 12 2) Jennifer Badger 11
3) Lauren Marchetti 11 4) Autumn Hiltz 11
10 Westborough 4:22.18 1
1) Cecelia Hogan 11 2) Emily Desmond 10
3) Olivia Natale 10 4) Elizabeth Gallary 12
11 Plymouth North 4:23.11 2
1) Hannah Strohsneider 10 2) Caitlin Haley 09
3) Jennifer Ness 12 4) Jacklyn Turner 09
12 Concord-Carlisle Reg. 4:24.67 1
1) Lucie Gildehaus 10 2) Lilly Jiminez 11
3) Rosie Charnley 11 4) Olivia Bigay 11
13 Notre Dame Academy-Hingham 4:26.98 3
1) Kylie MacDonald 12 2) Gabby Sillari 11
3) Callie Braudis 12 4) Colleen McGowan 11
14 Sharon 4:36.61 1
1) Meaghan Connolly 10 2) Jordyn Kamara 10
3) Molly Rappaport 11 4) Brigid Loftus 11
15 Gloucester 4:42.24 1
1) Matilda Grow 11 2) Gloria Kabulo 12
3) Sabrina Marnoto 12 4) Caroline King 09
Girls 4x800 Meter Relay
==========================================================================
Meet record: * 9:33.90 2/15/2014 Shepherd Hill Reg.-Dudley, Shepherd Hill
E Thibaud, V Thibaud, S Worters, J Schultz
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Hopkinton 9:35.78 2 10
1) Mary-Paule Monks 12 2) Shelby Aarden 12
3) Isabelle Giordano 10 4) Lauren Hazzard 12
2 Bishop Feehan-Attleboro 9:41.05 2 8
1) Meghan Carmody 11 2) Brenna Thibodeau 10
3) Colleen Donahue 11 4) Elizabeth Hannon 12
3 Concord-Carlisle Reg. 9:52.36 2 6
1) Margot Ehrenthal 10 2) Maggie Nickerson 11
3) Emma DellaVolpe 10 4) Meg Wilson 11
4 Walpole 9:54.12 2 5
1) Sarah Tierney 09 2) Alyssa Murphy 11
3) Emily Martin 10 4) Stephanie Forester 10
5 Plymouth North 9:59.79 1 4
1) Jacklyn Sullivan 11 2) Sophie Gorton 12
3) Allison Gordon 12 4) Jordan Callahan 11
6 Dracut 10:01.24 2 3
1) Nicolet Chapman 11 2) Katie Colfer 12
3) Abigail Cutrumbes 11 4) Rachael Flores 11
7 Notre Dame Academy-Hingham 10:03.26 2 2
1) Elizabeth Baker 12 2) Elizabeth Harrington 12
3) Elizabeth Costantino 12 4) Mary Coyne 12
8 Amherst-Pelham Reg. 10:06.92 2 1
1) Frances Duncan 11 2) Jessemmie Rietkerk 11
3) Fernanda Brena 11 4) Juliana Brissette 12
9 Oliver Ames-N. Easton 10:08.06 2
1) Dana Lowney 10 2) Darragh McLaughlin 12
3) Jacqueline Mills 09 4) Jessica Robarge 10
10 Shepherd Hill Reg.-Dudley 10:12.90 1
1) Lucy Harmon 12 2) Briana Ellis 11
3) Julia Carrier 10 4) Juleanna Schultz 12
11 Belmont 10:21.30 1
1) Meredith Hughes 11 2) Sophie Klimasmith 11
3) Ally Meringer 10 4) Amelia Rasmussen 10
12 Hingham 10:22.57 2
1) Colleen Holden 11 2) Paige King 11
3) Julia Noble 12 4) Mary Koenan 11
13 North Attleborough 10:24.77 1
1) Grace Guertin 11 2) Alexandra Tong 11
3) Kaitlyn Blanchard 11 4) Marissa Moore 12
14 Sharon 10:28.04 1
1) Erica Laidler 10 2) Sydney Mayo 10
3) Heather Seggelin 11 4) Ariadne Tolay 09
15 Whitman-Hanson Reg. 10:31.52 1
1) Abbie Newman 11 2) Caroline Mulrey 12
3) Kelsey Tierney 12 4) Jillian O'Leary 11
16 Dartmouth 10:36.56 1
1) Maddy Lynch 10 2) Rachel Gin 11
3) Rebecca Marszalek 11 4) Madeline Pfirman 10
17 Gloucester 10:37.57 1
1) Carly Curcuru 10 2) Sabrina Marnoto 12
3) Christina Jones 09 4) Caroline King 09
Girls High Jump
=================================================================================
Meet record: * 5-07 2/15/1987 Cassandra Wheeler, Ashland H.S.
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Mia Facchini 11 Chicopee 5-04.00 1.62m 10
2 Anoush Krafian 09 Belmont J5-04.00 1.62m 8
3 Meaghan Kelley 10 Tantasqua J5-04.00 1.62m 6
4 Katie Steeves 11 Notre Dame (H) 5-02.00 1.57m 4.50
4 Olivia Mileika 12 Oliver Ames 5-02.00 1.57m 4.50
6 Zoe Komodromos 09 Hopkinton J5-02.00 1.57m 3
7 Sierra Rudolph 10 Gloucester 5-00.00 1.52m 2
8 Angela Farren 10 Bish. Feehan J5-00.00 1.52m 1
9 Caitlyn Demers 11 Dartmouth J5-00.00 1.52m
10 Meg Rhodes 12 Amherst-Pelham 4-10.00 1.47m
11 Madyson Plante 11 Marlborough J4-10.00 1.47m
11 Aviya Singer 11 Shepherd Hill J4-10.00 1.47m
11 Nicole Chretien 12 No. Attleboro J4-10.00 1.47m
11 Zoe Dainton 09 Hingham J4-10.00 1.47m
15 Caroline Reynolds 11 Westborough J4-10.00 1.47m
15 Julia Marshall 12 Notre Dame (H) J4-10.00 1.47m
17 Nicole Boulanger 11 No. Attleboro 4-08.00 1.42m
17 Ellen Butts 12 Tantasqua 4-08.00 1.42m
17 Aisha Mathieu 12 Fitchburg 4-08.00 1.42m
20 Jillian Caiazzi 12 Marlborough J4-08.00 1.42m
20 Julianna Struck 12 Conc-Carlisle J4-08.00 1.42m
22 Cassandra McComisky 11 Gloucester J4-08.00 1.42m
22 Gabby Sillari 11 Notre Dame (H) J4-08.00 1.42m
-- Samantha Kelts 11 Belmont NH
-- Patricia Cole 09 Whit-Hanson NH
-- Rachel Flynn 11 Oliver Ames NH
Girls Long Jump
=================================================================================
Meet record: * 18-10 2/15/2003 Kara Dickman, Westborough HS
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Juleen Lewis 11 O'Bryant 18-02.50 5.54m 10
2 Sierra Irvin 12 Hingham 17-10.50 5.44m 8
3 Kate Freda 12 Hingham 17-06.25 5.34m 6
4 Sarinnagh Budris 10 Conc-Carlisle 17-00.00 5.18m 5
5 Isabelle Renzi 11 No. Attleboro 16-11.50 5.16m 4
6 Meaghan Luongo 12 Bish. Feehan 16-09.25 5.11m 3
7 Alex Curtin 12 Winchester 16-07.75 5.07m 2
8 Sarah Endyke 11 Hingham 16-06.50 5.04m 1
9 Alexandra Santos 10 Whit-Hanson 15-11.00 4.85m
10 Stephanie Dubuc 12 No. Attleboro 15-09.75 4.81m
11 Brigid Loftus 11 Sharon 15-09.50 4.81m
11 Hiromi Kondo 11 Walpole 15-09.50 4.81m
13 Emily Mastroianni 10 Hopkinton 15-08.25 4.78m
14 Basia Osborne 12 Oliver Ames 15-07.75 4.76m
15 Katie Bretta 11 Westborough 15-07.00 4.74m
16 Mia Kamara 12 Sharon 15-06.50 4.73m
17 Rachael Santos 10 Dracut 15-06.00 4.72m
18 Nicole Belisle 12 Hopkinton 15-05.50 4.71m
19 Julia Marshall 12 Notre Dame (H) 15-05.00 4.69m
20 Christie Morse 11 Oliver Ames 15-04.50 4.68m
21 Kate Criscitiello 12 Hingham 15-00.75 4.59m
22 Hannah Bruno 10 Bish. Feehan 15-00.25 4.57m
23 Jordan Sharpe 11 No. Attleboro 14-11.50 4.55m
24 Olivia Cundari 12 Hingham 14-09.50 4.50m
25 Fiona Jordan 10 Norwood 14-07.00 4.44m
26 Rachael Wright 12 Oliver Ames 14-06.00 4.41m
27 Peri Chase 10 Notre Dame (H) 14-05.25 4.40m
28 Anna Madden 09 Winchester 14-03.50 4.35m
29 Maya Sands-Bliss 12 Amherst-Pelham 14-02.00 4.31m
30 Jacklyn Sullivan 11 Plymouth No. 13-07.50 4.15m
Girls Shot Put
=================================================================================
Meet record: * 41-02.50 2/16/2008 Emmaline Berg, Holliston
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Skylar Barthelmes 11 Dartmouth 40-11.50 12.48m 10
2 Gabby Eldridge 11 Oliver Ames 36-00.75 10.99m 8
3 Chi-Chi Akanegbu 11 Oliver Ames 35-00.50 10.68m 6
4 Kyla Prosper 12 Bish. Feehan 34-02.00 10.41m 5
5 Mikaylah Schwartz 10 Dracut 33-09.50 10.29m 4
6 Oriana Barthelmes 12 Dartmouth 32-02.00 9.80m 3
7 Kourtni Cole 11 Plymouth No. 32-01.00 9.77m 2
8 Shira Oknin 12 Sharon 31-02.00 9.49m 1
9 Katie O'Donnell 12 Norwood 29-11.75 9.13m
10 Chaiyanne Monteiro Dobso 11 Fitchburg 28-10.00 8.78m
11 Kylie Paul 12 No. Attleboro 28-03.50 8.62m
12 Michelle Karol 12 Notre Dame (H) 27-11.00 8.50m
13 Summer McGowan 11 No. Attleboro 24-03.00 7.39m
Boys 55 Meter Dash
===================================================================
Meet record: * 6.42 1995 Ron Hall, Winchester HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Luis Gonzalez 12 Gr.Lawrence Tech 6.71q 3 6.702
2 Clifton Gerring 11 Stoughton 6.71q 2 6.707
3 Aaron Cockrane 12 Norwood 6.74q 3
4 Niklas Myles 12 Fitchburg 6.77q 2
5 Michael Cuthbert 11 Hopkinton 6.79q 3 6.783
6 Alex Richardson 12 Bish. Feehan 6.79q 3 6.789
7 Nick Haley 11 Whit-Hanson 6.81q 1
8 Sean Gimler 12 No. Attleboro 6.84q 1 6.835
9 William Anderson 11 Hingham 6.84 1 6.840
10 Chico Medeiros 11 Diman Reg. 6.86 3
11 Nick Rajotte 10 No. Attleboro 6.89 3
12 Oliver Hu 10 Sharon 6.92 2
13 Jordan Taylor 11 Stoughton 6.94 1 6.937
14 Sam Masse 11 Norwood 6.94 2 6.938
15 Akin Street 11 Walpole 6.94 1 6.939
16 Xavia Perkins 12 Amherst-Pelham 6.95 1 6.944
17 Lucas Spicer 11 Dracut 6.95 2 6.949
18 Nicholas Rego 12 Dartmouth 6.97 2
Boys 55 Meter Dash
=======================================================================
Meet record: * 6.42 1995 Ron Hall, Winchester HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Luis Gonzalez 12 Gr.Lawrence Tech 6.67 10 6.665
2 Aaron Cockrane 12 Norwood 6.67 8 6.670
3 Clifton Gerring 11 Stoughton 6.76 6
4 Niklas Myles 12 Fitchburg 6.77 5
5 Nick Haley 11 Whit-Hanson 6.81 4
6 Michael Cuthbert 11 Hopkinton 6.82 3 6.815
7 Sean Gimler 12 No. Attleboro 6.82 2 6.816
8 Alex Richardson 12 Bish. Feehan 6.82 1 6.818
Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
Meet record: * 34.30 2/15/2014 Andrew Bolze, Hingham
Meet-yards: 30.6h 1994 (=33.62 m) Mike Ballard, Franklin HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Anthony Delasanta 11 Bish. Feehan 35.79 3 10
2 Lior Selve 11 Conc-Carlisle 36.14 3 8
3 Paul James 12 Tantasqua 36.92 2 6
4 Andre Luciano 12 Milford 37.14 2 5
5 Owen Madden 12 Belmont 37.18 1 4
6 Charlie Ritchie 12 No. Middlesex 37.24 2 3
7 Joseph Tavares 11 Amherst-Pelham 37.41 3 2
8 Jebediah Hogan 11 Gloucester 37.59 1 1
9 Davis Clarke 12 Winchester 37.92 1
10 Nicholas Rodriguez 12 Malden Cath. 38.01 2
11 Tom Helm 12 Walpole 38.05 1
12 Luis Gonzalez 12 Gr.Lawrence Tech 38.43 2
13 Mackenzie Sylvester 11 Marlborough 38.70 1
14 Jason Marshall 12 Stoughton 38.89 3
Boys 600 Meter Run
==========================================================================
Meet record: * 1:22.03 2/21/1998 Kobie Fuller, Milton HS
Meet-yards: 1:12.0h 1986 (=1:18.74 m) Mike Brown, Belmont HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Allen Vance 12 Amherst-Pelham 1:21.84* 3 10
2 Kelzy Rodrigues 12 Amherst-Pelham 1:23.14 3 8
3 Eric Sullivan 12 Norwood 1:24.44 3 6
4 Nathaniel Battista 10 Conc-Carlisle 1:24.59 3 5
5 Joshua Higgins 11 Fitchburg 1:24.65 1 4
6 John Lara 10 Cath. Memorial 1:24.84 3 3
7 Mitchell Hanwell 12 Bish. Feehan 1:25.44 2 2
8 Dan Carpenter 12 Gloucester 1:25.68 2 1
9 Bryan Kelleher 12 Walpole 1:26.18 2
10 Zach Zolotarevsky 12 Oliver Ames 1:26.80 2
11 Oussama Amri 11 O'Bryant 1:28.69 1
12 Vardaan Dawesar 12 Winchester 1:32.56 1
13 Miguel Cumba 12 Gr.Lawrence Tech 1:33.82 3
Boys 1000 Meter Run
==========================================================================
Meet record: * 2:29.82 2/13/2004 Victor Gras, Belmont HS
Meet-yards: 2:14.9h 1988 (=2:27.53 m) Omar Simmons, Boston Tech. HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Connor Donovan 12 Oliver Ames 2:33.29 2 10
2 Eli Decker 11 Conc-Carlisle 2:34.44 2 8
3 Everest Crawford 12 Gloucester 2:34.54 2 6
4 Chris Skelly 12 No. Middlesex 2:36.51 2 5
5 Ari Silverfine 12 Belmont 2:36.86 2 4
6 jacob gaudette 11 Dracut 2:38.91 2 3
7 Chris Alfond 11 No. Middlesex 2:39.24 2 2
8 Andrew Pearl 11 Bish. Feehan 2:39.60 2 1
9 Matt Ciaramitaro 12 Gloucester 2:42.88 1
10 John Kacher 11 Conc-Carlisle 2:46.60 1
11 Tianrui Sun 10 Sharon 2:46.94 1
12 Alex Chansky 12 Winchester 2:47.01 2
13 Brian Oram 09 Marlborough 2:48.73 1
14 Patrick Kobel 12 Shepherd Hill 2:49.16 1
15 Griffin Bishop 12 Conc-Carlisle 2:49.19 1
16 Ryan Arsenault 12 Tantasqua 2:49.43 1
17 Ryan Nordstrom 12 Walpole 2:53.00 1
Boys 1 Mile Run
==========================================================================
Meet record: * 4:17.09 2/17/2012 Wesley Gallagher, Pembroke
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Thomas Ratcliffe 11 Conc-Carlisle 4:18.80 2 10
2 Chris Skelly 12 No. Middlesex 4:23.40 2 8
3 Connor Evans 12 Amherst-Pelham 4:25.51 2 6
4 Tim Buckley 12 Norwood 4:26.26 2 5
5 Michael Spooner 10 No. Middlesex 4:31.73 2 4
6 Evan Park 12 Hopkinton 4:34.78 2 3
7 Teddy Nolan 12 No. Attleboro 4:35.36 2 2
8 Stephen Scala 12 Bish. Feehan 4:36.88 2 1
9 Connor Schoen 10 Westborough 4:37.81 2
10 Dean Vogel 10 W. Springfield 4:37.97 1
11 Rob Sailer 12 Amherst-Pelham 4:38.73 1
12 Jarod Boone 11 Oliver Ames 4:42.48 1
13 Brandon DeSilva 10 Cath. Memorial 4:44.62 1
14 Andrew Wheeler 11 Walpole 4:47.07 1
15 Scott Kaplan 11 Sharon 4:48.00 1
16 Sam Hershman 10 Sharon 4:50.93 1
17 William Hurlbut 12 W. Springfield 4:53.83 1
18 Cameron Bean 10 Stoughton 5:12.65 1
Boys 2 Mile Run
=======================================================================
Meet record: * 9:03.53 2/13/1999 Andy Powell, Oliver Ames HS N.Easton
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Willy Pierce 12 Gloucester 9:56.35 10
2 Cody Kingman 12 Shepherd Hill 10:00.73 8
3 Clark Ricciardelli 11 Hingham 10:00.73 6
4 Owen Wright 11 Amherst-Pelham 10:04.11 5
5 Jacob Zuck 11 Winchester 10:05.81 4
6 Matt Cahill 10 Dracut 10:14.35 3
7 Billy Heiberger 12 Walpole 10:20.79 2
8 Ivan Frantz 11 Hingham 10:30.30 1
9 Stephen Scala 12 Bish. Feehan 10:53.67
Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
Meet record: * 7.60 2/21/1998 Kevin Worrell, Milton HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Jared Marshall 12 Gloucester 7.77q 3
2 Brian Donna 12 O'Bryant 7.81q 2
3 Xavier Hill 12 Latin Acad. 7.95q 1
4 William McManus 11 Sharon 7.97q 1
5 Nathan Adeyemi 12 No. Attleboro 8.23q 2
6 Declan O'Brien 11 Norwood 8.30q 3
7 Avi Block 12 Conc-Carlisle 8.41q 1 8.402
8 Gareth King 11 No. Attleboro 8.41q 3 8.403
9 Andrew Kayata 12 No. Attleboro 8.45 3
10 Alexander Oliver 11 Stoughton 8.49 3
11 Matt Malone 12 Cath. Memorial 8.51 2
12 Guy Michel 12 Walpole 8.54 3
13 Tau Preacher 09 Walpole 8.69 2 8.681
14 Lukas Struppe 11 Gloucester 8.69 2 8.689
15 Charlie Yoder 10 Bish. Feehan 8.99 1
16 Brad Whitehall 12 Westborough 9.30 1
Boys 55 Meter Hurdles
=======================================================================
Meet record: * 7.60 2/21/1998 Kevin Worrell, Milton HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Jared Marshall 12 Gloucester 7.62 10
2 Brian Donna 12 O'Bryant 7.72 8
3 William McManus 11 Sharon 7.91 6
4 Nathan Adeyemi 12 No. Attleboro 7.97 5
5 Xavier Hill 12 Latin Acad. 8.09 4
6 Declan O'Brien 11 Norwood 8.11 3
7 Gareth King 11 No. Attleboro 8.43 2 8.422
8 Avi Block 12 Conc-Carlisle 8.43 1 8.428
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Meet record: * 1:32.19 2/17/2012 Bishop Feehan, Bish. Feehan
B Ward, J Majka, M Caine, M Taylor
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Bishop Feehan-Attleboro 1:32.97 6 10
1) Alex Richardson 12 2) Mitchell Hanwell 12
3) Devin Jolin 10 4) Anthony Delasanta 11
2 Norwood 1:34.23 6 8
1) Aaron Cockrane 12 2) Sam Masse 11
3) Declan O'Brien 11 4) Eric Sullivan 12
3 Hingham 1:34.72 5 6
1) Aidan Ryan 12 2) Theo Carr 12
3) Micheal Williams 12 4) William Anderson 11
4 Stoughton 1:35.34 5 5
1) Jordan Taylor 11 2) Derek Viveiros 12
3) Robert Weir 12 4) Clifton Gerring 11
5 Amherst-Pelham Reg. 1:36.08 6 4
1) Jericho Sylla 11 2) Terence Hector 12
3) Xavia Perkins 12 4) Joseph Tavares 11
6 North Attleborough 1:36.69 6 3
1) Sean Gimler 12 2) Pat Johnson 11
3) Conner Flynn 11 4) Nick Rajotte 10
7 Tantasqua Reg.-Fiskdale 1:36.90 4 2
1) Sam Allen 12 2) Matthew Bressette 11
3) Joseph James 12 4) Paul James 12
8 Hopkinton 1:37.15 5 1
1) Andrew Donohue 12 2) Matt Elliot 12
3) Michael Cuthbert 11 4) Sam Darkow 12
9 Concord-Carlisle Reg. 1:37.18 5
1) Nikhil Patel 11 2) Lior Selve 11
3) Avi Block 12 4) Jack Gregory 11
10 Fitchburg 1:37.62 3
1) Niklas Myles 12 2) Greg Santiago 12
3) Brandon Feliz 12 4) Jamie Brambila 09
11 Plymouth North 1:37.94 2
1) Aaron Chase 11 2) Aaron Willis 11
3) Brock Pereira 12 4) TJ Hagan 11
12 Milford 1:38.16 3
1) Matt Pallaria 12 2) Cameron Clark 10
3) Chris Speroni 11 4) Andre Luciano 12
13 Walpole 1:38.61 4
1) Sean Perkins 11 2) Akin Street 11
3) Tau Preacher 09 4) Guy Michel 12
14 Greater Lawrence Tech-Andover 1:39.16 1
1) Avery Batistine 11 2) Luis Gonzalez 12
3) Jershawn Brown 12 4) Miguel Cumba 12
15 Gloucester 1:39.58 4
1) Tyler Meunsaveng 11 2) Justin Tucker 12
3) Jebediah Hogan 11 4) Jared Marshall 12
16 Malden Catholic 1:40.23 2
1) James Augustin 11 2) Ron Mastrocola 11
3) Cam Albert 10 4) Devin Kelly 11
17 West Springfield 1:40.53 2
1) Nick Fontaine 11 2) Brendan Stenwick 11
3) Mark Wilson 12 4) Andre Marrero 12
18 Westborough 1:40.69 3
1) Aric Zhu 11 2) Brad Whitehall 12
3) Benjamin Feldman 11 4) Kevin Casey 12
19 Dracut 1:40.73 4
1) Tim Cahill 11 2) Jesse Corbin 12
3) Donovan Ly 12 4) Lucas Spicer 11
20 Chicopee 1:42.17 1
1) Jon Szymt 12 2) Josh Williams 12
3) Shelden Goodman 11 4) Tyler Sturdivant 12
21 Catholic Memorial-W.Roxbury 1:42.21 1
1) Christian Denny 09 2) Kion Gilzene-Tucker 09
3) Nick Techiera 10 4) Matt Malone 12
-- Sharon DNF 3
1) William McManus 11 2) Matthew Hoffman 10
3) Oliver Hu 10 4) John O'Riordan 11
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Meet record: * 3:27.95 2/15/2014 Amherst-Pelham Reg., Amherst-Pelham
J Tavares, A Vance, K Rodrigues, T Torres
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Bishop Feehan-Attleboro 3:31.01 3 10
1) Mitchell Hanwell 12 2) Alex Richardson 12
3) Andrew Pearl 11 4) Anthony Delasanta 11
2 Amherst-Pelham Reg. 3:31.06 3 8
1) Allen Vance 12 2) Joseph Tavares 11
3) Kelzy Rodrigues 12 4) Jericho Sylla 11
3 Norwood 3:32.48 3 6
1) Tim Buckley 12 2) Aaron Cockrane 12
3) Declan O'Brien 11 4) Eric Sullivan 12
4 Hingham 3:32.65 1 5
1) Sam Oomen-Lochtefeld 09 2) Aidan Ryan 12
3) Micheal Williams 12 4) Scott Pollara 12
5 North Attleborough 3:32.94 3 4
1) Gareth King 11 2) Mitchell Cupp 12
3) Joe Collins 12 4) Andrew Hanwell 12
6 O'Bryant-Roxbury 3:34.65 1 3
1) Ricky Preston 11 2) Oussama Amri 11
3) Henley Pimental 11 4) Brian Donna 12
7 Catholic Memorial-W.Roxbury 3:37.61 3 2
1) Tomell Kelley 11 2) Brandon DeSilva 10
3) Abubakar Suleiman 10 4) John Lara 10
8 Stoughton 3:40.57 2 1
1) Jordan Taylor 11 2) Neythan Cardoso 12
3) Robert Weir 12 4) Jason Marshall 12
9 Belmont 3:40.58 2
1) John Decoulos 12 2) Owen Madden 12
3) Ari Silverfine 12 4) Calvin Perkins 09
10 Dracut 3:41.33 2
1) Brad Bettencourt 12 2) Robert Lupien 12
3) jacob gaudette 11 4) Mohamad Hamze 12
11 Winchester 3:41.82 2
1) Davis Clarke 12 2) Sean Lu 10
3) Nick Franco 11 4) Vardaan Dawesar 12
12 Fitchburg 3:42.26 1
1) Jamie Brambila 09 2) Charlie Jackson 09
3) Brandon Feliz 12 4) Joshua Higgins 11
13 Malden Catholic 3:42.64 2
1) Nicholas Rodriguez 12 2) Brian Liwo 11
3) Peter Ventola 11 4) Matt Curran 12
14 Hopkinton 3:43.91 1
1) TJ Fujiyoshi 12 2) Joshua Normandeau 11
3) Nicholas Pomeroy 12 4) Jonathan DeYoung 11
15 Marlborough 3:46.97 1
1) Brian Oram 09 2) Sebastian Pascale 10
3) Yossef Naim 10 4) Peter DiPersio 12
16 Gloucester 3:48.24 2
1) Tony Petrilli 09 2) Andrew King 11
3) Jon Sawyer 11 4) Chris MacDonald 09
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
Meet record: * 8:08.97 2/19/2011 Pembroke HS, PEMBROKE
B Adams, W Gallagher, R Kelley, J Vercollone
School Finals Points
=======================================================================
1 Amherst-Pelham Reg. 8:05.01* 10
1) Allen Vance 12 2) aiden foucault-etheredge 09
3) Connor Evans 12 4) Kelzy Rodrigues 12
2 Concord-Carlisle Reg. 8:08.80* 8
1) Nathaniel Battista 10 2) Eli Decker 11
3) Thomas Ratcliffe 11 4) Cole Winstanley 11
3 Gloucester 8:18.13 6
1) Everest Crawford 12 2) Kyle Manley 10
3) Dan Carpenter 12 4) Dylan Genovese 11
4 Walpole 8:24.93 5
1) Joe Keough 12 2) Brendan Wohler 12
3) Christian Carr-Locke 11 4) Luke Berardinelli 10
5 Oliver Ames-N. Easton 8:28.36 4
1) Zach Zolotarevsky 12 2) Zach Wyman 12
3) Kyle Nichols 12 4) Connor Donovan 12
6 North Attleborough 8:28.75 3
1) Kyle Chretien 12 2) Matthew Leary 12
3) Matt Reimels 10 4) Teddy Nolan 12
7 Hopkinton 8:31.09 2
1) Brian Gao 11 2) Christopher Schenker 12
3) Evan Park 12 4) Benjamin Ullman 11
8 Sharon 8:31.30 1
1) Tyler Kaufman 11 2) Scott Kaplan 11
3) Ben Stoller 12 4) Byron Tollefson 12
9 Belmont 8:33.93
1) Dan Rizzo 12 2) Charles Smith 12
3) Zach Tseng 09 4) Ari Silverfine 12
10 Westborough 8:34.71
1) Julian Binici 12 2) Oren Dennett 12
3) Max Polich 10 4) Daniel McKay 12
11 Hingham 8:37.15
1) Michael Ferrara 12 2) Greg Williamson 12
3) Clark Ricciardelli 11 4) Ivan Frantz 11
12 Shepherd Hill Reg.-Dudley 8:52.68
1) Cody Kingman 12 2) Joseph Belmonte 11
3) Brian Burns 10 4) Patrick Kobel 12
13 North Middlesex Reg.-Townsnd 8:55.90
1) Chris Alfond 11 2) Chris Skelly 12
3) Michael Spooner 10 4) Gavin Thomas 12
14 Bishop Feehan-Attleboro 9:08.66
1) Colin Kane 11 2) Ted McNulty 11
3) Matthew Ellis 11 4) Andrew Pearl 11
15 Greater Lawrence Tech-Andover 9:27.51
1) Yosvaldy Tejeda 12 2) Avery Batistine 11
3) Dylan Colon 11 4) Miguel Cumba 12
Boys High Jump
=================================================================================
Meet record: * 6-07.25 2/17/2012 Adam Couitt, Somerset-Berkley
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Sam Allen 12 Tantasqua 6-02.00 1.87m 10
2 William Anderson 11 Hingham J6-02.00 1.87m 8
3 Nathan Adeyemi 12 No. Attleboro 6-00.00 1.82m 6
4 Jason Marshall 12 Stoughton J6-00.00 1.82m 5
5 Cole Winstanley 11 Conc-Carlisle 5-10.00 1.77m 4
6 Brett Inglese 12 No. Attleboro J5-10.00 1.77m 3
7 Jack Gregory 11 Conc-Carlisle J5-10.00 1.77m 2
8 Andrew Kayata 12 No. Attleboro 5-08.00 1.72m 0.33
8 Charlie Ritchie 12 No. Middlesex 5-08.00 1.72m 0.33
8 Sam Dias 11 Marlborough 5-08.00 1.72m 0.33
11 Kyle Nichols 12 Oliver Ames J5-08.00 1.72m
11 Paul James 12 Tantasqua J5-08.00 1.72m
13 Josh Williams 12 Chicopee J5-08.00 1.72m
14 Steven Lopez 11 Dracut J5-08.00 1.72m
15 Jordan Pacheco 10 Dartmouth 5-07.00 1.70m
15 William Tibbets 11 Dracut 5-07.00 1.70m
-- Brian Edwards 09 Whit-Hanson NH
-- Arya Murthi 11 Westborough NH
Boys Long Jump
=================================================================================
Meet record: * 23-02.75 2/17/2012 Olisa Obiefuna, Saugus
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Xavier Hill 12 Latin Acad. 21-02.00 6.45m 10
2 Brian Donna 12 O'Bryant 21-01.00 6.42m 8
3 Nathan Adeyemi 12 No. Attleboro 20-08.00 6.29m 6
4 William McManus 11 Sharon 20-06.00 6.24m 5
5 Lucas Spicer 11 Dracut 20-03.00 6.17m 4
6 Nick Haley 11 Whit-Hanson 20-01.50 6.13m 3
7 Colin Persechini 11 Bish. Feehan 20-01.00 6.12m 2
8 Niklas Myles 12 Fitchburg 20-00.50 6.10m 1
9 Jericho Sylla 11 Amherst-Pelham 20-00.00 6.09m
10 Steve Pelletier 11 Dracut 19-04.50 5.90m
10 Tomell Kelley 11 Cath. Memorial 19-04.50 5.90m
12 Brendan Stenwick 11 W. Springfield 19-04.00 5.89m
12 Lior Selve 11 Conc-Carlisle 19-04.00 5.89m
14 Tyler Watters 12 No. Attleboro 18-11.00 5.76m
14 Timothy Collins 12 Conc-Carlisle 18-11.00 5.76m
16 Brandon Boone 12 Oliver Ames 18-10.25 5.74m
17 Devin Jolin 10 Bish. Feehan 18-09.00 5.71m
18 John O'Riordan 11 Sharon 18-08.50 5.70m
19 Jon Szymt 12 Chicopee 18-08.00 5.68m
-- Tau Preacher 09 Walpole ND
Boys Shot Put
=================================================================================
Meet record: * 59-00.75 2/15/1975 Ron Melkonian, Stoneham HS
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Leonardo Ramirez 12 Fitchburg 54-00.25 16.46m 10
2 Kevin Lucas 12 Stoughton 48-00.25 14.63m 8
3 Noah Hillier 12 Gloucester 47-02.50 14.38m 6
4 Cole Stewart 11 Bish. Feehan 47-01.00 14.35m 5
5 Manny Teo 10 Marlborough 46-11.00 14.30m 4
6 Matt Mankevech 12 No. Attleboro 44-07.75 13.60m 3
7 Adawehei Robinson 11 Amherst-Pelham 42-09.50 13.04m 2
8 Javon Scarlett 12 Marlborough 42-07.50 12.99m 1
9 Ben Sacco 12 Walpole 41-10.50 12.76m
10 Brendan Courtney 12 No. Attleboro 41-05.25 12.63m
11 Richard Whelan III 12 Norwood 41-00.50 12.50m
12 Bergomi Francois 12 Walpole 39-10.25 12.14m
13 Matt Evans 11 Whit-Hanson 39-07.00 12.06m
14 Kyle Hanson 12 Bish. Feehan 37-05.25 11.41m
Women - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Bishop Feehan-Attleboro 80 2) Hingham 66
3) Notre Dame Academy-Hingham 56.50 4) Concord-Carlisle Reg. 27
5) Hopkinton 24 5) Whitman-Hanson Reg. 24
7) Marlborough 23 8) Walpole 22
9) Belmont 19 10) Oliver Ames-N. Easton 18.50
11) Plymouth North 18 12) Dartmouth 17
13) Winchester 16 13) O'Bryant-Roxbury 16
15) North Attleborough 15 16) Chicopee 12
17) Dracut 9 17) Sharon 9
19) Latin Academy-Dorchester 8 20) Amherst-Pelham Reg. 6
20) Tantasqua Reg.-Fiskdale 6 20) Fitchburg 6
23) Gloucester 5 24) Shepherd Hill Reg.-Dudley 4
Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Amherst-Pelham Reg. 55 2) Concord-Carlisle Reg. 46
3) Bishop Feehan-Attleboro 42 4) Gloucester 40
5) North Attleborough 39.33 6) Norwood 36
7) Hingham 26 8) Stoughton 25
9) North Middlesex Reg.-Towns 22.33 10) Fitchburg 20
11) O'Bryant-Roxbury 19 12) Tantasqua Reg.-Fiskdale 18
13) Oliver Ames-N. Easton 14 13) Latin Academy-Dorchester 14
15) Sharon 12 16) Greater Lawrence Tech-And 10
16) Dracut 10 18) Hopkinton 9
19) Shepherd Hill Reg.-Dudley 8 19) Belmont 8
21) Walpole 7 21) Whitman-Hanson Reg. 7
23) Marlborough 5.33 24) Catholic Memorial-W.Roxbu 5
24) Milford 5 26) Winchester 4
Licensed to Reggie Lewis Track and Athletic Center - Site License
HY-TEK's Meet Manager
MIAA Div 4 Indoor Track & Field Championship
Division IV - 2/14/2015
Reggie Lewis Track & Athletic Center
Results
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
Meet: * 7.21 2/12/2000 Kyanna Stallings, Newburyport HS
Meet: * 7.21 2/16/2014 Sarah Militano, Nashoba
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Brooke-Lynn Williams 10 Norton 7.28q 4
2 Emma Marlow-Benedick 11 Weston 7.53q 3
3 Breagh Fitzgerald 11 Pembroke 7.60q 2
4 Cassie Graca 11 Somerset-Ber 7.61q 1
5 Madison Pawlina 11 Dennis-Yarmo 7.64q 1
6 Selena Cho 10 Canton 7.68q 4
7 Meredith Wilcox 10 Triton 7.71q 2
8 Jayda Cabrera 12 Randolph 7.74q 3
9 Berlendah Dure 11 Foxborough 7.75 4 7.745
10 Krystal Thorpe 10 Burncoat 7.75 3 7.748
11 Mackenzie Meads 10 Nauset 7.81 3
12 Chayla Ewing 10 Wareham 7.82 2
13 Phoebe Ryan 12 Scituate 7.84 2
14 Christine Baptiste 11 Tewksbury 7.85 1
15 Abigail Jean-Baptiste 10 Milton 7.87 2
16 Grace Rankin 10 Medfield 7.90 1 7.891
17 Makenzie Moore 12 Westwood 7.90 4 7.899
18 Shannon McGrath 10 Auburn 7.93 1 7.923
19 MacKenzie Faulkner 11 Swampscott 7.93 1 7.925
20 Zoe Petty 09 Swampscott 7.96 2
21 Hallie Milne 11 Pentucket 7.99 2
22 Sheryl Chin 10 Wayland 8.00 3
23 Alex Joseph 10 Tewksbury 8.03 4
24 Nicole Sly 12 Medfield 8.04 4
25 Alyssa Nye 11 Marblehead 8.05 1 8.041
26 Nikki Rose 12 Swampscott 8.05 2 8.046
27 Emilea Lauzon 10 Apponequet 8.07 4
28 Taylor Rice 10 Randolph 8.10 3
29 Bailey Shorr 12 Swampscott 8.18 3
Girls 55 Meter Dash
=======================================================================
Meet: * 7.21 2/12/2000 Kyanna Stallings, Newburyport HS
Meet: * 7.21 2/16/2014 Sarah Militano, Nashoba
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Brooke-Lynn Williams 10 Norton 7.26 10
2 Emma Marlow-Benedick 11 Weston 7.48 8
3 Breagh Fitzgerald 11 Pembroke 7.59 6
4 Selena Cho 10 Canton 7.60 5
5 Cassie Graca 11 Somerset-Ber 7.61 4
6 Madison Pawlina 11 Dennis-Yarmo 7.63 3
7 Meredith Wilcox 10 Triton 7.65 2
8 Jayda Cabrera 12 Randolph 7.76 1
Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
Meet: * 39.74 2/12/2000 Christine Moschella, Hopkinton HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Madison Pawlina 11 Dennis-Yarmo 42.39 3 10
2 Emma Marlow-Benedick 11 Weston 42.46 3 8
3 Alexandra Dibrindisi 12 Northampton 42.47 3 6
4 Meredith Wilcox 10 Triton 43.36 2 5
5 Sierra Loomis 11 Northampton 43.57 2 4
6 Emma Guccione 10 Holliston 43.94 2 3
7 Christiana Dryden 11 Weston 44.06 2 2
8 Ashley Colarusso 11 Tewksbury 44.10 1 1
9 Caroline Leung 12 Pembroke 44.10 3
10 Jayda Cabrera 12 Randolph 44.20 1
11 Sara Fagan 11 Hudson 44.28 1
12 Madison St. Julien 12 Wareham 44.46 1
13 Brooke-Lynn Williams 10 Norton 44.48 3
14 Shannon Kennedy 12 East Longmea 45.72 2
Girls 600 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 1:34.99 2/18/2012 Danielle Griffin, Norwell
Meet-yards: 1:26.60 1990 (=1:34.71 m) Alicia Porro, Norwell HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Colette O'Leary 10 Milton 1:36.65 4 10
2 Lauren Polimeno 10 Tewksbury 1:37.67 4 8
3 Zion Theodros 12 Milton 1:38.13 4 6
4 Julia Gake 11 Wilmington 1:38.18 4 5
5 Sophie Cousineau 11 Milton 1:38.27 4 4
6 Erin Hardy 12 Burlington 1:38.46 4 3
7 Miriam Wood 12 Quabbin 1:40.07 3 2
8 Brianna Considine 11 Groton-Dunst 1:41.61 3 1
9 Katherine Tolman 11 Watertown 1:41.99 1
10 Eve Bagley 11 Holliston 1:42.07 3
11 Jenessa McCabe 12 Bedford 1:43.11 3
12 Samantha Pitzi 11 Wilmington 1:43.42 2
13 Scarlett Sands-Bliss 10 Northampton 1:45.56 1
14 Ajia Salmon 12 Snowden Inte 1:45.75 3
15 Kathleen Huber 12 Marblehead 1:45.79 2
16 Kambrynn Bowman 10 Norton 1:46.31 2
17 Annie McInnis 11 Westwood 1:46.42 2
18 Ellison Seymour 09 Pentucket 1:46.66 2
19 Liza French 12 Middleboro 1:46.98 1
20 Eve Rice 10 Marblehead 1:47.17 2
21 Nicole Stuart 11 Somerset-Ber 1:50.27 1
22 Paige Wesolowski 12 Pentucket 1:50.69 3
Girls 1000 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 2:48.52 2/16/2003 Ari Lambie, Bromfield School-Harvard
Meet-yards: 2:38.60
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Emily Sessa 10 Tewksbury 3:02.88 2 10
2 Sydney Snow 11 Holliston 3:03.21 2 8
3 Sabine Galvis 11 Bedford 3:06.20 2 6
4 Allison Burns 12 Nauset 3:09.05 2 5
5 Mary Kate Coughlin 12 Dedham 3:10.18 2 4
6 Veronica Seguin 10 Arlington Ca 3:10.29 2 3
7 Emily Hammond 12 Wakefield 3:10.38 2 2
8 Abby Laughlin 11 East Longmea 3:11.75 1 1
9 Jessica Savage 12 Triton 3:11.84 1
10 Meredith Cronin 10 Foxborough 3:13.90 2
11 Carliegh Messner 10 Pembroke 3:15.51 1
12 Katie Salley 12 Holliston 3:16.40 1
13 Elizabeth Wegman 11 Sandwich 3:17.06 2
14 Allie Haryasz 12 Longmeadow 3:17.08 1
15 Holly Rowe 09 Marblehead 3:21.07 1
16 MaryKate McNeil 11 Medfield 3:24.08 1
17 Alexis Mejia 10 Holliston 3:28.41 1
Girls 1 Mile Run
==========================================================================
Meet: * 4:58.39 2/15/2013 Olivia Lantz, Manchester E
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Jillian Howard 10 Weston 5:05.82 2 10
2 Bridget Mitchell 09 Milton 5:08.67 2 8
3 Nicole Murphy 12 Nipmuc 5:18.31 2 6
4 Liz Holmes 12 Foxborough 5:18.81 2 5
5 Callie Schadt 11 Nauset 5:21.82 2 4
6 Anna DeVitto 12 Pembroke 5:24.62 2 3
7 Ashley Walker 09 Westwood 5:25.20 2 2
8 Shannon Simmons 11 Medway 5:31.30 1 1
9 Anna Barrell 12 Marblehead 5:34.85 1
10 Andrea Bolduc 10 Auburn 5:35.35 1
11 Rachel Sessa 09 Tewksbury 5:36.70 2
12 Miaread Blatner 10 Northampton 5:37.76 1
13 Katie Bradley 09 Norton 5:38.55 2
14 Emma Gerchberg 10 Longmeadow 5:39.70 1
15 Emma Eglinton 10 Weston 5:40.08 1
16 Mary Kate O'Shaughnessy 11 Middleboro 5:40.55 1
17 Catherine Cronin 12 Duxbury 5:40.84 1
18 Elisabeth Olson 11 Wilmington 5:50.47 1
19 Mairead Walsh 09 Westwood 5:51.53 1
20 Hannah Nixon 11 Medfield 5:52.51 1
Girls 2 Mile Run
=======================================================================
Meet: * 10:31.82 2/16/2008 Emily Jones, Bromfield School-Harvard
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Coralea Geraniotis 12 Nauset 11:01.56 10
2 Erin Dietz 12 Bedford 11:11.75 8
3 Meredith Wright 12 Duxbury 11:32.41 6
4 Mia Rogers 12 Dighton-Reho 11:35.12 5
5 Madeline Quigley 11 Triton 11:44.10 4
6 Emily Willson 09 Groton-Dunst 11:44.34 3
7 Janine Murray 12 Westwood 11:45.66 2
8 Margaret Mahoney 12 Northampton 11:53.60 1
9 Sydney McCann 09 Dennis-Yarmo 11:56.51
10 Sarah Oliver 11 Marblehead 11:57.42
11 Carina Berglund 12 Tewksbury 11:58.62
12 Erica Horowitz 11 Longmeadow 12:07.86
13 Angie Epplett 11 Whitinsville 12:14.54
14 Jackie Coscia 12 Scituate 12:14.95
15 Catherine Song 11 Canton 12:18.72
16 Alexandra Demeo 12 Burlington 12:30.83
-- Sarah Cavanaugh 10 Auburn DNF
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
Meet: * 8.16 2/14/2004 Tiana Riel, HOPKINTON
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Caroline Leung 12 Pembroke 8.69q 2
2 Carlyn McGrath 12 Marblehead 8.72q 2
3 Tyler Feeney 12 Pentucket 8.93q 1
4 Kendall Paolella 11 Tewksbury 8.94q 3
5 Grace Kelly 12 Pembroke 8.95q 1
6 Katherine Strain 11 Longmeadow 9.13q 2
7 Erin StPierre 11 Danvers 9.24q 1
8 Sierra Loomis 11 Northampton 9.25q 2
9 Kassidy Campbell 12 Norton 9.26 3
10 Nikki Doherty 11 Arlington Ca 9.27 1
11 Madison Koslowsky 10 Wareham 9.36 2
12 Danae Bucci 12 Bedford 9.40 3
13 Melissa Bradbury 10 Dedham 9.63 3
14 Keegan Duguay 12 Watertown 9.67 3
15 Andrea Bradbury 12 Dedham 9.74 3
16 Kathryn Churchill 11 Quabbin 9.97 1
-- Emma Stevens 10 Nauset DQ 1 Pushed hurdle with h
Girls 55 Meter Hurdles
=======================================================================
Meet: * 8.16 2/14/2004 Tiana Riel, HOPKINTON
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Carlyn McGrath 12 Marblehead 8.64 10
2 Caroline Leung 12 Pembroke 8.72 8
3 Grace Kelly 12 Pembroke 8.86 6
4 Tyler Feeney 12 Pentucket 8.96 5
5 Erin StPierre 11 Danvers 9.02 4
6 Kendall Paolella 11 Tewksbury 9.03 3
7 Katherine Strain 11 Longmeadow 9.13 2
8 Sierra Loomis 11 Northampton 9.47 1
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 1:46.58 2/14/1999 Hopkinton HS
Sprachman,M.,McCowan,E.,Campbell,E.,Moschella,C.
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Pembroke 1:49.56 6 10
1) Breagh Fitzgerald 11 2) Kendell Leddin 12
3) Julieanne Watts 10 4) Grace Kelly 12
2 Tewksbury 1:49.56 5 8
1) Alex Joseph 10 2) Christine Baptiste 11
3) Ashley Colarusso 11 4) Kendall Paolella 11
3 Milton 1:50.24 5 6
1) Emma Pred Sosa 12 2) Abigail Jean-Baptiste 10
3) Andrea Juzyca 12 4) Zion Theodros 12
4 Weston 1:50.61 6 5
1) Christiana Dryden 11 2) Emma Marlow-Benedick 11
3) Alia Thompson 11 4) Brianna Schwartz 12
5 Groton-Dunstable 1:51.37 4 4
1) Olivia Dunsmoor 09 2) Brianna Considine 11
3) Lexie Ferraro 09 4) Annie Gold 12
6 Marblehead 1:51.68 5 3
1) Alyssa Nye 11 2) Olivia Eddy 10
3) Carlyn McGrath 12 4) Gabriella Mark 09
7 Wayland 1:51.75 4 2
1) Sheryl Chin 10 2) Margot Turner 12
3) Chrissy Goldin 10 4) Erica Sheffres 11
8 Hudson 1:52.44 1 1
1) Sara Fagan 11 2) Claudia Caputo 10
3) Brooke Bohn 09 4) Emily Ducey 11
9 Wareham 1:52.57 4
1) Jillian Rawding 8 2) Karyna Suarez 10
3) Chayla Ewing 10 4) Madison St. Julien 12
10 Duxbury 1:53.28 3
1) Katerina Kraemer 10 2) Brianna Fadden 11
3) Liz Wong 11 4) Claire Murphy 10
11 Burncoat 1:53.48 1
1) Nana Anane 09 2) Krystal Thorpe 10
3) Destiny Bradley 12 4) Mary Murphy 09
12 Swampscott 1:53.58 2
1) Nikki Rose 12 2) Zoe Petty 09
3) Bailey Shorr 12 4) Riley Lord 09
13 Nashoba 1:53.62 3
1) Stephanie Palis 11 2) Sarah Gaffney 12
3) Erin McNemar 10 4) Ashlyn MacLure 09
14 Scituate 1:53.88 6
1) Madi Muha 10 2) Maria Garman 12
3) Erika Badger 12 4) Phoebe Ryan 12
15 Canton 1:54.33 1
1) Masha Smirnova 11 2) Tanya Bastien 11
3) Tamara Auguste 11 4) Wonser Mahn 11
16 Pentucket 1:54.51 2
1) Hallie Milne 11 2) Brooke Chambers 11
3) Jennifer Nelson 11 4) Grace Dore 11
17 Foxborough 1:55.61 2
1) Berlendah Dure 11 2) Jules Abdou 09
3) Maura Geoghegan 12 4) Angela VandenBoom 10
18 Northampton 1:55.73 5
1) Isabelle Ness 12 2) Hannah Finn-Erb 11
3) Isabelle Reynolds 12 4) Hazel Ethier 09
19 Watertown 1:55.81 3
1) Sahar Khan 12 2) Keegan Duguay 12
3) Sarah Lampasona 11 4) Gabriella Cacia 09
20 Somerset-Berkley 1:58.00 4
1) Christine Nasiff 10 2) Ashley Frank 10
3) Olivia Rapoza 10 4) Cassie Graca 11
-- Norton DQ 6 Pass 3-4 out of zone
1) Brooke-Lynn Williams 10 2) Isabella Berardi 10
3) Amy Pereira 12 4) Julia Palin 09
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 4:07.35 2/16/2014 Pembroke, Pembroke
B Fitzgerald, B Mello, G Kelly, C Leung
Meet-yards: 4:07.70 1990 (=4:06.6 m) Norwell HS
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Pembroke 4:12.43 4 10
1) Emily Hall 09 2) Breagh Fitzgerald 11
3) Grace Kelly 12 4) Caroline Leung 12
2 Burlington 4:13.82 3 8
1) Rebecca Salina 12 2) Regan Glennon 10
3) Carly Gillis 12 4) Erin Hardy 12
3 Holliston 4:13.84 4 6
1) Emma Guccione 10 2) Eve Bagley 11
3) Sydney Snow 11 4) Madison Ward 11
4 Northampton 4:14.03 3 5
1) Alexandra Dibrindisi 12 2) Sophie Sharp 12
3) Abby Springfield 11 4) Scarlett Sands-Bliss 10
5 Scituate 4:16.00 4 4
1) Jackie Thornton 11 2) Phoebe Ryan 12
3) Kaitlin Forsythe 12 4) Maria Garman 12
6 Pentucket 4:16.16 3 3
1) Sterling Seymour 10 2) Ellison Seymour 09
3) Grace Dore 11 4) Paige Wesolowski 12
7 Milton 4:16.75 4 2
1) Emma Pred Sosa 12 2) Chae Diani 09
3) Zion Theodros 12 4) Antonnea Umeh 10
8 Norton 4:17.47 4 1
1) Isabella Berardi 10 2) Kambrynn Bowman 10
3) Katie Bradley 09 4) Cecelia Browne 11
9 East Longmeadow 4:22.77 4
1) Stephanie Maciorowski 12 2) Grace Terrell 11
3) Abby Laughlin 11 4) Shannon Kennedy 12
10 Westwood 4:23.43 1
1) Emma O'Connor 10 2) Annie McInnis 11
3) Christina Wysocki 10 4) Makenzie Moore 12
11 Wayland 4:23.53 3
1) Erica Sheffres 11 2) Sheryl Chin 10
3) Margot Turner 12 4) Chrissy Goldin 10
12 Duxbury 4:23.55 3
1) Brianna Fadden 11 2) Alexandra White 11
3) Nicole Gavin 12 4) Claire Murphy 10
13 Middleboro 4:24.81 1
1) Meghan Braganca 11 2) Sarah Walgreen 11
3) Liza French 12 4) Mary Kate O'Shaughnessy 11
14 Somerset-Berkley 4:25.11 2
1) Cierra Torres 11 2) Jordan Woodford 09
3) Natalie Knight 11 4) Nicole Stuart 11
15 Arlington Catholic 4:27.53 1
1) Sarah Reis 12 2) Jackie Noftle 11
3) Veronica Seguin 10 4) Nikki Doherty 11
16 Nauset 4:28.20 1
1) Tara Ellard 09 2) Neilly Rose 09
3) Callie Schadt 11 4) Allison Burns 12
17 Swampscott 4:28.83 2
1) Sara Martin 11 2) Jessica Gambale 11
3) Taylor Gateman 12 4) Miranda Nocera 11
18 Stoneham 4:30.92 1
1) Julia Yewcic 12 2) Meghan Malone 11
3) Emily Manfra 11 4) Amanda Lombardo 10
19 Medway 4:32.48 2
1) Sydney DiGregorio 09 2) Tessa Scheid 10
3) Isabel Babicz 09 4) Sam Walker 12
20 Nashoba 4:32.84 1
1) Ashley Masse 09 2) Kara Mannion 10
3) Chase Meininger 09 4) Emily Suleski 11
21 Tewksbury 4:34.65 3
1) Sara Catanzano 10 2) Kayley O'Neill 11
3) Hope Mackenzie 09 4) Caitlyn Leary 12
22 Melrose 4:35.53 2
1) Maddie Oro 12 2) Sarah Herron 09
3) Anna Steele 12 4) Emily Donovan 11
23 Wilmington 4:37.28 2
1) Danielle Baldi 10 2) Maddison Knibbs 10
3) Taeya Peroni 09 4) Taylor Santry 11
24 Triton 4:41.17 2
1) Sarah Maggiacomo 10 2) Skyler Accomando 11
3) Dayna Rybicki 10 4) Apphia Donoghue 09
Girls 4x800 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 9:34.60 2/15/2013 Narragansett, Narragansett
K Chartier, A Capps, R Capps, K Webb
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Milton 9:50.93 2 10
1) Colette O'Leary 10 2) Josie Cousineau 09
3) Bridget Mitchell 09 4) Sophie Cousineau 11
2 Tewksbury 9:54.64 2 8
1) Rachel Sessa 09 2) Carina Berglund 12
3) Emily Sessa 10 4) Lauren Polimeno 10
3 Pembroke 10:08.17 2 6
1) Anna DeVitto 12 2) Tess Nagle 11
3) Erin Wengryn 11 4) Emma Tarantino 10
4 Medway 10:08.90 2 5
1) Jenna Faichney 10 2) Wendy Memishian 12
3) Kayla McSweeney 10 4) Shannon Simmons 11
5 Wakefield 10:15.43 2 4
1) Meghan Chapman 12 2) Sara Custodio 11
3) Emily Hammond 12 4) Meaghan Hudson 11
6 Watertown 10:19.43 2 3
1) Tina Touri 12 2) Elizabeth Powderly 09
3) Janaki Thangaraj 10 4) Katherine Tolman 11
7 Wilmington 10:25.02 2 2
1) Samantha Pitzi 11 2) Elisabeth Olson 11
3) Taylor Santry 11 4) Julia Gake 11
8 Bedford 10:25.11 2 1
1) Sabine Galvis 11 2) Natalie Huggins 12
3) Jenessa McCabe 12 4) Kendall Hiltz 11
9 Northampton 10:26.98 1
1) Emily Biggs 12 2) Miaread Blatner 10
3) Emma Yount 09 4) Margret Mahoney 12
10 Auburn 10:31.78 1
1) Andrea Bolduc 10 2) Abby Baer 11
3) Lauren Ferris 12 4) Sarah Cavanaugh 10
11 Longmeadow 10:38.93 1
1) Emma Gerchberg 10 2) Shannon Bergin 09
3) Erica Horowitz 11 4) Jessie Moriarty 12
12 Marblehead 10:41.22 1
1) Emily Kaufman 11 2) Jillian King 11
3) Riley Sugarman 12 4) Ilse Schauffner 10
13 Burncoat 10:48.40 1
1) Catherine Huynh 12 2) Lauren Giard 12
3) Lauren Fitzgerald 12 4) Madeline Hayman 11
14 Stoneham 10:51.21 1
1) Nike Asuputo 11 2) Emily Manfra 11
3) Reiko Laski 12 4) Julia Yewcic 12
15 Duxbury 10:59.10 1
1) Meredith Wright 12 2) Alexandra White 11
3) Marisa Saia 11 4) Catherine Cronin 12
16 Dennis-Yarmouth 11:07.21 1
1) Sydney McCann 09 2) Carly Coughlin 8
3) Anna Davis 11 4) Martene Jamiel 09
17 Triton 11:23.45 1
1) Marissa Farago 10 2) Hannah Jean 09
3) Jackie Robert 11 4) Beatrice Donoghue 11
Girls High Jump
=================================================================================
Meet: * 5-08 1995 Jen Britz, Hopkinton HS
Meet: * 5-08 2/16/2014 Kerstin Darsney, Triton
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Danae Bucci 12 Bedford 5-06.00 1.67m 10
2 Maria Garman 12 Scituate 5-04.00 1.62m 7
2 Maddie Oro 12 Melrose 5-04.00 1.62m 7
4 Paige Suse 12 East Longmea J5-04.00 1.62m 5
5 Kelsey McDonald 11 Foxborough 5-02.00 1.57m 4
6 Audrey Martin 11 Triton J5-02.00 1.57m 3
7 Madison Ward 11 Holliston 5-00.00 1.52m 2
8 Samantha Thompson 11 Weston J5-00.00 1.52m 0.50
8 Lauren Olton 12 Stoneham J5-00.00 1.52m 0.50
10 Katherine Strain 11 Longmeadow J5-00.00 1.52m
10 Saige Tudisco 09 Pentucket J5-00.00 1.52m
12 Katie Holmes 09 Dennis-Yarmo 4-11.00 1.49m
12 Tyler Feeney 12 Pentucket 4-11.00 1.49m
12 Kali Swainamer 12 Apponequet 4-11.00 1.49m
12 Siobhan Mitchell 10 Pentucket 4-11.00 1.49m
16 Natalie Knight 11 Somerset-Ber J4-11.00 1.49m
16 Julia Cuneo 10 Scituate J4-11.00 1.49m
18 Emma Stevens 10 Nauset J4-11.00 1.49m
18 Grace Terrell 11 East Longmea J4-11.00 1.49m
-- Megan Ennis 12 Foxborough NH
-- Michelle Connor 10 Swampscott NH
-- Haley Moss 11 Melrose NH
-- Corrine Mayle 11 Marblehead NH
-- Mackenzie Meads 10 Nauset NH
Girls Long Jump
=================================================================================
Meet: * 19-01.25 2/14/2004 Tiana Riel, HOPKINTON
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Sierra Loomis 11 Northampton 17-05.50 5.32m 10
2 Isabella Berardi 10 Norton 17-01.00 5.20m 8
3 Angela Caldarone 12 Danvers 17-00.25 5.18m 6
4 Danae Bucci 12 Bedford 16-10.50 5.14m 5
5 Kassidy Campbell 12 Norton 16-04.50 4.99m 4
6 Kayla Fraser 11 East Longmea 16-01.75 4.92m 3
7 Hadley Parker 12 Weston 16-01.00 4.90m 2
8 Selena Cho 10 Canton 16-00.25 4.88m 1
9 Johanna DeVries 12 Quabbin 15-10.50 4.83m
10 Emma Jones 12 Longmeadow 15-07.50 4.76m
11 Erin StPierre 11 Danvers 15-06.00 4.72m 15'04" 2nd best
12 Caroline Sullivan 09 Nauset J15-06.00 4.72m 15'03 2nd best
13 Julieanne Watts 10 Pembroke J15-06.00 4.72m No 2nd best
14 Sophie Sharp 12 Northampton 15-05.50 4.71m
15 Carlyn McGrath 12 Marblehead 15-04.00 4.67m
16 Jessy Iwuala 10 Milton 15-02.75 4.64m
17 Tyler Feeney 12 Pentucket 15-01.50 4.61m
18 Cassie Graca 11 Somerset-Ber 15-01.00 4.59m
19 Christine Nasiff 10 Somerset-Ber 15-00.50 4.58m
20 Emmanuel Joseph 10 Dennis-Yarmo 14-10.25 4.52m
21 Nicole Sly 12 Medfield 14-09.50 4.50m
22 Cierra Torres 11 Somerset-Ber 14-07.50 4.45m
23 Shannon McGrath 10 Auburn 12-08.50 3.87m
-- Kathryn Churchill 11 Quabbin ND
-- Alexandra Dibrindisi 12 Northampton ND
Girls Shot Put
=================================================================================
Meet: * 41-05 2/21/1998 Elizabeth Perry, Old Rochester Reg. HS
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Meghan Richards 12 Pembroke 39-11.00 12.16m 10
2 Alexis Whatley 12 Dennis-Yarmo 35-01.50 10.70m 8
3 Karen Hovey 12 Danvers 34-03.25 10.44m 6
4 Michayla Young 12 Westwood 33-07.00 10.23m 5
5 Natalia Phillip 11 New Mission 33-05.00 10.18m 4
6 Lexie Calvin 11 Wareham 33-01.50 10.09m 3
7 Elizabeth Balzarini 11 Dedham 32-09.00 9.98m 2
8 Rae-lyn Pina 12 Wareham 32-06.25 9.91m 1
9 Amy Pereira 12 Norton 31-10.25 9.70m
10 Unity Jean-Louis 12 Dedham 31-02.25 9.50m
11 Jess Pittman 12 Auburn 31-01.25 9.48m
12 Kaitlyn MacAlister 11 Montachusett 30-11.00 9.42m
13 Chloe Ferrucci 10 Marblehead 30-08.75 9.36m
14 Meghan Burke 12 Falmouth 30-07.75 9.34m
15 Nelia Hogan 12 Medfield 30-06.75 9.31m
16 Charlotte Bosworth 11 Pembroke 30-06.25 9.30m
17 Sophia Burrows 10 Dighton-Reho 30-04.50 9.25m
18 Kylie Barrows 12 Norton 30-03.50 9.23m
18 Isabella Lima 11 Hudson 30-03.50 9.23m
20 Faith Ferrucci 12 Marblehead 30-02.25 9.20m
21 Erin Davis 11 Tewksbury 29-11.75 9.13m
22 Elliana Boebel 12 Bedford 29-11.00 9.11m
23 Elisabeth Cooke 11 East Longmea 29-10.00 9.09m
23 Natalie Bell 12 Longmeadow 29-10.00 9.09m
25 Julia Lothrop 12 Marblehead 29-04.50 8.95m
26 Emma McGonagle 11 Triton 27-04.50 8.34m
Boys 55 Meter Dash
===================================================================
Meet: * 6.52 2/20/2011 Brett Buskey, Blackstone-Millv
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Evan Lexo 12 Groton-Dunst 6.60q 2
2 John Thomas 12 Danvers 6.64q 3
3 Arun Rambhadjan 12 Dennis-Yarmo 6.65q 1
4 Robert Jones 12 Wayland 6.66q 2
5 Abu Ceesay 11 Norton 6.72q 5 6.713
6 Justin Ireland 11 Norton 6.72q 4 6.718
7 Dereck Perkins 11 Milton 6.73q 5
8 Mike Maggipinto 11 East Longmea 6.75q 1
9 Nate Danti 11 Groton-Dunst 6.77 1
10 David Perkins 11 Milton 6.78 3
11 Conrad McCarthy 12 Longmeadow 6.79 3 6.781
12 Michael Dunn 12 Dennis-Yarmo 6.79 4 6.784
13 Andrew Garfield 10 Medfield 6.84 5
14 Evan Sperlinga 11 Wilmington 6.85 3 6.841
15 Tevoy Thompson 10 Randolph 6.85 4 6.844
16 Cam Atherton 12 Triton 6.86 2 6.856
17 Branson Leonard 12 Bedford 6.86 5 6.857
18 Jacx Cannistraro 11 Hudson 6.87 1
19 Chenet Guerrier 11 Burlington 6.89 1
20 Matt DeMarche 12 Longmeadow 6.91 4
21 Eric Chi 11 Wakefield 6.92 1
22 Jaason Lopez 10 Marblehead 6.93 5
23 Will Lukas 11 Longmeadow 6.98 4 6.975
24 Wassim Hayek--Hounnod 11 Falmouth 6.98 3 6.979
25 Mitch Norcross 11 Marblehead 7.02 1 7.011
26 Nick Smith 10 Northampton 7.02 4 7.018
27 Felix Lacouture 12 Randolph 7.03 5
28 Nate Sylvia 11 Apponequet 7.04 2 7.036
29 Kevin Russo 11 Wakefield 7.04 4 7.040
30 Jack Richard 12 Pentucket 7.11 2
31 Mike Leung 10 Stoneham 7.16 2
32 Fabian Thames 11 Randolph 7.23 5
Boys 55 Meter Dash
=======================================================================
Meet: * 6.52 2/20/2011 Brett Buskey, Blackstone-Millv
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Evan Lexo 12 Groton-Dunst 6.52* 10
2 Robert Jones 12 Wayland 6.56 8
3 Arun Rambhadjan 12 Dennis-Yarmo 6.57 6
4 John Thomas 12 Danvers 6.61 5
5 Abu Ceesay 11 Norton 6.64 4
6 Dereck Perkins 11 Milton 6.65 3
7 Justin Ireland 11 Norton 6.74 2
8 Mike Maggipinto 11 East Longmea 6.78 1
Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
Meet: * 34.82 2/16/2003 Dan Saltzman, Foxboro HS
Meet-yards: 31.37 1989 (=34.31 m) Calvin Davis, Dorchester HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Abu Ceesay 11 Norton 35.62 6 10
2 Justin Ireland 11 Norton 36.16 6 8
3 Nick Smith 10 Northampton 36.25 6 6
4 Evan Lexo 12 Groton-Dunst 36.42 6 5
5 Frankie DiLisio 12 Swampscott 36.91 4 4
6 Rick Brown 10 Holliston 37.23 4 3
7 Andrew Garfield 10 Medfield 37.23 6 2
8 Angel Vargas 11 Burlington 37.27 5 1
9 Tyler Bryant 11 Pembroke 37.39 5
10 James Fisher 11 Longmeadow 37.50 5
11 Scott Williams 12 Auburn 37.67 5
12 Cameron Yasi 12 Wakefield 37.91 4
13 Alex Goss 12 Dighton-Reho 38.01 2
14 Nick Amello 12 Triton 38.05 3
15 Nick Camp 11 Weston 38.33 4
16 Lamont Haynes 11 Dorchester B 38.34 3
17 Joseph Hurton 12 Wakefield 38.47 3
18 Ryan Lavelle 09 East Longmea 38.51 1
19 Mike Maggipinto 11 East Longmea 38.70 4
20 Jakob Wikar 11 Marblehead 38.71 1
21 Brody Kitson 11 Middleboro 39.07 3
22 Matt Laurendeau 10 Arlington Ca 39.11 2
23 Joseph DeVirgilio 12 Dedham 39.21 2
24 Benjamin Sollecito 12 Bedford 39.23 3
25 Gavin Loughnane 12 Westwood 39.35 1
26 Rodney Agyare-May 10 Burncoat 40.56 5
Boys 600 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 1:22.16 2/19/2005 Douglas Caves, OXFORD
Meet-yards: 1:13.00 1984 (=1:19.83 m) Brad Schlypak, Narragansett H
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Rodney Agyare-May 10 Burncoat 1:21.30* 4 10
2 Jackson Gallagher 12 Wakefield 1:21.70* 4 8
3 Austin Lin 11 Watertown 1:22.98 4 6
4 Matt Bergin 12 Stoneham 1:24.31 4 5
5 Eric Salina 12 Burlington 1:24.33 3 4
6 Avery Nortonsmith 12 Northampton 1:24.45 4 3
7 Logan Haldopoulos 11 Longmeadow 1:25.81 3 2
8 Mike Tierney 12 Norton 1:26.21 4 1
9 Lucas Acaba 12 Groton-Dunst 1:26.77 3
10 Hervintz Desert 12 Bedford 1:27.27 3
11 Curran Wait 12 Scituate 1:28.24 3
12 Ryan Kent 12 Triton 1:28.58 3
13 Oliver Jacob 10 Marblehead 1:29.20 2
14 Timothy Gutowski 12 Canton 1:29.31 2
15 Ramesh Nagarajah 11 Weston 1:30.03 2
16 Miller Ward 11 Weston 1:31.03 1
17 Matt Johnson 11 Medfield 1:31.11 1
18 Mike Colivas 12 Medfield 1:32.64 1
19 Griffin Barriss 10 Melrose 1:33.25 1
Boys 1000 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 2:29.76 1/17/2007 Jeff Moriarty, Westwood HS
Meet-yards: 2:15.1h 1981 (=2:27.75 m) Ross Muscato, Oliver Ames-N.E
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Liam Sullivan 11 Northampton 2:34.15 2 10
2 Colin Raposo 12 Burlington 2:35.54 2 8
3 Sam Coppola 11 Pentucket 2:38.10 1 6
4 Isiah Savage 11 Pembroke 2:38.38 2 5
5 Joe Lagner 12 Pembroke 2:39.35 2 4
6 Austin Scola 12 Medfield 2:40.03 2 3
7 Sean Kineavy 12 Dedham 2:41.20 2 2
8 Ian Ritchie 12 Wakefield 2:41.67 2 1
9 Richard Kornitsky 12 Quabbin 2:42.42 1
10 Chris Wrenn 11 Norton 2:42.92 2
11 Noah Byington 12 Bedford 2:42.98 1
12 Alex Censullo 11 Stoneham 2:43.98 1
13 Alex Perkins 11 Longmeadow 2:44.74 1
14 Billy Clark 12 Foxborough 2:46.53 1
15 Pete Morrison 11 Marblehead 2:49.87 1
16 Connor Gottzmann 12 Longmeadow 2:55.15 2
Boys 1 Mile Run
=======================================================================
Meet: * 4:16.63 2/16/2014 Paul Hogan, Burlington
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Aidan Gilson 12 Northampton 4:18.30 10
2 Andrew Ernst 11 Marblehead 4:24.00 8
3 Connor Gottzmann 12 Longmeadow 4:30.41 6
4 Kevin Wheelock 10 Melrose 4:31.14 5
5 Alex Demeule 12 Pentucket 4:32.31 4
6 Mario Fuchu 11 Tewksbury 4:36.26 3
7 Adam Heislein 12 Nashoba 4:36.31 2
8 Liam Collins 12 Canton 4:36.68 1
9 Joseph Annand 10 Norton 4:49.17
10 Amin Touri 12 Watertown 4:51.84
11 Alec Bonnell 12 Hudson 4:53.28
12 Mike Weidenbruch 11 Marblehead 4:59.82
Boys 2 Mile Run
==========================================================================
Meet: * 9:19.20 1965 Dan Moynihan, Malden Catholic HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Jamison Koeman 12 Whitinsville 9:30.05 2 10
2 Mike Famiglietti 12 Tewksbury 9:32.22 2 8
3 Michael Brady 12 Medway 9:46.31 2 6
4 Benjamin Hill 12 Northampton 9:47.90 2 5
5 Michael Glazebrook 12 Holliston 9:53.41 2 4
6 Kyle Cloutier 10 Nashoba 9:54.43 2 3
7 Tom Gannon 12 Auburn 10:08.33 2 2
8 Adam Cook 10 Melrose 10:09.85 2 1
9 Corey Dron 12 Medfield 10:19.19 1
10 Nick Murphy 09 Pentucket 10:19.22 1
11 CJ Paine 11 Whitinsville 10:20.63 2
12 Ryan Gillooly 10 Nashoba 10:25.27 1
13 Mark Clancy 11 Canton 10:29.02 1
14 Andrew McGlynn 11 Medway 10:34.21 1
15 Richard Custodio 11 Wakefield 10:34.61 1
16 Robbie Hanlon 11 Melrose 10:36.86 1
17 Tim Lynch 11 Milton 10:37.22 1
18 John Atkinson 12 Nashoba 10:43.38 1
19 Yash Bhalla 11 Burlington 10:51.59 1
20 Jeremy Breen 11 Watertown 10:53.02 1
Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
Meet: * 7.57 2/19/2010 Nathan Wilson-Braun, WATERTOWN
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Connor Strain 12 Longmeadow 8.04q 2
2 Cam Stalters 12 Norton 8.14q 1
3 Ben Rohleder 12 Wilmington 8.49q 2
4 Edwin Dupreil 10 Milton 8.57q 1
5 Brian DallaCosta 12 Watertown 8.62q 1
6 Andrew Nguyen 12 Tewksbury 8.63q 2
7 Edmund Reis 10 Burlington 8.65q 1
8 Camden Cleathero 11 Norton 8.70q 3
9 Matt Kucia 12 Dighton-Reho 8.71 2
10 Liam Brennan 12 Middleboro 8.74 3
11 Jordan Vining 11 Foxborough 8.81 1
12 Patrick Boisvert 11 Hudson 8.84 3
13 Mike Colivas 12 Medfield 8.89 3
14 Angus Wong 12 Bedford 8.92 1
15 George Goetz 11 Marblehead 8.95 3
16 Colin Murphy 12 Longmeadow 9.00 1
17 Brandon Amello 10 Triton 9.02 2
18 Gavin Hyburg 12 Somerset-Ber 9.09 3 9.085
19 James Bingham 12 Dighton-Reho 9.09 3 9.088
20 Alex Carignan 11 Norton 9.13 2
21 Jeff Stern 11 Marblehead 9.46 2
Boys 55 Meter Hurdles
=======================================================================
Meet: * 7.57 2/19/2010 Nathan Wilson-Braun, WATERTOWN
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Connor Strain 12 Longmeadow 8.04 10
2 Cam Stalters 12 Norton 8.16 8
3 Camden Cleathero 11 Norton 8.44 6
4 Ben Rohleder 12 Wilmington 8.45 5
5 Edmund Reis 10 Burlington 8.55 4
6 Brian DallaCosta 12 Watertown 8.56 3 8.553
7 Edwin Dupreil 10 Milton 8.56 2 8.556
8 Andrew Nguyen 12 Tewksbury 8.66 1
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 1:33.56 2/14/2004 Foxboro HS, FOXBORO
T Tolland, D Robbins, J Lyles, J Lancaster
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Norton 1:32.40* 5 10
1) Abu Ceesay 11 2) Justin Ireland 11
3) Camden Cleathero 11 4) Adam Winiarz 12
2 Milton 1:33.09* 5 8
1) Koby Asazee 10 2) David Perkins 11
3) Mariano Davis 12 4) Dereck Perkins 11
3 Groton-Dunstable 1:35.13 5 6
1) Lucas Acaba 12 2) Nate Danti 11
3) Evan Lexo 12 4) Tristan Naboicheck 09
4 Pembroke 1:35.17 5 5
1) Andrew Cirillo 10 2) Tyler Bryant 11
3) Aaron Diauto 11 4) Davis Vasconcellos 12
5 Triton 1:35.41 4 4
1) Cam Atherton 12 2) Brandon Amello 10
3) Hunter Stevens 10 4) Nick Amello 12
6 Burlington 1:35.93 4 3
1) Chenet Guerrier 11 2) Chris Pappas 12
3) Angel Vargas 11 4) Michael Pavao 09
7 Randolph 1:36.74 3 2
1) Nathan Fernandez 12 2) Tevoy Thompson 10
3) Felix Lacouture 12 4) Fabian Thames 11
8 Wakefield 1:36.82 3 1
1) Jian Glen Gallardo 11 2) Eric Chi 11
3) Kyle Geaney 12 4) Kevin Russo 11
9 Longmeadow 1:36.91 4
1) Zach Johns 11 2) Will Lukas 11
3) Matt DeMarche 12 4) James Fisher 11
10 Northampton 1:37.02 3
1) Marcus Peterson 11 2) Jeremey Doele 11
3) Ian Shaw 11 4) Arlo Siegel 12
11 Dighton-Rehoboth 1:37.09 2
1) Alex Goss 12 2) Matt Goss 11
3) Dennis Monteiro 09 4) Victor DaCosta 12
12 Weston 1:37.92 1
1) Nick Camp 11 2) Miller Ward 11
3) Hunter Meyer 11 4) Ivan Davis 12
13 Bedford 1:38.01 2
1) Kirs Imsong 12 2) Angus Wong 12
3) Alberto Baez 12 4) Branson Leonard 12
14 Wilmington 1:38.04 1
1) Brad Aldrich 11 2) Dan Bell 12
3) Evan Sperlinga 11 4) Deven Langenfeld 11
15 Somerset-Berkley 1:39.50 1
1) Nicholas White 11 2) Nathaniel Schobel 10
3) Andrew Farias 10 4) Justin Le 12
16 Foxborough 1:39.87 2
1) Justin Bean 12 2) Eseosa Omuemu 10
3) Nick Wright 11 4) Jordan Vining 11
17 Pentucket 1:40.29 1
1) Jack Richard 12 2) David Greene 11
3) Jordan Maysonet 11 4) Billy O'Neil 10
18 Auburn 1:43.70 4
1) Chris Beinier 10 2) Yulenny Ortiz 11
3) Cameron Tarini 12 4) Scott Williams 12
-- Dennis-Yarmouth DQ 2 Out of zone
1) Michael Dunn 12 2) DeAndre Bennett 11
3) Ryan Powell 12 4) Arun Rambhadjan 12
-- Whitinsville Christian DQ 3 Out of zone
1) Jacob Van Dyke 12 2) Colin Swaim 10
3) Conor Jackson 12 4) Daniel Solano 12
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 3:27.40 1991 Westwood HS
Meet-yards: 3:27.40 1984 (=3:26.3 m) Narragansett Reg.
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Northampton 3:26.24* 3 10
1) Arlo Siegel 12 2) Avery Nortonsmith 12
3) Ian Shaw 11 4) Nick Smith 10
2 Watertown 3:30.16 3 8
1) Austin Lin 11 2) Amin Touri 12
3) Brian DallaCosta 12 4) Prosper Lubega 12
3 Longmeadow 3:32.12 3 6
1) Conrad McCarthy 12 2) Zach Johns 11
3) Connor Strain 12 4) James Fisher 11
4 Norton 3:32.47 3 5
1) Mike Tierney 12 2) Chris Wrenn 11
3) Parker Cleathero 11 4) Adam Winiarz 12
5 Bedford 3:35.72 3 4
1) Noah Byington 12 2) Benjamin Sollecito 12
3) Isak Johnson 10 4) Hervintz Desert 12
6 Duxbury 3:39.71 2 3
1) Chad Doyle 12 2) Charles Ruff 12
3) Sean Haney 11 4) Andrew Borg 11
7 Wakefield 3:40.93 3 2
1) Cameron Yasi 12 2) Tyler Strauss 12
3) Joe Boudreau 11 4) Joseph Hurton 12
8 Somerset-Berkley 3:40.96 2 1
1) Ryder Trottier 12 2) Gavin Hyburg 12
3) Conor Duffy 12 4) Jacob Campbell 11
9 Wilmington 3:41.42 2
1) Dan Bell 12 2) Evan Sperlinga 11
3) Kevin Goncalves 12 4) Nathan Vince 12
10 Apponequet 3:41.91 1
1) Jack Congdon 12 2) Ben Foley 12
3) Zack Pannagio 10 4) Nick Matson 11
11 Dedham 3:45.25 1
1) Sean Kineavy 12 2) Kyle MacNeil 12
3) Brendan Hart 10 4) Joseph DeVirgilio 12
12 Burlington 3:46.52 1
1) Colin Raposo 12 2) Eric Salina 12
3) Edmund Reis 10 4) Nick Cameli 12
13 Arlington Catholic 3:47.36 2
1) Matt Richardson 12 2) Daniel Foulk 11
3) Dalton Chaffee 12 4) Matt Laurendeau 10
14 Snowden International School 3:47.55 1
1) Joel Lara 09 2) Shawn Watson 10
3) Shaquan Richards 12 4) Ryan Larapena 11
15 Dighton-Rehoboth 3:48.02 2
1) Victor DaCosta 12 2) Isaiah Ferreira 11
3) Zach Andrade 11 4) Zachary Doane 12
16 Canton 3:50.93 1
1) Evan Tondre 10 2) Andrew Moy 12
3) Liam Collins 12 4) Timothy Gutowski 12
17 Pentucket 3:54.73 1
1) Josh Wildes 11 2) Ian Eichel 10
3) Dan Richmond 10 4) Brett Repke 11
18 Triton 3:55.22 2
1) Austin Clark 10 2) Tim Amello 10
3) Ryan Atherton 10 4) Chris Barry 12
Boys 4x800 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 8:05.18 2/16/2014 Burlington, Burlington
M Ackerman, P Hogan, E Salina, C Raposo
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Northampton 8:05.40 2 10
1) Tim Foldy-Porto 12 2) Benjamin Hill 12
3) Liam Sullivan 11 4) Aidan Gilson 12
2 Marblehead 8:06.76 2 8
1) Andrew Ernst 11 2) Hillman Hollister 11
3) Jared Kokinos 11 4) Adam Linsky 11
3 Wakefield 8:12.80 2 6
1) Jackson Gallagher 12 2) Alec Rodgers 11
3) Adam Roberto 10 4) Ian Ritchie 12
4 Pentucket 8:16.40 2 5
1) Drew Capener 12 2) Morgan Capener 10
3) Sam Coppola 11 4) Alex Demeule 12
5 Burlington 8:25.67 1 4
1) Tom Taranto 12 2) Ben Margalit 10
3) Colin Raposo 12 4) Eric Salina 12
6 Pembroke 8:26.95 2 3
1) Isiah Savage 11 2) Korey Leonard 12
3) John McMahon 11 4) Joe Lagner 12
7 Longmeadow 8:35.26 1 2
1) Nick Herringshaw 12 2) Zach Posnik 11
3) Alex Perkins 11 4) Connor Gottzmann 12
8 Milton 8:36.85 2 1
1) Kyle Dempsey 10 2) Colin Keally 11
3) Tim Eberhardt 12 4) John Lenane 11
9 Triton 8:42.14 1
1) Ryan Atherton 10 2) Bryon Popp 10
3) Chris Barry 12 4) Ryan Kent 12
10 Dighton-Rehoboth 8:44.83 1
1) Joseph Marcille 11 2) Seth Lundstrom 12
3) Dean Bullock 10 4) Kyle Rendon 10
11 Tewksbury 8:45.19 2
1) Mario Fuchu 11 2) Dominic Rosmarinosfski 12
3) Rory Foley 11 4) Brian Conneely 12
12 Quabbin 8:46.26 1
1) Peter Rawinski 12 2) Benjamin Morin 09
3) Justin Silkey 12 4) Richard Kornitsky 12
13 Foxborough 8:57.98 1
1) Billy Clark 12 2) Jason Reed 11
3) Danny Rounds 11 4) Jordan Dagrin 10
14 Melrose 9:01.71 1
1) Griffin Barriss 10 2) Liam Brown 12
3) Duncan Locke 12 4) Kevin Wheelock 10
15 Bedford 9:09.85 2
1) Ryan Belson 12 2) Caleb Travis 12
3) Nathaniel Decker 12 4) Aric Schan 12
16 Norton 9:14.47 2
1) Parker Cleathero 11 2) Mike Tierney 12
3) Joseph Annand 10 4) Chris Wrenn 11
Boys High Jump
=================================================================================
Meet: * 6-08.25 2/21/2009 Trent Baltzell, Sutton HS
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Kevin Hack 11 Nipmuc 6-06.00 1.98m 10
2 Connor Strain 12 Longmeadow 6-04.00 1.93m 8
3 Mitch Norcross 11 Marblehead 6-02.00 1.87m 6
4 Davis Vasconcellos 12 Pembroke 6-00.00 1.82m 5
5 Camden Cleathero 11 Norton 5-10.00 1.77m 3.50
5 Jerry Dixon 11 Danvers 5-10.00 1.77m 3.50
7 Edmund Reis 10 Burlington J5-10.00 1.77m 2
8 Kingston Iwuala 12 Milton 5-08.00 1.72m 0.20
8 George Goetz 11 Marblehead 5-08.00 1.72m 0.20
8 Andrew Garfield 10 Medfield 5-08.00 1.72m 0.20
8 Ben Rohleder 12 Wilmington 5-08.00 1.72m 0.20
8 Prosper Lubega 12 Watertown 5-08.00 1.72m 0.20
13 Patrick Casaletto 12 Wakefield J5-08.00 1.72m
13 Zach Johns 11 Longmeadow J5-08.00 1.72m
15 Jacx Cannistraro 11 Hudson J5-08.00 1.72m
-- Satish Reginald 12 Arlington Ca NH
-- Mike Tierney 12 Norton NH
Boys Long Jump
=================================================================================
Meet: * 22-08.25 2/16/2003 Roscell Lopez-Pitts, Mashpee HS
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 John Thomas 12 Danvers 21-06.75 6.57m 10
2 Davis Vasconcellos 12 Pembroke 21-00.25 6.40m 8
3 Scott Williams 12 Auburn 20-07.00 6.27m 6
4 Kurt Robakiewicz 12 Nipmuc 20-05.50 6.23m 5
5 Marcus Peterson 11 Northampton 20-04.00 6.19m 4
6 Ryan Dutille 10 East Longmea 20-01.00 6.12m 3
7 Andrew Farias 10 Somerset-Ber 19-10.50 6.05m 2
8 Kenny Ofonagoro 12 Canton 19-10.00 6.04m 1
9 Ben Caliendo 12 Duxbury 19-07.25 5.97m
10 Devin Gantt 11 Scituate 19-05.00 5.91m
11 Andrew Raneri 10 Norton 19-03.00 5.86m
12 Michael Dunn 12 Dennis-Yarmo 19-00.75 5.81m
13 Eseosa Omuemu 10 Foxborough 18-11.50 5.77m
14 Conrad McCarthy 12 Longmeadow 18-10.00 5.74m
15 Justin Le 12 Somerset-Ber 18-09.50 5.72m
16 Koby Asazee 10 Milton 18-09.25 5.72m
17 Max Butcher 12 Duxbury 18-07.50 5.67m
18 Matt DeMarche 12 Longmeadow 18-04.00 5.58m
19 Derek Yanoff 11 Westwood 18-01.50 5.52m
20 Anthony Torres 12 Northampton 17-01.50 5.21m
21 Zachary Persson 12 Danvers 16-05.25 5.01m
-- Kirs Imsong 12 Bedford ND
Boys Shot Put
=================================================================================
Meet: * 61-01.50 2/12/2000 Jeff Chakouian, Seekonk HS
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Ben Stoyle 12 Pembroke 54-00.00 16.45m 10
2 Matt Jankowski 11 Burlington 49-11.75 15.23m 8
3 Benjamin Joly 12 Wakefield 49-03.50 15.02m 6
4 Brent White 12 Randolph 48-11.00 14.90m 5
5 Dillon Bruso 12 Auburn 47-07.50 14.51m 4
6 Patrick Hoarty 12 Burlington 47-03.00 14.40m 3
7 Barry Tevrow 12 Swampscott 47-02.00 14.37m 2
8 Mark Theberge 12 Triton 46-03.00 14.09m 1
9 Charles Baranowski 12 Northampton 45-08.50 13.93m
10 Billy Bennett 11 Tewksbury 45-08.00 13.91m
11 Eljon Williams 11 Randolph 43-07.75 13.30m
12 Michael Pasciuto 11 Burlington 42-07.75 12.99m
12 Ian Kriger 12 Burlington 42-07.75 12.99m
14 Dan Marino 12 Marblehead 42-07.25 12.98m
15 Zach Levenson 12 Swampscott 42-03.50 12.89m
16 Schiloski Richie 12 Nipmuc 41-04.75 12.61m
17 Zachary Randall 11 Auburn 41-02.00 12.54m
18 Alex Avakian 12 Bedford 39-06.00 12.03m
19 Jon Delaney 11 Dighton-Reho 39-00.00 11.88m
Women - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Pembroke 59 2) Milton 46
3) Tewksbury 38 4) Weston 35.50
5) Bedford 30 6) Northampton 27
7) Norton 23 8) Dennis-Yarmouth 21
9) Holliston 19 9) Nauset 19
11) Danvers 16 12) Triton 14
13) Marblehead 13 14) Burlington 11
14) Scituate 11 16) Westwood 9
16) East Longmeadow 9 16) Foxborough 9
19) Pentucket 8 19) Groton-Dunstable 8
21) Wilmington 7 21) Melrose 7
23) Canton 6 23) Wakefield 6
23) Dedham 6 23) Medway 6
23) Nipmuc 6 23) Duxbury 6
29) Dighton-Rehoboth 5 30) New Mission 4
30) Wareham 4 30) Somerset-Berkley 4
33) Watertown 3 33) Arlington Catholic 3
35) Wayland 2 35) Quabbin 2
35) Longmeadow 2 38) Hudson 1
38) Randolph 1 40) Stoneham 0.50
Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Northampton 58 2) Norton 57.50
3) Pembroke 40 4) Burlington 37
5) Longmeadow 34 6) Wakefield 24
7) Marblehead 22.20 8) Groton-Dunstable 21
9) Danvers 18.50 10) Watertown 17.20
11) Pentucket 15 11) Nipmuc 15
13) Milton 14.20 14) Tewksbury 12
14) Auburn 12 16) Burncoat 10
16) Whitinsville Christian 10 18) Wayland 8
19) Holliston 7 19) Randolph 7
21) Swampscott 6 21) Dennis-Yarmouth 6
21) Medway 6 21) Melrose 6
25) Wilmington 5.20 25) Medfield 5.20
27) Triton 5 27) Nashoba 5
27) Stoneham 5 30) Bedford 4
30) East Longmeadow 4 32) Duxbury 3
32) Somerset-Berkley 3 34) Canton 2
34) Dedham 2
Like·Comment·Share·E-mail·731003 views
|